Blagajniško poslovanje

Kotiček, namenjen predvsem programerjem računovodskih programov. S predlogi, nasveti in idejami lahko seveda sodelujete tudi uporabniki programov ;)
Oglaševanje v forumu ni dovoljeno!
debet_kredit_saldo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 02 Apr 2014, 12:02

Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a debet_kredit_saldo » 02 Apr 2014, 13:12

Pozdravljeni,

lotevam se pisanja novega programa za blagajniško poslovanje.

Imam nekaj odprtih vprašanj in bi bil vesel, če mi zna nekdo na njih odgovoriti:
- Pri šifrantu artiklov/storitev me zanima ali je dopustno, da podjetnik istemu artiklu večkrat spremeni ceno/ddv v okviru istega dne? Aplikacija že omogoča zgodovino sprememb in me zanima, če je to dovolj ali so dodatne omejitve nad šifrantom?
- Ali je dopustno brisanje artikla, če le ta ne nastopa na nobenem dokumentu?
- Ko je račun izdan, ali je dopustno, da se naknadno na tem računu spremeni partner (stranka je recimo po 14-ih dneh ugotovila, da bi ga želela uveljavljati preko firme)? Ali se to rešuje s storno računa ter izdajo novega računa? Kakšna je praksa na tem področju? Če je odgovor, da se partner lahko spremeni, me zanima ali se lahko še kaj spreminja npr. logo ter naziv firme?

jurek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 523
Pridružen: 11 Avg 2005, 08:43

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a jurek » 04 Apr 2014, 09:53

Nisem računovodja ali pravnik!

Ampak zakaj bi večkrat dnevno spreminjal ceno?
Če hoče prodati po drugi ceni, naj doda popust, ali pa na računu ceno spremeni.

Šifrant in brisanje: lahko brišeš, saj to nima vpliva na nič. Pznam firme, ki v svoje šifrante uvažajo kompletne kataloge svojih dobaviteljev, od vse te množice šifer pa jih ne uporabljajo niti 10%.
In potem enkrat letno izrazijo željo po ureditvi šifranta (to pomeni brisanje balasta).

Spreminjane računov: NE. Sploh če so z gotovino (denar, kartice,...) plačani.
Storno in nov račun.

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 04 Apr 2014, 10:53

Cene artiklov v šifrantu so bolj v pomoč.

Za izdajo računa, obračun DDV, kartice in davkarijo je itak merodajno po kakšni ceni je bil artikel dejansko prodan - torej cena v postavkah računov.

Kako pa bi vodili spremembe cene večkrat na dan? A po urah?? Mislim, da ni smiselno...

Ostalo se strinjam s predhodnikom :D

Za spreminjanje gotovinskih računov so stroge omejitve in velika kazenska odgovornost na strani proizvajalca programa - pa saj to sigurno poznate...

Mimogrede, do konca marca so obljubljali dodatno omejitev uporabnikov, ki sploh lahko še pišejo paragonske blokce. A je bilo kaj v zvezi s tem že sprejeto ali so paragonci še vedno legalni???? :?: :?: :?:

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Apr 2014, 12:21

kompotelka napisal/-a:Mimogrede, do konca marca so obljubljali dodatno omejitev uporabnikov, ki sploh lahko še pišejo paragonske blokce. A je bilo kaj v zvezi s tem že sprejeto ali so paragonci še vedno legalni????
Zaenkrat "vse tiho in mirno je bilo", ampak glede na to, da trenutno na vse pretege iščejo nadomestek za tistih, za vedno izgubljenih, 200 mio, se lahko kaj hitro zgodi, da bodo uvedli davčne blagajne za vse!! :idea:

lp

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a novica » 04 Apr 2014, 12:55

...se lahko kaj hitro zgodi, da bodo uvedli davčne blagajne za vse!! ...

...in za prvo zapolnitev "luknje" kar vnaprej
vsaka kasa 1000 E akontacije davka, ki bo zadržana kot kavcija...

debet_kredit_saldo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 02 Apr 2014, 12:02

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a debet_kredit_saldo » 07 Apr 2014, 10:33

Hvala za odgovore.

Preko vikenda sem govoril z računovodkinjo, ki ima malo drugačen pogled na zadevo. Spodaj bom strnil, kar mi je povedala.

