Normirec, subvencije, predčasno prenehanje??

Moderator: Mirko Zbačnik

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 24 Okt 2008, 22:17

Pozdravljni!

Domnevam da vse kar je ga. Slovan napisala še vedno velja za subvencije za samozaposlitev.

Zanima me kako je z normiranci? Mi nimamo nobenih knjig.

Po pojasnilu (sicer iz l. 2005 - Pojasnilo DURS, št. 42401-00366/2005, 27. 7. 2005 ) se od subvencije mora odvest dohodnino pri s.p.jih ki imajo normirane stroške (?)
Ne razumem kaj se pol zgodi če zapreš prej kot v 2 letih... Dobiš subvencijo 4.500€, plačaš dohodnino , ti ostane cca 3660€.. Po enem letu recimo zapreš s.p. in moraš vrnit 2250€. Torej si dejansko dobil le 1410€. A jaz to prav računam? Če pa recimo posluješ samo 3 mesece, moraš vrniti 3940€!!!! :shock: Več ko si dejansko dobil! :shock:
Ma jaz to ziher narobe računam...

Prosim za pomoč!!!!

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 26 Okt 2008, 11:46

A mi nobeden ne more pomagat? :(

Ali bi morala odpret novo temo? Saj je že veliko napisanega, ampak ne o normirancih in subvenciji, vsaj jaz ne najdem.. :(

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 29 Okt 2008, 21:32

A lahko poenostavim vprašanje... In poskusim hkrati tudi odgovoriti
Kako gre skupaj normiranec in subvencija?
Če ni vodenja knjig, potem nobena časovna razmejitv, ali rezervacija sredstev, ali karkoli že, ne pride vpoštev, kajne?
Torej te takoj obdavčijo, ali pa ne? Mogoče pa odštejejo 25% normiranih stroškov :D :twisted: :D ?!

Prosim če mi kdo odgovori.

Ali je možno da se nobeden ni srečal s podobnim primerom?!?! :shock: :shock: :shock:

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Okt 2008, 07:27

Na žalost fizični osebi, ki ugotavlja davčno osnovo na podlagi normiranih odhodkov, subvencije ne more časovno razmejiti. Njim se všteva v obdavčljiv dohodek tistega leta, ko subvencijo prejme. Ker pa se subvencija šteje kot drug dohodek (105. člen Zakona o dohodnini) se obdavči s stopnjo 25% brez upoštevanja normiranih odhodkov. Davčni odteglaj obračuna in plača izplačevalec (v vašem primeru Zavod za zaposlovanje?).
Pogodba z Zavodom vsebuje tudi pogoje, koliko časa morate biti samozaposleni. Kolikor se tega roka ne držite, morate subvencijo vrniti. Ker (po mojem mnenju) nimate pravice, do "vračila dohodnine", bi znesek vračila moral biti v neto znesku, čeravno se je vam v letno dohodninsko osnovo všteval bruto znesek nakazila. Ker ste komaj pričeli z dejavnostjo, verjetno ne boste takoj z njo tudi prenehali, zato imate dovolj časa, da postavite pisno vprašanje davčnemu organu.

In kaj storiti? Lahko spremenite ugotavljanje davčne osnove na podlagi dejanskih odhodkov in prihodkov za leto 2009: obvestite davčni organ do 30. novembra 2008 za naslednje leto. V tem primeru pa boste seveda vodili poslovne knjige: enostavno ali dvostavno knjigovodstvo (obvestilo davčnemu organu do 31.12.). Tudi o tem se morate odločiti do konca leta. Vendar pridejo te spremembe v poštev le, če subvencije še niste prejeli in se lahko dogovorite, da vam jo nakažejo šele v letu 2009.

lp

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 30 Okt 2008, 08:21

Domneevam:
glede na podatke iz prvega prispevka nove-nove (začetek sp sedaj, prej minimalna porodniška), da je v tem primeru celo ugodneje, da prejme subvencijo letos. Če bo v letnem obračun prišla v prvi razred (če ne bo preveč pridna do konca leta), bo dobila del preplačane akontacije od subvencije nazaj? lp

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 31 Okt 2008, 18:42

Najprej hvala za odgovor. Se mi je zdelo da bo kaj takega. V tem primeru verjetno tudi ne bom zaprosila za subvencijo, vsekakor pa ne bom spreminjala statusa normirca ker nimam nobenih stroškov. Oziroma jih imam dosti manj kot 25%.
Ko je že omenjena porodniška, bi vprašala še to... Kako je z dohodnino in porodniško? Ali se tudi od takih prejemkov odvaja dohodnina. Če recimo ni minimalna porodniška.. Ali samo plačujejo prispevke za ZPIZ ipd.
Kaj pa nadomestilo za primer brezposelnosti? A je tukaj kaj dohodnine?
Nekje sem prebrala da od takih prejemkov ne plačuješ dohodnine, ampak ne vem kaj se zgodi konec leta če si poleg tega imel še prihodke od dejavnosti, ali pa se redno zaposliš? A ti pol še to prištejejo kot dohodek pa vse skupaj obdavčijo?
Razmišljam, če v enem letu imaš porodniško in/ali si prijavljen na zavodu in prejemaš nadomestilo, potem pa odpreš dejavnost konec leta (tako kot sem jaz).. Do določenega zneska sploh ne boš plačal dohodnine, a ne? Ali pa kaj malega.. Ker imaš vsaj cca3000 splošne olajšave, pa še tolk za otroka..Če sem dobro razumela Starči..

