Priznani stroški - pogostitve

Moderator: Mirko Zbačnik

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Priznani stroški - pogostitve

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 15 Dec 2008, 14:52

Vodim neko društvo. Davčno osnovo bom ugotavljal proporcionalno glede višine obdavčljivih prihodkov.

Sedaj me pa zanima, kako je s stroški, ki sicer niso davčno priznani; ali jih upoštevam pri izračunu sorazmernega dela, ali sorazmeren del izračunam brez teh stroškov?

Letno imajo občni zbor, kjer pogostijo svoje člane.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Dec 2008, 16:48

Ste vprašanje postavili v povezavi s pridobitno in nepridobitno dejavnostjo in ustrezno delitvijo stroškov na obe vrsti dejavnosti. ?

Če je tako, menim, da celotni stroški reprezentance spadajo na pridobitno dejavnost - ki jih nato upoštevate kot davčno nepriznane v višini 50%-ov.
lp

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Odgovor Napisal/-a TarasM » 15 Dec 2008, 17:04

Če sem prav razumela boste obdavčljive odhodke upoštevali %
glede na obdavčljive prihodke iz pridobitne dejavnosti?
Če je tako, potem gre tudi % reprezentance na obdavčljiv odhodek
(drug % se izvzame) in od tega % je 50% davčno nepriznano.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 15 Dec 2008, 22:24

Da, točno. Vendar je v praksi lažje določiti pridobitne prihodke, medtem ko so stroški včasih težko določljivi (ne ovorim ravno za ta primer). Vprašanje se glasi kako upoštevati te stroške v primerih, ko se odločamo deliti stroške na pridobitno in nepridobitno dejavnsot glede deleža pridobitnih prihodkov?

Sicer v mojem primeru ne gre ravno za reprezentanco v klasičnem pomenu, pogostitev gostov, pač pa pogostitev članov in parnterk (kaj bi brez njih). Malce težko mi je to razumeti kot strošek pridobitne dejavnosti.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Odgovor Napisal/-a TarasM » 16 Dec 2008, 00:23

Tole z društvi so naredili prav "super". Sem bila pred kratkim na seminarju, kjer se je izpostavil prav omenjeni problem - kako razdeliti stroške. Po %, po posameznih dokumentih, kar je skoraj nemogoče (npr. strošek računovodstva, pogostitve, darila...)

Priporočila nam je, da raje kot po % vodimo ločeno po dokumentih, če res ni možno drugače se račun razdeli in del knjiži pod eno del pa pod drugo dejavnost.

Problem j tudi pridobitnih dohodkov, ki so porabljeni za nepridobitno dejavnost.. praviloma je davčna osnova celota... kdo bo pa potem sploh še hotel kaj delati v društvu??

Predavateljica je povedala, da določene odgovore in pojasnila že od uveljavitve zakona čaka iz DURS-a, pa jih žal še ni dobila. Priporočila nam je da si v pravilnku o računovodenju določimo nek sistem in usmeritve po katerem naj bi se delalo in se tega držimo in to v primeru kontrole tudi zagovarjamo.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 16 Dec 2008, 09:37

Jaz sem prosil člana lovskega društva, da naj pošlje vprašanje svoji pravni službi. Nič kaj otiplivega nismo še prejeli. Ko sem pa glede pridobitne in nepridobitne dejavnsoti za lovska društva poslal vprašanje na DURS, sem dobil v odgovor njhovo splošno mnenje. Razumevanje pridobitne - nepridobitne dejavnosti je v lovskih društvih še bolj nejasno. Če urejaš travnik, ga zato da krmiš živali, da jo lažje upleniš? Jo upleniš zato da jo prodaš ali zaradi vzdrževanja števila? Jo prodaš da zaslužiš ali prodaš, da mesa ne vržeš vstran? Je odvisno komu prodaš? Meso divjadi prevzema firma, ki je ravno zato ustanovljena, kaj pa, če to prodaš članom?

Skratka že to ločevanje na prihodkovni strani je včasih, v kolikor malce "zafilozofiraš" težko, medtem ko se na stroškovni strani lahko izgubiš... :spomezik: Pravilnik je pa jasen in jedrnat.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 04 Mar 2009, 21:10

slovan napisal/-a:Ste vprašanje postavili v povezavi s pridobitno in nepridobitno dejavnostjo in ustrezno delitvijo stroškov na obe vrsti dejavnosti. ?

Če je tako, menim, da celotni stroški reprezentance spadajo na pridobitno dejavnost - ki jih nato upoštevate kot davčno nepriznane v višini 50%-ov.
lp
Navezujem se na pred letom odprto temo, ki pa nima še epiloga :spomezik: .

Pogostitev članov drušva smatram da so nepridobitni. S tega stališča je davčna priznanost nebistvena.

Drugo, je reprezentanca, za katero citiram odgovor.

Sedaj me zanima, da imamo izbrano metodo delitve stroškov glede na razmerje pridobitnosti prihodkov. Kako obravnavamo v tem primeru pogostitve in stroške reprezentance? V večini primerov so to glavni stroški marsikaterega društva in v primeru dotacij občin že dosegajo pridobitne prihdke. Zajamemo tu le 50 % strokov reprezentance?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 05 Mar 2009, 08:52

V mojem društvu organizirajo strokovne ekskurzije, za katere poberejo vnaprej denar za plačilo prevoza in hrane. To je pridobiten prihodek in posledično so tudi stroški pridobitni, za katere dobi društvo račun, toda pri hrani nastane problem - se to šteje kot reprezentanca?
Kaj mislite?

Mirjana

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 05 Mar 2009, 09:20

Samo teoretično:
Kot zunanjega opazovalca me bega pojem reprezentance pri društvih.

Na primer pri lovskem društvu:
Kakšna pogostitev spada sem - tujega lovca ( klienta, ki pride na komercialni lov) ali lovskega inšpektorja ali predsednika sosednje lovske družine ali vaškega krčmarja, ki je zrihtal prvonavedenega?
lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 05 Mar 2009, 09:24

Mene poleg tega, kar sem že omenjal zanima kako smatrate stroške pogostitev. Marsikatero društvo je ustanovljeno ravno v namen druženja....
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 06 Mar 2009, 08:17

Če gre za pogostitev ob druženju (npr.zbor članov), jaz to dam pod nepridobitno dejavnost in mi ni problem. Problem se pojavi takrat, ko člani plačajo društvu neko ceno za pokritje točno določenih stroškov, kar se po pravilniku šteje za pridobitno dejavnost, torej so tudi stroški pridobitni. In če imamo med stroški tudi račun za kosilo ... :?

Mirjana

tina10
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 08 Jun 2004, 14:47

Priznani stroški - pogostitve

Odgovor Napisal/-a tina10 » 10 Mar 2009, 07:16

Pri ločevanju stroškov med pridobitne in nepridobitne upoštevam procent
med obdavčljivimi in vsemi prihodki.
Glede stroškov pogostitve članov društva (občni zbor, malice za tekmovanja, srečanja članov) knjižim to kot strošek. Tako so mi povedali na Zvezi računovodij-g.Čižman.
Če pa se gosti poslovne partnerje, donatorje, sponzorje je to reprezentanca.

Odgovori