Za šifrant pravi, da je kot register in se ne sme brisati, ko je enkrat vnesen. Sicer v tem ne vidim nobene koristi, če je bil npr. za test recimo dodan šifrant, ki pa ne nastopa v nobenem dokumentu zato bom verjetno to vseeno pustil brisati. Sicer se pa poslužujejo statusa Aktiven/Neaktiven in bi pač ta balast dobil status slednjega.

Original računa se ne sme spreminjati ampak se recimo rešuje tako, da se naredi storno/novi račun, ter priloži original, kot ste že sami omenili.

Sprememba cene znotraj istega dne je dopustna pa mogoče tudi smiselna. Važno je le, da imamo zagotovljeno evidenco spreminjanja cen. Recimo, da popravljam cene 200 artiklov in se pri enem zatipkam. Nakadno opazim napako. Če bi mi aplikacija pri ponovni spremembi cene rekla "Opa, danes si izkoristil bonus. Se vidiva jutri" bi se kot ne vešč uporabnik počutil kar omejenega - sploh pa bi bila napaka opazna na računu, ko bi moral dodati popust (kompleksnost tega raste s količino napačno vnesenih podatkov). Razmišljam, da bi jih vodil po urah oz. do milisekunde natančno vendar le te uporabnik ne bo vpisoval. Program bo pri shranjevanju zapisal trenutni čas in to bi pomenilo konec veljave stare cene ter začetek veljave nove cene.

meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a meurs » 07 Apr 2014, 11:41

Original računa se ne sme spreminjati ampak se recimo rešuje tako, da se naredi storno/novi račun, ter priloži original, kot ste že sami omenili.
Jaz bi tudi ta del omejil časovno. Mogoče, če je zahteva znotraj istega koledarskega leta. Dlje pa sigurno ne.

Da ne govorim, kakšne vse zlorabe se lahko zgodijo...

jurek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 523
Pridružen: 11 Avg 2005, 08:43

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a jurek » 07 Apr 2014, 11:53

debet_kredit_saldo napisal/-a:Hvala za odgovore.

Preko vikenda sem govoril z računovodkinjo, ki ima malo drugačen pogled na zadevo. Spodaj bom strnil, kar mi je povedala.

Za šifrant pravi, da je kot register in se ne sme brisati, ko je enkrat vnesen.
Jaz pa rečem, da šifrant sploh ni obvezen del programa. Je v programu le zaradi hitrejšega vnosa podatkov in neke smiselne urejenosti podatkov, kar nam je v pomoč pri kasnejših analizah.
Zaradi mene lahko uporabnik pri vsaki postavki računa vedno tipka celoten naziv in opis artikla, pa še ceno se lahko sproti zmisli, kakor hoče.
Mu noben zakon ne brani tega.

debet_kredit_saldo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 02 Apr 2014, 12:02

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a debet_kredit_saldo » 07 Apr 2014, 13:04

@meurs - se strnijam, da je potrebno časovna omejitev vendar ne na koledarsko leto ampak na bilančno leto. Ko je bilančno leto zaključeno ter podatki oddani, nimaš več kaj spreminjati za nazaj. Sicer lahko vendar samo za trenutno tekoče bilančno leto.

@jurek - s tabo se pa ne strinjam. Tvoja trditev ni v skladu z zakonom ZT-1 - člen 7.
Na spletni strani imaš točno napisano ka je potrebno zagotoviti:
http://www.--------/blog/racu ... -trgovini/

Citiram:
"Vrašanje podjetnika, ki se ukvarja s trgovino je naslednje; Zakon o trgovini v 7. členu navaja, da moramo trgovci zagotavljati podatke o spremembi prodajnih cen v poslovalnici oziroma v roku 24 ur. Kateri so ti podatki? Stara in nova cena zagotovo. Kateri drugi podatki so nujni= Ali potrebujemo še druge podatke, npr. stanje zalog? Se lahko tovrstni podatki podajo na dveh ločenih dokumentih, npr. sprememba cene na enem dokumentu, na drugem pa materialna kartica zalog posameznega artikla?

Po določilih 7. člena Zakona o trgovini (ZT-1) mora trgovec zagotoviti evidentiranje poslovnih dogodkov v zvezi s stanjem blaga v skladu s slovenskimi računovodskimi standardi ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.

