Prispevki zasebnika

Moderator: Mirko Zbačnik

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Prispevki zasebnika

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 07 Okt 2008, 14:05

Ali prav razmišljam, da DURS preverja le, ali so prispevki obračunani od minimalne osnove, ki je določena za določeno leto, če pa se zasebnik odloči, da bo plačeval višje prispevke, pa se sam odloči od katere osnove in za to ne rabi nobenega ''potrdila'' od DURS-a, ampak samo odda obračun od drugačne osnove, ki je lahko po mesecih tudi različna (sezonsko delo - odvisno od finančnega položaja). Se pravi da pazim samo na osnovo, ki je določena z odločbo, koliko višje pa bo šel pa je njegova stvar (seveda ne več kot od maksimuma ki je določen).
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 07 Okt 2008, 14:34

Zasebnik se lahko odloči tudi za višjo prispevno stopnjo, ki je presega njegovo odmero. to sporoči na DURS. Ne vem pa, če je možno tako hito menjavanje osnove, kot si vi želite. Preverie!
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 07 Okt 2008, 14:51

Ali prav razmišljam... Prav.

Ni potrebno nobeno obveščanje, vsak mesec lahko oddaš obračun od poljubne osnove (da je le večja od zapovedane). Preverjeno na lastnih nekajletnih izkušnjah!

Zakaj pa bi posebej obveščali - saj zato davčna dobi obračun. Če kaj ni izrecno predpisano - in to ni - se otresimo navade, da za vsak slučaj še nekaj dodatno oddamo, napišemo, kličemo... lp

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1820
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 07 Okt 2008, 17:48

Prispevki so zelo visoki, tudi minimalno določeni. Kaj mislite, če jih kakšen s.p. ne more plačati sproti ali se da zmeniti za odlog plačila ali za plačila po obrokih?
Ali ima kdo kakšno izkušnjo v zvezi s tem?
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 07 Okt 2008, 18:09

Hvala Starči... sej logika je podobna kot pri zaposlenemu... dati mu moraš minimalca, navzgor pa ni omejitve ....
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Odgovor Napisal/-a TarasM » 07 Okt 2008, 23:13

tudi jaz mislim, da je tako kot
pravi starči. Določeno je obvezno,
če pa obračunaš več pa je razvidno na
obračunu.

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 23 Okt 2008, 09:00

Pozdravljeni!

Da ne bom odpirala nove teme... Kot vidite sem čisto nova tukaj. Par dni nazaj sem odprla s.p. za storitveno dejavnost, dobila sklep od Ajpesa. Na DURS poslala prijavo, zaenkrat ni odgovora. Obkrožila sem da bom normiranec.

Zdaj pa vprašanja:
1. Glede na to da šele začenjam, plačujem najnižje prispevke - 225€, a ne? Do 15.ga v mesecu, za pretekli mesec. Torej če imam odločbo od 20.10., moram plačat do 15.11. - koliko? 225€/30*12dni ali 225€/31*12dni, ali pa kar 225€?
2. Ali je to kaj odvisno od tega koliko ur napišeš?
3. Ko nakažem ta denar DURSU, pošljem še obrazec za obračun prispevkov. Ali moram še kaj narediti?
4. Kakšne evidence moram voditi? Ne najdem linka do tega predpisa. Pa zanima me tudi po vaših iskušnjah kaj je nujno potrbno, evidenca ur, prejetih računov, izdanih računov...? Za normirance.
5. Ker že imam sklenjene pogodbe, vem da bodo prihodki dva meseca veliki (vsaj zame :) ). Kako je potem z prispevki, ali še vedno plačam minimalne, dokler ne dobim kakšno odločbo da moram zvišat? A se mi mogoče bolj splača takoj plačat višje prispevke, ker zmanjšam dobiček? Kaj bo pol drugo leto, a bom MORALA plačevat višje prispevke tudi če ne bom imela več dela? A mi lahko kdo pomaga to preračunat če je recimo prihodek 5000€ na mesec, a le ta dva meseca (nov in dec)?

Za odgovore se že v naprej zahvaljujem.

