Kmetijsko računovodstvo

Moderator: Mirko Zbačnik

travnik
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 04 Nov 2015, 17:51

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a travnik » 04 Nov 2015, 18:03

Pozdravljeni vsi!

Prvič se oglašam na forumu, ker res ne vem kam naj se obrnem. Lahko me boste z mojim vprašanjem čudno gledali, saj sem računovodja ampak imam popolno temo v glavi. Smo kmetijska dejavnost, ki se ukvarja s prodajo grozdja. Letos smo celotno količino grozdja prodali in si tako ustvarili prihodek in plačali DDV. Do zukaj vse lepo in prav, kako pa moram poknjižiti prevzem grozdja oz. pobrani pridelek? Imam stroškovno ceno 1 kg grozdja...pri nas je to 0.65 eur na kg. Prodali smo po 0.80 eur na kg. Kako vnesem v poslovne knjige pobrano grozdje? Vem da je v breme konto 6150 v dobro pa ne vem več. Je blo rečeno da gre v dobro na konto 764- prihodki od pospravlhenih izdelkov. Meni to ne gre skupaj, saj razlika v prihodkih nastane pri končni prodaji. V stroških na kontih 4 imamo amortizacijo strojev, pa nekaj ostalih stroškov, vendar je tega malo. Pa tudi stroškov dela ni vkalkuluranih. Prosim za nujno pomoč, ker ne vidim izhoda iz teh kontov. Meni je kmečka logika da je naša prouzvodna cena 0.65 in to je naš strošek in ne prihodek

Hvala vsakemu ki mi bo kakorkoli svetoval.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Nov 2015, 18:31

Povezava na spletno stran, kjer imate celotno gradivo s primeri knjiženja, priporočenim kontnim načrtom za kmetijska gospodarstva, tabele FADN in primeri knjiženja v FADN tabele.
http://www.mkgp.gov.si/si/delovna_podro ... n_navodil/


lp

travnik
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 04 Nov 2015, 17:51

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a travnik » 04 Nov 2015, 19:48

Hvala za hiter odgovor...to sem že vse prebrala ampak še vedno mi ni jasno. Vam povem, da sem prebrala že enih 10x in vedno manj mi je jasno.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Nov 2015, 12:07

Tudi način evidentiranja poslovnih dogodkov v povezavi z biološkimi sredstvi sledi "kmečki logiki".
Zaloga pridelkov (pospravljenih) iz bioloških sredstev se vrednoti po pošteni vrednosti zmanjšani za stroške prodaje. V tekstu ste navedli le prodajno ceno za količinsko enoto prodanega grozdja, nimate pa podatka kolikšna je poštena vrednost zmanjšana za stroške prodaje. Glede na to, da ste celotno pospravljeno količino prodali, bom v prikazanem primeru uporabilo dano vrednost (PC)in vam prikazala celotno "knjiženje).
Pospravljeno grozdje predstavlja zalogo proizvodov, ki je ovrednotena v skladu s SRS (0,80€ za eno količinsko enoto) - hkrati pa tudi "navidezne prihodke" iz vrednotenja biološkega sredstva. Ko je celotna količina prodana tega prihodka ni več, saj so izkazani dejanski prihodki iz prodaje proizvodov in hkrati zmanjšani "navidezni prihodki".
Ob "koncu" obračunskega obdobja prenesete stroške "proizvodnje" - v vašem primeru je to 0,65€ za količinsko enoto. Stroškovna cena količinske enote mora biti najmanj v višini neposrednih stroškov materiala in neposrednih stroškov storitev (glejte SRS 39.34).

Primer:
-količina pospravljenega grozdja je 5.000 kg....... (seveda bi morali imeti tudi podatek o kalu/gnitju in morebitni porabi v gospodinjstvu...)
- stroški pospravljenega grozdja so: 5.000 x 0,65€ = 3.250€;
- začetno merjenje zaloge v trenutku pospravitve: 5.000 x 0,80€ = 4.000
- prodaja/prihodki: 5.000 x 0,80 = 4.000
- neposredni stroški materiala in neposrednih storitev so: 3.250€
- drugi stroški obračunskega obdobja: 500€

Knjiženje (ena izmed variant):
- prenos stroškov neposredno v odhodke + neposredni stroški: 703/491 = 3.750€
- začetno merjenje v trenutku pospravitve: 615/764 = 4.000
- prodaja/prihodki od prodaje (brez upoštevanja DDV-ja): 120/760 = 4.000
- razbremenitev zalog: 764 storno v dobro/615 = 4.000

Poslovni izid na koncu obračunskega obdobja: prihodki minus odhodki: 4.000 - 3.750 = 250
V primeru, da zaloga na koncu leta ni prodana: prihodki -/+ razlika v zalogah - odhodki= 4.000 - 4.000* - 3750 = izguba 3.750 (v višini vaših stroškov).

*Razlika v zalogah: zaloga na začetku obdobja - zaloga na koncu obdobja= 0 - 4000= -4000

lp

travnik
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 04 Nov 2015, 17:51

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a travnik » 09 Nov 2015, 10:32

Hvala za odgovor. Še par stvari mi ni jasnih, pa ne vem kako naprej. Kako je v primeru, ko v stroških nimam postavk, so pa zajete v naši stroškovni ceni na kg grozdja.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Nov 2015, 18:03

Ko govorimo o stroškovni ceni količinske enote je to rezultat dejanskih stroškov, ki so potrebni za "proizvodnjo" določenega izdelka (biološkega sredstva). Proizvodnja se vrednoti po proizvajalnih stroških, glede na SRS pa lahko podjetniki vrednotijo proizvodnjo najmanj z neposrednimi stroški materiala in storitev.
Stroški, ki se nanašajo na nosilca kmečkega gospodinjstva so prispevki za socialno varnost. Plače pa tako kot ostali s.p.-ji tudi on nima, saj se smatra dobiček kot njegova "plača" in se kot taka tudi ne vključi med stroške.
Med odhodke (če uporabite to varianto knjiženja) torej lahko prenašate samo nastale stroške, ne pa tudi stroškov, ki ste jih vključili v notranjo kalkulacijo pa za njih nimate dokumentacije.

lp

travnik
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 04 Nov 2015, 17:51

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a travnik » 11 Dec 2015, 20:58

Pozdravljeni,

Nekaj me zanima. Brat je odprl dopolnilno dejavnost na kmetiji. Kako vnesem v bilanco npr. vino, ki ga sam prideluje in je obdavčen po katastrskem dohodku? Med vikendom pa ima kot izletniško kmetijo in prodaja to vino? Rada bi konte kam to knjižiti. Moja razlaga je 300/919, potem pa 400/300 in 120/760. Mi lahko prosim pomagate...hvala

Odgovori