Trgovec mora na prodajnem mestu zagotoviti pristojnim inšpekcijskim organom naslednje podatke o stanju blaga:

številko in datum prevzemnega dokumenta,
ime dobavitelja,
številko in datum dobaviteljevega dokumenta,
ime, mersko enoto in količino blaga,
prodajno ceno blaga,
podatke o spremembi prodajne cene blaga.
...
"

jurek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 523
Pridružen: 11 Avg 2005, 08:43

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a jurek » 07 Apr 2014, 14:10

OK, moja napaka.
Ampak še vedno omogočam na računu vpis poljubne postavke (ne iz šifranta) s poljubnim opisom in ceno. In o tem tisti člen nič ne govori. Govori samo o nabavi.

Poleg tega ne govori o neuporabljenih šifrah v šifrantu in o brisanju le-teh.

Kar pa se tiče kalkulacije (določanja prodajne cene) artiklov, pa imam jaz narejeno tako, da uporabnik lahko določi prodajno ceno ob potrditvi prevzema (in si zabeležim številko prevzema) ali pa spremeni ceno kasneje ročno, s tem da ima vsak dogodek "sprememba cen" svoj ID, pa jih je lahko tudi več na den dan.

debet_kredit_saldo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 02 Apr 2014, 12:02

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a debet_kredit_saldo » 07 Apr 2014, 14:52

Seveda, da ne govori o neuporabljenih šifrah - zato imam še vedno dilemo.

Zakon tudi ne govori direktno o nabavi - govori pa o evidenci spreminjanja cen.

Jaz bi na tvojem mestu pomislil takole: reciva, da imam artikel "Kruh beli Stari Mlin". Le tega ne shranim v šifrant ampak samo prodajam in postavko vsakič znova in znova vpisujem.
Ker pač artikla nisem vnesel, vseh si pa ne morem zapomniti, ga prodajam pod različnimi nazivi:
- "Kruh bel Mlin Stari"
- "Beli kruh Mlin Stari"
- "Kruh bel Mlin st."
- "Kruh bel Mlin s."
- "Lruh bel Mlin s."
- "..."

Pride inšpektor in reče, da bi želel za beli kruh od starega Mlinarja, ki mi ga, po dokumentih sodeč, dobavlja že vrsto let, videti dinamiko spreminjanja cen.
Glede na tvoj model nevem kako bi to lahko speljal. Se boš za 10 sprehodil po vseh računih in skušal ujeti vse kar se ujema na "kruh"? Kaj pa če sem se zatipkal? Ni mogoče, da bi mi zagotovil pravo evidenco. Pa recimo, da inšpektor to zahteva za vseh 200 artiklov, ki jih imam - projekt za kakšen mesec ali več in nikakor ne samo za 24 ur, kot je določen rok.
Prej si nekaj omenjal popuste vendar to ni isto kot cenik. Popusti jih ne zanimajo. Ti imaš uradno objavljen cenik in le ta jih zanima. Verjetno zaradi tega, da preverjajo ali se držiš zgornjih predpisanih mej, ki veljajo za posamezne obrti.

jurek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 523
Pridružen: 11 Avg 2005, 08:43

Re: Blagajniško poslovanje

Odgovor Napisal/-a jurek » 07 Apr 2014, 15:10

debet_kredit_saldo napisal/-a:Zakon tudi ne govori direktno o nabavi - govori pa o evidenci spreminjanja cen.
???
>>številko in datum prevzemnega dokumenta,
>> ime dobavitelja,
>> številko in datum dobaviteljevega dokumenta,
Kaj pa je to drugega kot konkretna nabava?

OK, to okoli spmljanja sprememb cen je malo sivo področje.
A misliš, da v Merkatorju vsak večer ob 20:00 spremenijo cenike za kruh? (in zjutraj nazaj)
Ali imajo nastavljeno, da ti po 20:00 obračuna 50% popust?
Kako pa je s cenilo za račzlične stranke?

Sicer imam samo nekaj 10 strank, ki imajo maloprodajo, ampak v 10+ letih še nisem imel primera, da bi kak inšpektor hotel videti kakšno zogodovino cen.

To se pomoje samo na kakšne tekstilne firme obesijo, ki imajo sezonske razprodaje, da kontrolirajo tiste popuste.

Odgovori