Delna bolniška, 4urno delo, usklajevanje z inflacijo..

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Katarinak
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 Okt 2008, 22:14

Delna bolniška, 4urno delo, usklajevanje z inflacijo..

Odgovor Napisal/-a Katarinak »

Pozdravljeni, imam par vprašanj in sicer
sem redno zaposlena v d.o.o. in zadnje 3leta se mi plača ne usklajuje kot je to določeno po zakonu ( nazadnje naj bi bilo v aug 08 za 5% -je to mišljeno 1,05 * bruto ( to je mišljeno x celoten bruto skupaj s fiksno stimulacijo? Ali nimam prav?
Je možno, da mi posredujete podatek za procente zvišanj - uskljajevanj jan in aug za zadnja 3 leta ?
Je usklajevanje nujno za vsa podjetja-tudi zasebna?
Moja plača je 800bruto + 200bruto kot stimulacija, ki je fiksna vsak mesec.
Zanima me kako je v primeru polne bolniške oz bolniške za polovični delavni čas ( ravno se mi končuje porodniška in v roku 2eh let planiramo še enega otroka, pa glede na komplikacije bom morala biti od začetka na bolniški oz vsaj polovični bolniški).
Se obračunava bolniška na delež 800 ostalih 200 bruto pa 100%?
V čem so prednosti in slabosti, da mi delodajalec na plačilni listi loči redno delo in stimulacijo, ki ni pogojena z delom ampak je tudi fiksni del?
V kolikor se odločim za delo za skrajšan čas npr.4h se šteje za bruto znesek 1000bruto ali le 800v mojem primeru? Je potrebno z delodajalcem narediti novo pogodbo?
V kolikor grem za 4h v bolniško bi morala prejeti od 800bruto ( 400 -100% in 400 -90% ali kako se obračunava bolniška + del »stimulacija« 200bruto-100%? Sem v celoti strošek podjetju vse mesece do poroda?
Kako je z zadevo, če bi delala polovično, potem pa zanosim in mi zdravnik predpiše polovični delavnik-v tem primeru ne dobim le polovico siceršnje plače.
Se opravičujem za malo zmedeno spisan sklop, vendar sem našla vaš forum in mi že teče voda v grlo saj bo kmalu konec porodniške, pa še malo časa imam zaradi nagajive punčke, pa se mi je porajalo cel kup vprašanj na katera bi lahko dobila na vaši strani super rešitve-oz odgovore.Že vnaprej se najlepše zahvaljujem za pomoč .
Lep pozdrav
Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee »

Res je vse skupaj precej zmedeno napisano in vprašanja so dokaj nerazumljiva...
Razlika med 1000 EUR bruto in 800 EUR + 200 EUR stimulacije praktično za vas ni (oba zneska se seštejeta pri odmeri porodniške, pa tudi pri bolniški...).
Je pa res, da pod povišanja plač zapade samo osnovna plača delavca, prav tako vam delodajalec lahko kadarkoli odvzame 200 EUR stimulacije (razen če v pogodbi ne piše, da vam le-ta pripada fiksno in ni odvisna od ničesar - kar sicer zelo dvomim).

Za ostala vprašanja pa prosim, če jih postaljate eno po eno, tako bo lažje odgovorit.
bofs
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 20 Okt 2008, 11:38

Odgovor Napisal/-a bofs »

Zdravo,
kako si izračunam, kakšno plačo bi prejemal v primeru, da koristim bolniško za polovični delovni čas, ostalo polovico pa delam? Ali se mi finančno to splača bolj kot polna bolniška, glede na to, da imam trenutno že bolniško daljšo od 30 dni in zato prejemam 90% bruto plače?
Hvala za odgovor!
Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee »

Ma kaj vi sami določate, kakšno bolniško boste imeli???
Ste morda zdravnik???
Kako se nekateri zmišljujejo...
Če ste dovolj zdravi za takšna razmišljanja, mislim, da ste zdravi tudi za poln delovni čas.
bofs
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 20 Okt 2008, 11:38

Odgovor Napisal/-a bofs »

Sem pričakoval druge vrste odgovor :(

Problem je, da mi je zdravnica priporočila mir in polno bolniško, pa me prekladanje doma po enem mesecu že ubija. Si želim nazaj na delo, pa mi bo poln del. čas verjetno res prenaporen, kot mi je zdravnica tudi rekla. Mi je pa ona na zadnjem pregledu omenila možnost polovične bolniške.

No, lep dan, pa ne izgubljat živcev zaradi takih vprašanj.
starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči »

Se strinjam z Bee.

Že nosečnica je vsaka ta druga na bolniški (razen samozaposlenih seveda)- ali so res sedaj toliko bolj krhke kot njihove matere pred 30 leti? To naj le bo, da bodo le otroci zdravi!

Ampak da si lahko zmišljujejo dedci, ki imajo tako hudo bolezen, da še doma ne morejo zdržati? lp

PS. Živci pri takem komentiranju ne trpijo, temveč se sprostijo..
adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut »

Ma kaj dedci niti na bolniško ne smejo? Če bi šli večkrat, ne bi umirali povprečno 15 let pred ženskami!