Lp

neni
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 14 Dec 2006, 07:22

Odgovor Napisal/-a neni » 24 Okt 2008, 11:27

Nova-nova,
odgovorila bom samo tisto kar vem:
obračun prispevkov s.p. izračunaš samo za obdobje od 20.10. do 31.10.08, obrazec za DURS in plačilo pa je treba izvršiti do 15.11.08, delež izračunaš iz bruto zavarovalne osnove(bruto osnovo najprej deliš z delovnimi dnevi v oktobru in nato pomnožiš z dejanskimi delovnimi dnevi-torej od 20.10. naprej. Potrebno je upoštevati tudi praznik. Od te bruto osnove pa izračunaš potem prispevke. Najlažji izračun je kar na tej spletni strani, ki ga lahko kar sprintaš!
Upam, da sem malo pomagala!

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 24 Okt 2008, 14:48

Neni, hvala za odgovor. Ampak imam še eno butasto vprašanje - Kako se določi bruto zavarovalna osnova? A je minimalna, ali pa poljubno izbereš?
Pa še to...
Sem prebrala velik prispevkov na tem forumu, pa spet nisem 100%. Nekje piše da se to računa po urah (?) Kaj pol uzamem 174 ur mesečno pa računam, ali kako?

Preprosto sem preveč butasta za take stvari. :oops:

A bi lahko kdo povedal kaj več o ostalih vprašanjih?

Upam da bo posel res zalaufal, da si lahko privoščim dobrega računovodjo, ker tako ne bo šlo. :?

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 24 Okt 2008, 16:42

Prvo leto poslovanja ste dolžni plačevati prispevke vsaj od minimalne osnove, lahko pa se sami odločite da plačujete več. Naslednje leto se višina zavarovalne osnove določi glede na dobiček prvega leta. Dobite tudi obvestilo (nekje v aprilu), koliko znaša vaša zavarovalna osnova do naslednjega zaključnega računa.

Glede preračuna: upošteva se število delovnih dni x 8 ur na dan. Če je mesec imel 20 delovnih dni, je to 160 ur, če ste vi pričeli z delom sredi meseca, je to 10 dni 8 ur oziroma 80 ur in je vaša zavarovalna osnova polovica.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 26 Okt 2008, 11:38

Hvala, Naty.

Prosim če mi lahko potrdite če pravilno razmišljam..
Recimo da začnem novembra, in za storitve v novembru in decembru zaračunam po cca4000€ (brutto). Računa izdam 30.11. in 31.12. z plačilnim rokom 10 dni.
Ker imam 25% normiranih stroškov, bo kupec mojih storitev plačal davek v znesku 25%*(4000€*75%)=750€, meni pa nakaže 3250€.
Plačam prispevke 225€ do 15.12. za november, in do 15.01. za december.
Torej meni ostane 3250€-225€=cca 3000€. In podobno se zgodi tudi v januaru - na mom računu ostane še cca3000€.
Če so to moji edini prihodki v teh 2 mesecih (prej sem dobila porodniško - brezposlena), ali moram pol na konc leta doplačat še kakšno dohodnino, oz. ali se teh 25%davka, ki računajo normiranci, na kocu leta spet preračuna po navadni dohodninski lestvici(16,27,41%) pa vidiš če si preplačal? Ker če je tako se mi bolj splača plačat višje prispevke.

Mene malo bega tudi to ker je konec leta, pa v enem letu izdaš račun (imaš prihodek, ki vpliva na davčno osnovo), pol pa v naslednjem recimo plačaš ta davek in prispevke.

Skoz imam občutek da nekaj narobe računam.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 26 Okt 2008, 11:50

Prispevke, ki jih plačate 15.1. in se nanašajo na december, zmanjšujejo davčno osnovo tega leta, ne glede na to, da so plačani šele januarja - važno je, na katero obdobje se nanašajo.

Prav tako kot vsi ostali boste dobili informativni izračun dohodnine, kjer vam bodo upoštevali vaše prihodke, zmanjšane za normirane stroške, ter plačane 25% akontacije dohodnine, in vas obdavčili po dohodninski lestvici (seveda bodo upoštevane še splošna olajšava in morebitne olajšave za otroke). Ne poznam vaše dejavnosti, vendar se vedno ne splača biti normiranec, včasih lahko z dejanskimi stroški ustvarimo nižjo osnovo za dohodnino.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Odgovori