Konformni in linerani izračun z/o

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
gad
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 Jul 2008, 14:48

Konformni in linerani izračun z/o

Odgovor Napisal/-a gad » 25 Jul 2008, 09:52

Prosim za mnenje!

Do 27.6.2003 so se zamudne obresti izračunavale po konformni metodi, od 28.6.2003 pa po linerani (ni več obrestovanih obresti).

Zanima me naslednje: ker natečene z/o vključno z glavnico niso bile poplačane do 27.6., se po mojem od takrat po linerani metodi z/o obračunavajo po kapitalizirani terjatvi (torej: seštevek glavnice IN do takrat natenečenih obresti), ne pa zgolj po izhodiščni glavnici. Razlika je namreč občutna!

Kaj menite strokovnjaki?
Hvala za odgovor/e!

gad
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 Jul 2008, 14:48

Re: Konformni in linerani izračun z/o

Odgovor Napisal/-a gad » 13 Avg 2008, 08:18

160 ogledov in niti enega mnenja!? Hmmm. Verjetno dopusti!
Zato ponavljam vprašanje in prošnjo.
Lp Gad
gad napisal/-a:Prosim za mnenje!

Do 27.6.2003 so se zamudne obresti izračunavale po konformni metodi, od 28.6.2003 pa po linerani (ni več obrestovanih obresti).

Zanima me naslednje: ker natečene z/o vključno z glavnico niso bile poplačane do 27.6., se po mojem od takrat po linerani metodi z/o obračunavajo po kapitalizirani terjatvi (torej: seštevek glavnice IN do takrat natenečenih obresti), ne pa zgolj po izhodiščni glavnici. Razlika je namreč občutna!

Kaj menite strokovnjaki?
Hvala za odgovor/e!

zakladničarka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 379
Pridružen: 02 Sep 2005, 14:36
Kraj: Slovenija

Odgovor Napisal/-a zakladničarka » 13 Avg 2008, 21:25

Jaz mislim, da se znesek obresti po konformni metodi ne prišteva glavnici, temveč se od 28.6.2003 naprej obračunavajo po linearni (od glavnice) ter se prištejejo že obračunanem znesku obresti po konformni stopnji na določen dan. Glede na to, da ste vi vašemu upniku zaračunali zamudne obresti in poslali (po konformni metodi), ne smete sadaj spreminjati metodo izračuna, glavnica pa mora ostati takšna kot je. V kolikor pride do sodnega spora (izvržbe) na sodišču posebej prilagate dokaze o glavnici in posebej o obrestih. Takšno izkušnjo sem imela leta 2005. lp

Odgovori