Mirjana

PS: Izračun za bolniško sem pa pojasnila nekaj časa nazaj. Zakaj ne pred postavljanjem vprašanj najprej pregledate forum?
Katarinak
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 Okt 2008, 22:14

Odgovor Napisal/-a Katarinak »

No vprašanja sem zdaj postavila po točkah in bom vesela odgovorov na njih.
1. sem redno zaposlena v d.o.o. in zadnje 3leta se mi plača ne usklajuje kot je to določeno po zakonu ( nazadnje naj bi bilo v aug 08 za 5% -je to mišljeno 1,05 * bruto ( to je mišljeno x celoten bruto skupaj s fiksno stimulacijo? Ali nimam prav?
2.Je možno, da mi posredujete podatek za procente zvišanj - uskljajevanj jan in aug za zadnja 3 leta ?
3.Je usklajevanje nujno za vsa podjetja-tudi zasebna?
4.Moja plača je 800bruto + 200bruto kot stimulacija, ki je fiksna vsak mesec.
Zanima me kako je v primeru polne bolniške oz bolniške za polovični delavni čas ( ravno se mi končuje porodniška in v roku 2eh let planiramo še enega otroka, pa glede na komplikacije bom morala biti od začetka na bolniški oz vsaj polovični bolniški).
Se obračunava bolniška na delež 800 ostalih 200 bruto pa 100%?
5.V čem so prednosti in slabosti, da mi delodajalec na plačilni listi loči redno delo in stimulacijo, ki ni pogojena z delom ampak je tudi fiksni del?
6.V kolikor se odločim za delo za skrajšan čas npr.4h se šteje za bruto znesek 1000bruto ali le 800v mojem primeru? Je potrebno z delodajalcem narediti novo pogodbo?
7.V kolikor grem za 4h v bolniško bi morala prejeti od 800bruto ( 400 -100% in 400 -90% ali kako se obračunava bolniška + del »stimulacija« 200bruto-100%? Sem v celoti strošek podjetju vse mesece do poroda?
8.Kako je z zadevo, če bi delala polovično ( kot mi po zakonu pripada dokler otrok nima 6 let), potem pa zanosim in mi zdravnik predpiše polovični delavnik-v tem primeru ne dobim le polovico siceršnje plače?

Sicer pa naj dodam glede na že napisane komentarje, da sem jaz ena redkih, ki sem zdržala čisto do datuma začetka porodniške in to kljub resnično rizični nosečnosti in zahtevi ginekologa in zdravnika naj se pazim( za razliko od večine deklet ki smatrajo nosečnost kot bolezen oz izgovor za bolniško). Delala sem cca 10dnevno, na kar pa nisem ponosna, sploh pa se mi pri plači ni nič poznalo plust tega , da sem podarila mooooooooorje nadur. Za naslednjo nosečnost pa so mi zdravniki rekli, da se glede na potek poroda in postavljene diagnoze ne bom smela naprezati in morala paziti nase in na otročka od samega začetka nosečnosti.
Odgovori na vprašanja bi mi zelo pomagali, saj me zanima kakšne možnosti imam. V podjetju, katerem delam se mi zdi, da nimam nekih možnosti napredovanja , saj trud ni pokazal feedbacka, delni delavnik pa po vsej verjetnosti ne bi bil sprejemljiv za družinski proračun. Odgovori bi mi verjetno tudi pripomogli k načrtni zanositvi, če bi bila ta najugodnejša, glede na to da si še enega otročka želiva in če bi nama seveda narava dala prosto pot,
Najlepša hvala že vnaprej za kake koristne napotke in lep pozdrav
Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee »

Odgovori:
1. Ne, nimate prav. Usklajuje se namreč osnovna plača. Stimulacija in ostali dodatki, ki niso odvisni od osnovne plače, se načeloma ne usklajujejo.
2. Pobrskaj malo po portalu, morda dobiš... Jst nimam časa, ker imam 6-mesečnika v rokah, pa je že pisanje z eno roko precej naporno... Boš že še videla, kako je to... Pa ne se ustrašit... Samo prilagodit se je treba...
3. Je obvezno.
4. Nadomestilo za bolniško se obračuna od celotnega bruta (torej osnovna plača + vsi dodatki).
5. Prednosti ima samo delodajalec: stimulacijo ti lahko kadarkoli vzame brez obrazložitve (razen če imate pravilnik in v njem piše kdaj ti stimulacija pripada). Druge razlike ni.
6. Z delodajalcem moraš sklenit novo pogodbo. Osnovna plača pa se določi v pogodbi, po neki logiki bi to bilo 400 EUR, stimulacijo pa ti itak da toliko kot hoče (če nimate pravilnikov).
7. Na bolniški prejmeš nadomestilo. Prvih 30 delovnih dni je to odvisno od vaših pravilnikov, če jih nimate pa od kolektivne pogodbe kamor spadfa podjetje (med 80 in 90% od tvoje celotne bto plače za 4 ure). Od 31. delovnega dne dalje ti pripada nadomestilo v višini 90% od tvoje povprečne bruto plače v preteklem letu. Od 31. delovnega dne dalje nisi več strošek za podjetje. V celoti ti krije ZZZS. Plačo ti izplačuje delodajalec, ki pa jo v celoti dobi povrnjeno od ZZZS.
8. V tem primeru dobiš plačo za 4 ure kolikor se pač zmeniš, za preostale 4 ure pa dobiš plačane prispevke, tako da ti teče polna delovna doba.

PS: Jst sem tudi ena tistih "budal", ki je delala od začetka do konca, še več... Prva stvar kp so me spustili iz porodnišnice, sem šla v pisarno... Z malim... Deloholiki, kaj hočemo... Mislim pa, da mnoge pretiravajo in jemljejo vse skupaj kot obsedeno stanje... Da ne govorimo o tem, da se po porodu ne poberejo par let...
Pa se oproščam, ker nisem takoj odgovorila na ZS, ampak čas res ni dopuščal, pa še tako dooooooolllllllllllllllllgggggggoooooooooooo se je zdelo vprašanje.

Zdaj pa grem, ker moram malega še skopat, pa spat dat...

Srečno!
Odgovori