XML datoteka in vsebina te datoteke


Moderator: Mirko Zbačnik

drago1955
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 82
Pridružen: 10 Apr 2008, 09:22

Odgovor Napisal/-a drago1955 » 01 Jul 2008, 17:02

sem izbrisal in napisal pravilne podatke pa nikakor ne gre.

ali je komu uspelo uvoziti podatke?

Lp

JuMi
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 01 Avg 2006, 13:32
Kraj: Trbovlje

Odgovor Napisal/-a JuMi » 01 Jul 2008, 17:19

Meni ni uspelo uvoziti nobenega obrazca - 1, 1a in 2

drago1955
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 82
Pridružen: 10 Apr 2008, 09:22

Odgovor Napisal/-a drago1955 » 01 Jul 2008, 17:35

kaj se zgodi v primeru, če ne pripravimo xml datoteke med tem časom pa že plače naredimo? a bo to hudo narobe če jim ne dostavimo preko xmlja? se lahko pošlje ta nov rek v pisni obliki? (nekje sem slišal da še ne bodo kompicirali)

mivsek
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 14 Apr 2008, 17:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mivsek » 01 Jul 2008, 18:44

drago1955 napisal/-a:sem izbrisal in napisal pravilne podatke pa nikakor ne gre.

ali je komu uspelo uvoziti podatke?

Lp
Meni je uspelo priti prek XML validacije ter še ene vsebinske napake, sedaj mi pa javi ta 'na strežniku je prišlo do napake' in imam občutek, da bo treba počakati na mojstre, da jo odpravijo.

Pri XML sem se držal Juretovega primera, vendar se je kot kaže XML shema vmes spremenila. Zato sem se opiral na najbolj sveži shemi: REK_1_5.xsd ter POP-Common-1.xsd iz http://edavki.durs.si/OpenPortal/Pages/ ... msXml.aspx.

Pazite tudi na natančno tak vrstni red, kot je v shemah, medtem ko vam vseh postavk ni treba vključiti. Številke morajo vedno imeti celoštevilčen del, samo '.17' ne prime.

drago1955
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 82
Pridružen: 10 Apr 2008, 09:22

Odgovor Napisal/-a drago1955 » 01 Jul 2008, 19:25

http://edavki.durs.si/Documents/Schemas/REK_1_5.xsd

v tej shemi nisem zasledil iRek-a ali pa ni prikazan

mivsek
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 14 Apr 2008, 17:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mivsek » 01 Jul 2008, 19:39

drago1955 napisal/-a:http://edavki.durs.si/Documents/Schemas/REK_1_5.xsd

v tej shemi nisem zasledil iRek-a ali pa ni prikazan
Tako REK1, iREK kot ODIP so združeni, kar omogoča pošiljanje vseh naenkrat, v eni datoteki. iREK je zadnji, v elementu podo:analyicalData. Shema za iREK je torej PODO-Common-1.xsd

drago1955
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 82
Pridružen: 10 Apr 2008, 09:22

Odgovor Napisal/-a drago1955 » 01 Jul 2008, 20:15

hvala!

juretovi in vaši komentarji so zelo uporabni.

Če sem prav razumel se le to datoteko pošlje gor(skupek vsega):
http://edavki.durs.si/Documents/Schemas ... mmon-1.xsd

mivsek
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 14 Apr 2008, 17:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mivsek » 01 Jul 2008, 20:36

drago1955 napisal/-a:hvala!

juretovi in vaši komentarji so zelo uporabni.

Če sem prav razumel se le to datoteko pošlje gor(skupek vsega):
http://edavki.durs.si/Documents/Schemas ... mmon-1.xsd
Ni za kaj! Zakaj se ne bi pomagali, če si lahko!.

Datoteko se sestavi po dveh shemah: za zbirni REK1 ter ODIP (davek na plače) je REK_1_5.xsd, za iREK je PODO-Common-1.xsd, da ne omenjam tistih skupnih shem.

Bom poskusil objaviti mojo XML datoteko, morda bo v pomoč.

drago1955
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 82
Pridružen: 10 Apr 2008, 09:22

Odgovor Napisal/-a drago1955 » 01 Jul 2008, 20:45

prosim poskusite objaviti xml ki se bo jo dalo uvozit.
mislim da bi to bilo vsem zelo v pomoč.

jurek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 523
Pridružen: 11 Avg 2005, 08:43

Odgovor Napisal/-a jurek » 01 Jul 2008, 21:08

drago1955 napisal/-a: Če sem prav razumel se le to datoteko pošlje gor(skupek vsega):
http://edavki.durs.si/Documents/Schemas ... mmon-1.xsd
Mislim, da še vedno ne razumete vsebine teh datotek (različnih končnic).

XSD: v tej datoteki so opisani podatki. Imena "stolpcev", vsebina stolpcev, komentarji,...
XML: v tejdatoteki so podatki. Striktura te datoteke mora ustrezati navodilom v XSD datoteki.

