e-račun

Kotiček, namenjen predvsem programerjem računovodskih programov. S predlogi, nasveti in idejami lahko seveda sodelujete tudi uporabniki programov ;)
Oglaševanje v forumu ni dovoljeno!
Odgovori
jurek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 523
Pridružen: 11 Avg 2005, 08:43

e-račun

Odgovor Napisal/-a jurek » 12 Jan 2014, 18:23

Kaj predlagate svojim strankam, ki pridejo na dan z željo:
"Mi bi pa radi šli v korak s časom in izdajali e-račune"
Večinoma si predstavljajo, da je to pošiljanje PDFja po e-posti.

Kakšna je sploh najugodnejša varianta za podjetje z nekaj 100 računi na mesec in nekaj 10 strankami, ki bi lahko prejemale e-račune?
ProKlik in 123arhiv?

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: e-račun

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 13 Jan 2014, 07:39

V bistvu bi stranke morale vedeti kaj hočejo - poslati pdf po e-posti, ali posredovati v banko e-racun. :?

Lotevam se e-računov že dalj časa, pa mi ta neznosno se spreminjajoča se zakonodaja požre ves čas. :x

Treba je urediti stvari na nivoju izdajatelj - prejemnik - banka. S programerske strani se mi zdi, da je treba predvsem samo pripraviti racun v ustrezni (xml) obliki. (Samo zdi se mi, ker se nisem prisla do tja :wink: ).

Kaže, da nas bodo kar zakonodajalci prisilili v izvedbo...

http://www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=7694

jurek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 523
Pridružen: 11 Avg 2005, 08:43

Re: e-račun

Odgovor Napisal/-a jurek » 13 Jan 2014, 10:24

Kolikor jaz razumem to, je dovolj, če pripravim XML za račun in s tem je moj del dela zaključen.

Stranka pa potem lahko:
a) pošlje ta XML po mailu, da ga prejemnik lahko uvozi v svoj sistem, poleg tega pa pošlje še papirnat račun po pošti, da bo vse po zakonu (ker v tem primeru ni digitalnega podpisa niti dig arhiva).
b) pošlje ta XML preko Klika (s tem je identiteta pošiljatelja zagotovljena), ter naprinta še en papirnat račun za svoje arhive (ker ni digitalenga arhiva),
c) pošlje ta XML preko Klika in ga spravi v 123 arhiv, v tem primeru pa ne potrebuje papirnatega računa (ker je v igri dig podpis in dig arhiv).

lima9
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 01 Feb 2009, 11:21

Re: e-račun

Odgovor Napisal/-a lima9 » 20 Feb 2014, 10:44

Pozdravljeni !
Posredujem izkušnje glede e-računov.
Dobavitelj Si.mobil nam na e-mail firme (vsak mesec) pošilja e-račun in e-specifikacijo v xml in pdf obliki s položnico. Na njihovi spletni strani se nahaja še račun v xml in pdf obliki brez položnice. Papirnatega računa ne pošilja.
Račun brez položnice si vsak mesec sprintamo sami s črno belim tiskom ter v manjši (A5) različici (varčujemo s stroški in s prostorom v arhivu).
Njihov poskeniran podpis in žig sta veljavna.
Lep pozdrav !

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: e-račun

Odgovor Napisal/-a vesnak » 11 Dec 2014, 00:54

tema je sicer že stara, vendar trenutno zelo aktualna glede e-računov za oddajo na UJP.

Kako daleč oz. ste že vse pripravili za oddajanje na UJP in pa tudi testirali v beta verziji?

Drugo pa so e-računi, da jih pošiljaš kar povprek vsem svojim kupcem - koliko od vas je že to naredilo ?

Justa23
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 07 Nov 2014, 09:10

Re: e-račun

Odgovor Napisal/-a Justa23 » 11 Dec 2014, 08:58

Delamo na tem.

S testiranjem so težave, ker ne moreš kar tako pošiljati nekih testnih računov sem in tja.
Kolikor lahko zaznam, je marsikdo še precej nepripravljen.

Glede na to, da naše stranke niso proračunski uporabniki, se mi zdi, da je dovolj, ko izdajo račun proračunskemu uporabniku, da se spravi e-račun do banke in ga banka naprej posreduje na UJP. ??????

Za pošiljanje e-računov kar povprek vsem svojim kupcem, morajo biti predvsem pripravljeni na to tudi kupci...
..kar pa šele pride...

Mene predvsem zanima kako je z uporabo verzij eSlog. Zdi se mi, da bo najbolj splošno pokrita verzija eSlog 1.5 (enostavni račun).
Ali so kakšne omejitve in bo treba preiti tudi na 1.6 oz. narediti opcijsko????

jurek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 523
Pridružen: 11 Avg 2005, 08:43

Re: e-račun

Odgovor Napisal/-a jurek » 10 Feb 2015, 10:01

Jaz pripravljam 1.6 različico.
Kolikor sem gledal (že dolgo tega), ni nekih bistvenih razlik med 1.5 in 1.6, vsaj pri osnovnih elementih.

Je pa za opozorit, da preko klika in UJPja ne moreš vpisat/uvozit dobropisov in avansnih računov.
Za to potrebuješ kakega drugega posrednika.

Odgovori