novosti 2013 - DDV, normirani stroški

zdrifko
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 28 Dec 2012, 15:56

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a zdrifko » 10 Jan 2013, 13:17

Lep pozdrav,

kako se bodo obračunavali prispevki za normirance? Od 30% ali od celotnega zneska izdanih računov. Nikakor ne najdem odgovora na to vprašanje.

Hvala.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a adut » 10 Jan 2013, 13:47

To bi tudi jaz rada vedela - če ima kdo informacijo, bi bilo super, če jo posreduje.
Domnevam pa, da bo osnova: dohodek - normirani str. + prispevki (vse pret. leto).

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Jan 2013, 17:36

Ne prehitevajmo stvari. V letu 2013 se zavarovalna osnova ugotavlja na enak način kot v letu 2012. Za "normirance" to pomeni, dohodki - normirani stroški (25%) iz plačanih prihodkov leta 2012. Za tiste, ki ugotavljajo davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov je zavarovalna osnova izračunana iz davčnega obračuna za leto 2012: dobiček (oziroma razlika med prihodki in odhodki) + prispevki (obračunani). Če niso poslovali celo leto se osnova preračuna na celo leto. Najnižja osnova je v letu 2013 minimalna plača.

V letu 2014 pa se že upošteva 145. člen ZPIZ-2 oziroma 410. člen zakona, ki določa prehodno obdobje.
(2) 145. člena: Zavarovalna osnova je dobiček zavarovanca, ugotovljen v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, v katerem niso upoštevani obračunani prispevki za obvezno socialno zavarovanje ter znižanje in povečanje davčne osnove, preračunan na mesec. Za zavarovance iz 15. člena tega zakona se tako ugotovljeni dobiček za določitev zavarovalne osnove iz prejšnjega odstavka zniža za 25 %.
(2) 410. člena: Ne glede na določbi četrtega in devetega odstavka 145. člena tega zakona za zavarovance iz 15. in 17. člena tega zakona v prehodnem obdobju dobiček za določitev najnižje zavarovalne osnove in najnižja osnova za plačilo prispevkov v letu 2014 znaša 52 % zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec,
3) 410. člena: Ne glede na določbo drugega stavka drugega odstavka 145. člena tega zakona se za zavarovance iz 15. člena tega zakona ugotovljeni dobiček za določitev zavarovalne osnove iz prvega odstavka 145. člena tega zakona v letu 2014 zniža za 30% in v letu 2015 za 28 %.

Iz tega sledi:
a)ugotavljanje osnove za plačilo prispevkov je predvsem prilagojeno tistim, ki ugotavljajo davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov/odhodkov. Za te je jasno, da se bo "dobiček" v letu 2014 najprej zmanjšal za 30%, nato pa se k temu prištejejo prispevki (dobiček v katerem niso prispevki, ker so prispevki pač vključeni v odhodke).
b) Če na ta način izenačimo "normirance" bi to pomenilo: prihodki - 70% normiranih stroškov = dobiček (1. osnova). Nato to osnovo zmanjšamo za 30% in povečamo za prispevke (v 70%-ih normiranih stroškov so vključeni tudi prispevki, saj se ti ne upoštevajo ločeno!! moje mnenje).
c) tako izračunane osnove ne morejo biti manjše kot je 52% povprečne plača v RS, kar bi ustrezalo višini minimalne plače.

Kakorkoli, ministrstvo za finance bo izdalo izvedbeni akt (nekaj takšnega kot je bil pravilnik o razvrščanju v zavarovalno osnovo). Kdaj? Imajo še čas celo leto.

lp

janio
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Avg 2012, 10:19

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a janio » 18 Jan 2013, 22:47

Pozdravljeni!

V tej niti bi rad vprašal za mnenje o izboru normiranih stroškov. Kot prvo, o računovodstvu nimam pojma, imam pa namen registrirati s.p. s 1.2.2013 in sicer storitve (vzdrževanje in postavitev akvarijev in malo spletno trgovino). Pričakujem subvencijo za samozaposlitev. Sedaj se odločam glede računovodstva in ne vem, če se bi odločil kar za normirane stroške, da mi potem odpade računovodstvo. V prvem letu ne pričakujem nekega prometa, oz. res minimalno. Zanima me, če npr. izdam zelo malo računov, ali obstaja kak spodnji prag, ki bi ga moral dosegati s tem načinom obdavčitve? Nekaj sem gledal, da če imaš trgovino, ne moreš imeti normiranih stroškov, nekdo pa mi pravi, da lahko navedem prvo storitve, potem pa trgovino v nazivu...
Teoretičen izračun: 12 x 50 = 600 eur/leto za računovodja + bilanca, skupaj cca 800, 900 eur
Teoretično izdani računi (1.000/ mes) 12.000 eur x 0,7 = 8.400 Razlika, 3.600 Eur x 20% = 720 eur davka. Približno isto, odpade mi vsa skrb okrog računovodstva, če pa prometa ni, ni davka? Ali močno narobe razmišljam?

lp hvala za kakšen predlog :)

Jani

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a novica » 19 Jan 2013, 09:20

če imaš trgovino, ne moreš imeti normiranih stroškov?