Če to primerjam s kakšnim starejšim primerom datoteke:
tkdis.txt datoteka je nekako primerljiva z XML datoteko (obe vsebujeka konkretne podatke),
navodila na spletnih straneh ministrstva za finance pa so primerljiva z XSD datoteko.

Kaj torej piše v posameznih XSD datotekah:

PODO-Common-1: tu so definirane neke splošne oblike zapisov ("tabel" za lažjo predstavo).
Čisto na začetku je opisan element ("tabela") z imenom "NER" in podatki ("stolpci tabele") "F8", "F9", "F10",...
Pri vsakem elementu je tudi napisano, katerega tipa je (Decimal14_2Type, date,string).

Če to datoteko pogledaš v internet explorerju, lahko lepo s +,- odpiraš in zapiraš strukturo.
V nadaljevanju te datoteke je opisan element ("tabela") "AnalyticalData",
ki vsebuje enega ali več elementov "AnalyticalDataItem", ki ima vsak
polja ("stolpce") "A001", "A002", "A074O", ...

Čisto na koncu datoteke so definirani še tipi podatkov:
mesec, leto, Decimal14_2Type

EDP-Common1.xsd: v tej datoteki so opisani neki splošni elementi, ki opisujejo podjetje:
element z imenom "Header" vsebuje element z imenom "taxPayer", ki je sestavljen iz podatkov ("stolpcev") "taxpayerType", "name", "address1", "addres2", "postNumber", ...
Recimo podatek "postNumber" je tipa "PostNumberType", ki je definiran na koncu datoteke kot "[0-9]+" kar pomeni več številk med 0 in 9 zapovrstjo.

V nadaljevanju datoteke so opisani še elementi "AttachmentList" (priložene datoteke), "Signatures" (podpisi in certifikati), ...

REK_1_5.xsd: na začetku te datoteke je navedeno, da uporablja
(vsebuje) tudi elemente, ki so definirani v prešnjih dveh datotekah .
("import EDP-Common-1.xsd")

Nato je definiran element z imenom "REK", ki ki vsebuje štiri elemente:
- "REK_1": ta "tabela" vsebuje podatke (stolpce) F005, F006,... F101, F102,... F802V. V teh podatkih so skupni zneski REK1 obrazca.
- "ODIP": ta "tabela" vsebuje podatke "Month", "Year", "F1N", "F1P",..."F4D", "Total",... V teh podatkih so vpisani razredi, zneski in stopnje davka na plačo, ter število zaposlenih v razredu. To je v bistvu obrazec "Davek na plačo".
- "podo:AnalyticalData": ta element pa ni definiran v tej datoteki, ampak se sklicuje na definicijo
v zgoraj opisani datoteki (PODO).

Čisto na koncu te XSD datoteke pa je definirana celotna struktura datoteke (Envelope):
-na začetku končne XML datoteke mora biti najprej napisan element "Header", ki je opisan v datoteki EDP.XSD
-nato sledijo podpisi (ki so tudi definirani v EDP)
-nato pa sledi "meso" daototeke, ki pa je definirano z elementom "REK" na začetku te datoteke.

A je komu kaj jasno? :D

LP jure

PS: moje mnenje: te XSD datoteke so narejene katastrofalno.
Isti elementi so definirani v večih datotekah (element NER je definiran tako v PODO kot EDP datoteki), podatki so nenormalizirani (davek na plačo),
podatek o številu pojavljanj posameznega elementa (minOccurs,maxOccurs) bi lahko bili bolj omejujoči,...
PPS: in ne, ni mi še uspelo uvoziti XML datoteke na beta.davke.
Bom počakal še kak dan, da fantje iz Hermesa popravijo še kako napako.

mivsek
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 14 Apr 2008, 17:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mivsek » 01 Jul 2008, 21:10

Če bo komu v pomoč, si lahko ogledate XML datoteko za plačo 1.000 EUR neto, brez dodatkov, za enega zaposlenega:

ftp://ftp.eranova.si/aida/AIDAFin-REK1-06-2008.xml

Datoteka vsebuje tako REK1, ODIP (davek na izpl.plače) kot iREK.

Če kdo odkrije kakšno napako, mu bom hvaležen. Ta datoteka namreč gre prek XML validacije, potem pa eDavki vrnejo 'na strežniku je prišlo do tehnične napake'. Torej še vedno nekaj ne štima. Vprašanje je le, ali v tej datoteki ali na eDavkih?

drago1955
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 82
Pridružen: 10 Apr 2008, 09:22

Odgovor Napisal/-a drago1955 » 01 Jul 2008, 21:49

bomo videli kaj bodo rekli jutri.

Predvidevam, da podatki oziroma vsebino datoteke za s.p. je enaka kot za d.o.o.?

Odgovori