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 31 Okt 2008, 19:11

Mislim, da si prav razumela.
Jaz pa ne razumem, zakaj ne bi vzela subvencije?
Ali so še kake sankcije razen vračila neporabljene subvencije v primeru predčassnega zaprtja? lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 01 Nov 2008, 09:43

Če zasebnik nima večjih stroškov kot je 25% dohodkov potem je rzaumljivo, da izbere način normiranih stroškov kot davčno osnovo (če druga ne ima manj dela z vodenjem knjig).
Vendar se v tem rimeru pač večina dohodkov, ki jih prejme obdavči v trenutku prejema (nakazila na njegov račun).

A se vam subvencija splača ali ne (Starči vam je predlagal, da se vam splača - zakaj pa vam država ne bi pomagala, če si na ta način najdete "zaposlitev". Res pa je, da v trenutku, ko se odločate za dejavnost ne morete vedeti kaj bo čez dve leti. Upajmo, da boste delali še več let, ne samo dve leti)): simulirajte letno dohodninsko napoved, v katero vključite vse obdavčljive dohodke ter upoštevajte tudi vse olajšave:
- nadomestilo za porodniški dopust je tudi obdavčjiv dohodek od katerega se plačujejo tako prispevki kot tudi dohodnina. Ob prejemu dohodka ste prejeli tudi obračun nadomestila in iz tega obračuna je razvidna višina davčnega odtegljaja - dohodnine (ne vem kaj ste mislili s "ni minimalna porodniška"??)
- dohodek iz dejavnosti: vse bruto zneske iz izdanih računov - vendar le tiste zneske, ki ste jih/ali boste prejeli do 31.12.2008;
- se pa v letno dohodninsko napoved ne vključijo dohodki, ki ste jih prejeli kot denarno pomoč za brezposelnost, v skladi z zakonom, ki ureja zavarovanje za primer brezposelnosti (3. točka 33. člena Zakona o dohodnini).

Seštejte vse dohodke in upoštevajte:
- splošno olajšavo, pri čemer ugotovite najprej bruto obdavčljive dohodek in glede na njihovo skupno višino je olajšava:
Dohodek do 8.300,00 je skupna splošna olajšava 4.959,60; če je dohodek nad 8.300 do 9.600 je skupna splošna olajšava 3.959,60 in če je dohodek nad 9.600 je skupna splošna oljašava 2.959,60 €
- posebno olajšava za vzdrževane družinske člane..... (za prvega otroka 2.183,76€)...

lp

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 01 Nov 2008, 18:10

Hvala za odgovora.

Zakaj ne bi vzela subvencije... Jaz se nameravam redno zaposliti v enem večjem slovenskem podjetju. Za to podjetje sem že začela delat prek sp-ja. In upam da mi ne bo treba dolgo čakat na to zaposlitev.
Tako da bom mogla (če se v kratkem zaposlim) subvencijo vračat, in sicer še več kot sem dobila, če sem prav razumela razlago ge. Slovan.
Če pa bi vedela da bom delala celo leto prek sp-ja, bi se odločila za subvencijo, ker bi jo imela ''za povrh'', in bi iz tega lahko krila vsaj prispevke. Žal odločitev (o redni službi) je na drugi strani :(

Vsekakor najlepša hvala za odgovore.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Nov 2008, 08:26

Kar se tiče vračila subvencije: moje mnenje je, da lahko "zavod" zahteva vračilo subvencije zgolj v netu znesku - to je bruto znesek subvencije zmanjšan za dohodnino, ki bi jo morali plačati od teh dohodkov. Torej je ne bi vrnili več kot ste jo dobili.
Vrnili bi je več primeru, da se pri vračilu ne bi upoštevala plačana dohodnina - sorazmerni znesek obračunan v letni napovedi.
Pa veliko sreče v novi službi.

lp

nova-nova
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 Okt 2008, 13:20

Odgovor Napisal/-a nova-nova » 17 Dec 2008, 14:39

Pravkar berem pogodbo.

3. člen
Zavod odobri udeležencu finančna sredstva v obliki subvencije za samozaposlitev, in sicer v enkratnem znesku v višini 4.500 EUR.

9. člen
.....Za vsak neizpolnjen mesec samozaposlitve je poslovni subjekt Zavodu dolžan vrniti sredstva v višini 187,50 EUR......

Torej bo držal moj izračun, v katerem bi mogla vrniti več kot sem dobila (razen če ne dobim povračila dohodnine), v primeru da zaprem po treh mesecih.

Zanimivo.

mone
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 17 Okt 2008, 15:36

Odgovor Napisal/-a mone » 05 Mar 2009, 17:54

Pozdravljeni,

mi zna kdo svetovati, kaj naj naredim?

:(
Oktobra lani sem odprla S.P. z normiranimi stroški poslovanja in zaprosila za denarno pomoč (subvencijo) za samozaposlitev, ki sem jo novembra 2008 od Zavoda za zaposlovanje prejela v visini 4500 EUR. Od celotnega zneska subvencije sem v skladu z mnenjem DURS februarja letos plačala davek (25% od normiranega zneska 75%).

Zaradi objektivnih okoliščin (selitev v tujino) bom konec marca S.P. zaprla in v sladu s pogodbo zavodu vrnila sorazmerni del sredstev. Težava je v tem, ker pogodba z zavodom določa nominalno vsoto v bruto vrednosti. V tem primeru bom torej za vrnjeni del sredstev dvakrat plačala davek (enkrat sem ga že nakazala DURS, drugič pa z vračilom sorazmernega bruto dela subvencije zavodu).

Zanima me, če sem zaradi vračila sorazmernega dela sredstev subvencije upravičena do vrnitve že plačanega davka DURS za sredstva, ki jih sedaj vračam zavodu. Oziroma, ali obstaja kakšna druga možnost, npr. da zavodu vrnem neto znesek subvencije? Kaj naj nardim, na koga naj se obrnem?
:sbolan:
HVALA

Odgovori