Ni res, da ne moreš, ampak se ti zagotovo ne splača, saj si obdavčen od celotnega prometa in ne samo od razlike v ceni med prodajno in nabavno vrednostjo blaga. lp

bojan1974
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 Nov 2012, 08:40

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a bojan1974 » 21 Jan 2013, 11:39

Bi še jaz nekaj vprašal glede variatne popoldanski s.p. normirani stroški ...

Doslej nisem imel nobene firme (s.p. ali karkoli) in bi želel odpreti zgoraj omenjeno kombinacijo s 1.4.2013.

1. So glede tega slučajno kakšne omejitve, ker se omenja nek datum 31.3. ali pa tisto velja samo za že odprte firme, ki se do takrat morajo odločiti ali bodo normiranci ali ne. Za novo odprte pa to ne velja?

2. Kako se plačujejo davki?
Npr. kot sem napisal, do sedaj nisem imel nič (če igra to kakšno vlogo), tako da se ne more delati kakšen preračun na podlagi preteklih prihodkov. A se vnaprej oceni ter na koncu leta naredi obračun ali pa se že sproti plačuje glede na izdane račune? Če čisto konkretno rečem, recimo, da bi vsak mesec imel za 1000 eur izdanih računov, kdaj in kako bi plačeval ta 6% davek ((100-70%)*20%) ter moral sporočati o tem DURS-u (ali komu drugemu)? A do določenega datuma naslednji mesec ali tromesečno, kjer bi se gledalo točno izdane račune ali kar nek na začetku leta ocenjen prihodek razdeljen na mesece/tromesečja?

3. Ali v tem mojem primeru res ne morem potem več upoštevati olajševe za vzdrževane družinske člane na koncu leta 2013 ali pa lahko vsaj do 1.1.-31.3., ko še s.p. ne bi bil odprt?

Najlepša hvala vnaprej!

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a novica » 21 Jan 2013, 14:23

[quote="bojan1974"]1. So glede tega slučajno kakšne omejitve, ker se omenja nek datum 31.3. - ne

2. Kako se plačujejo davki?
Enako kot navadni sp - med letom akontacije - za novega - glede na začetku poslovanja ocenjen prihodek razdeljen na mesece/tromesečja?

3. Ali v tem mojem primeru res ne morem potem več upoštevati olajševe za vzdrževane družinske člane na koncu leta 2013 -

Lastna in olajševe za vzdrževane družinske člane ti bodo upoštevali na koncu leta 2013 pri obračunu dohodnine za plačo iz redne zaposlitve.

bojan1974
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 Nov 2012, 08:40

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a bojan1974 » 21 Jan 2013, 15:31

Hvala za odgovore!

Glede zadnjega sem nekaj bral, da vsaj nekih olajšav naj ne bi mogel več koristiti, če si normiranc, kjer pa mi ni bilo čisto jasno, ali tudi olajšav za vzdrževane družinske člane in/ali igra kakšno vlogo, če si navadni ali popoldanski.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a adut » 23 Jan 2013, 12:11

Olajšave pripadajo, če imaš dohodek (npr. plača), ki je obdavčen z dohodnino po lestvici.
Za obračun dohodnine od dohodka iz dejavnosti z upoštevanjem normiranih stroškov pa olajšav ni, ker je 20% dokončni davek in se ne upošteva dohodnina po lestvici.

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a capa1 » 28 Jan 2013, 17:58

Do zdaj sem "navadni" s.p.. Oklevam, ali naj bom normiranec. Imam cca 20.000 prihodkov letno in malo stroškov. Po mojih izračunih, se bi mi kot normiranec izplačalo za cca 400 eur letno.
Sem pa ddv zavezanec.
Kaj predlagate - ali lahko preidem na normiranje in da ne bom več ddv zavezanec. Kakšne so posledice? In kako je, če grem med normirance in ostanem ddv zavezanec - do zdaj izdajam normalne račune z obračunanim ddv - tromesečni zavezanec.

Pa če ugotvim naslednje leto, da se mi ne splača kot normiranec- kako dolgo moram obdžati ta statu, da se lahko spet spremenim v prvotnega s.p. (prihodki, stroški...)?

Hvala za vsako pomoč. :wink:
LP

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a novica » 28 Jan 2013, 21:00

Imam cca 20.000 prihodkov letno in malo stroškov.
Potem me čudi, da ste DDV zavezanec?

Po mojem se vam splača iti za normiranca.

Pa če ugotvim naslednje leto, da se mi ne splača kot normiranec?
Vsako leto lahko ob davčnem obračunu preidete nazaj na dejanske. lp

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: novosti 2013 - DDV, normirani stroški

Odgovor Napisal/-a capa1 » 29 Jan 2013, 12:12

Novica, hvala za nasvet glede prehoda.

Ja, kot davčni zavezanec sem si lahko vsaj vstopni ddv odbijal, izstopni ddv pa ni nikogar motil, ker so si ga lahko vsi odbijali in ni vplival na končno ceno storitev.

Še nekaj, torej če grem z 31.3.13 na normiran način, kako je z ddv za npr. v tem prvem tromesečju in s poračunom ddv za nazaj pri osnovnih sredstvih - kako časovno dolgo za nazaj?.
Na kak način obvestim Durs , da ne želim več biti ddv zavezanec?

Hvala.
LP

Odgovori