Dohodnina upokojenca

Novosti v letu 2011
Odgovori
jazz198x
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 Maj 2014, 17:51

Dohodnina upokojenca

Odgovor Napisal/-a jazz198x » 23 Maj 2014, 17:57

Mama me sprašuje: "Koliko lahko upokojenec na mesec zasluži, da ne rabi prijavit dohodnine?"

Odgovora nekako ne najdem, se mi pa zdi, da prijavit jo mora v vsakem primeru(?), koliko je pa meja, da je ne rabi plačat?
Kakorkoli že...

|
|
V

...kaj vse mora danes upokojenec vedet o dohodnini (v jeziku in terminologiji, ki bi jo razumel tudi osnovnošolec/upokojenec)?

In upam, da bomo nekoč tam, ko se pravila ne bodo spreminjala vsako leto.

finel
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 09 Sep 2012, 16:28

Re: Dohodnina upokojenca

Odgovor Napisal/-a finel » 03 Nov 2014, 18:06

Kolikor vem, je prijavo potrebno oddati ne glede na višino dohodka. Koliko pa se dohodnine dejansko plača pa je na Računovodja.com objavljena tabela oz. odvisno od splošne davčne olajšave.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Dohodnina upokojenca

Odgovor Napisal/-a adut » 05 Nov 2014, 09:48

Mislim, da ni treba prijavljat, če dobi manj kot 80 eur na leto drugih obdavčljivih dohodkov.
Ne obstaja nobena mesečna višina zneska, ko ni treba prijavljat dohodnine.
Koliko je meja, da ne rabi plačat, pa je odvisno od tega, koliko je seštevek pokojnine in ostalih prihodkov, kar si lahko izračunate v informativnem izračunu dohodnine na e-davkih.

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Dohodnina upokojenca

Odgovor Napisal/-a Nina » 05 Nov 2014, 12:59

Pri veliki večini dohodkov bo izplačevalec akontiral dohodnino in to seveda poročal DURS/FURS, zato bo na tej podlagi sestavljen informativni izračun in vrnjena razlika med akontacijo in obračunano dohodnino.
(Moja mama je pred časom prejela nagrado (ne posebej visoke vrednosti), od katere je bila obračunana akontacija dohodnine - vrnjen je dobila nekoliko nižji znesek, se pa ne spomnim, po kakšni stopnji je bilo obračunano, ter kakšne olašave so bile upoštevane)

Odgovori