Kmetijsko računovodstvo

Moderator: Mirko Zbačnik

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Vitek » 09 Jan 2015, 08:56

Predlagam eno temo na račun kmetijskega računovodstva.

Za začetek.Koliko se vas kaj ukvarja s kmeti? Kakšne imate izkušnje? So dovzetni...

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 09 Jan 2015, 09:38

Nimam še izkušenj - pridobivam znanja ; a v pogovoru z nekom, ki vodi računovodstvo na kmetiji, lahko izrazim le, da je to za kmeta tudi davčno ugodneje. Bilo bi pa dobro, da se na temo kmetijstva, odpre mogoče nov podforum (Nina :spomezik: ). Kar precej specifično bi znalo biti, glede vseh vrednotenj zalog... itd....).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Nina » 09 Jan 2015, 13:51


Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Vitek » 12 Jan 2015, 07:21

Mirko Zbačnik napisal/-a:Nimam še izkušenj - pridobivam znanja ; a v pogovoru z nekom, ki vodi računovodstvo na kmetiji, lahko izrazim le, da je to za kmeta tudi davčno ugodneje. Bilo bi pa dobro, da se na temo kmetijstva, odpre mogoče nov podforum (Nina :spomezik: ). Kar precej specifično bi znalo biti, glede vseh vrednotenj zalog... itd....).

Jaz ne razumem najbolj kako je lahko davčno bolj ugodno? Če je pa kmetovalec v našem primeru do sedaj vsako leto dobil vrnjeno še akontacijo dohodnine od subvencij. Lastne zemlje pa ima cca. 20h, vse skupaj pa obdeluje cca. 50h. Sedaj pa mora kar stroške praskat skupaj, pa bo še vseeno nekaj dobička (seveda glede na slabo letino, ne bo nekega buma), bo pa dobiček ker se dela članom družine ne plačuje (vsak pa kdaj kaj naredi/pomaga na kmetiji).

Glede vrednotenja zalog in vse drugega se mi zdi res kar specifična zadeva :)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 12 Jan 2015, 11:09

Nina, na nas je le še, da zadeva zaživi.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 12 Jan 2015, 11:15

Kmet je v marsičem v primerjavi z nami, naj mi ne zamerijo, v privilegiranem položaju. Ne zaradi v vsem zaradi obdavčitve, temveč subvenciji. Toda, če omislite na premoženje neke kmetije, hlevi, stroji... in če to vse upoštevate skupaj z ostalimi stroški, je računica tu. Obdavčen je pavšalno, na osnovi katastrskega dohodka.

V praksi sem govoril s solastnico kmetije, še pred leti, ko mi je to potrdila. Gre za hribovsko kmetijo, ki se pretežno ukvarja z živinorejo. Po pogovor s kmeti, se rentabilnost prične pri razmeroma, za Slovenijo, velikem številu živine. Težko je debatirati na pamet, to je le površna ocena, knjigovodstvo naj bi bilo potrebno, po nekih informacijah tudi glede zahtev pridobivanja sredstev iz EU in zagoravljanja porae - ,,, marsikaj poslušam, tudi to sem ujel.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Vitek » 04 Feb 2015, 06:51

Ali morajo kmetje, ki vodijo računovodstvo tudi do 5.2. oddati "Vlogo za uveljavljanje olajšave za investiranje v osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnost v letu 2014" ali oni svoje investicije normalno uveljavljajo ob oddaji davčnega obračuna?

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Vitek » 02 Mar 2015, 11:14

Kako ste kaj glede kmetov? Delate kaj?

Mene zanima kakšen je lahko kalo za pšenico, koruzo, čebulo, korenje ipd. kmetijske pridelke pri proizvodnji?

za trgovino na debelo sem našel te maximalne stopnje, za proizvodnjo pa ne.

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Vitek » 11 Mar 2015, 22:48

Zgleda vas ni ravno veliko, ki bi se srečali s kmetijskim računovodstvom?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 12 Mar 2015, 08:40

Na žalost res, zelo malo kmetji poznam, da bi to vodile. Tavam v temi, se (samo)izobražujemo..., tema je nova, vrednotenje zalog, prihodkov.... , predvsem pa smiselnost.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Mar 2015, 08:42

Poskusite z Ur. . 123//2008: P R A V I L N I K o stopnjah običajnega odpisa blaga v proizvodnji hrane in pijač (kalo, razsip, razbitje in primanjkljaj).

lp

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Kmetijsko računovodstvo

Odgovor Napisal/-a Vitek » 22 Mar 2015, 19:39

slovan napisal/-a:Poskusite z Ur. . 123//2008: P R A V I L N I K o stopnjah običajnega odpisa blaga v proizvodnji hrane in pijač (kalo, razsip, razbitje in primanjkljaj).

lp
Sam s KALOM nimam izkušenj, pa vendar če prav razumem, da je npr. v pravilniku zapisano da je kalo lahko do 10% od prodajne vrednosti (5. člen). Se pravi, da če smo v 2014 prodali za 160.000 € čebule, je naš dopusten kalo 16.000 € ? Ugotovili pa smo, da je čez celo leto bilo kala za 12.000 €. Se pravi v mejah dopustnega.

Kako sedaj ob koncu leta teh 12.000€ poknjižiti?

Odgovori