prihodki občin

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
larissa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 Mar 2004, 12:44
Kraj: Slovenia

prihodki občin

Odgovor Napisal/-a larissa » 24 Mar 2009, 14:13

Prosim, ali vnesete prihodke občin v izkaz uspeha po pridobitno dejavnost, ali samo v skupno kolono. V reviji IXS je samo pod skupaj.
Hvala
danica

neni
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 14 Dec 2006, 07:22

Odgovor Napisal/-a neni » 24 Mar 2009, 15:12

Zdaj sem pa tudi jaz malo zmedena. V IKS 4/09 so dotacije izvzete iz pridobitne dejavnosti, v IKS 12/08 (nepridobitna/pridobitna dejavnost) pa so dotacije prihodki iz pridobtine dejavnosti... Jaz sem jih upoštevala pri izkazu kot pridobitna dejavnost.
lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Mar 2009, 15:32

Pridobitna in nepridobitna dejavnost ni enak pojem, če vpisujete podatke v izkaz poslovnega izida (AJPES) ali pa če ločite prihodke/odhodke za davčne namene:
- prejemete dotacijo občine za opravljanje vaše dejavnosti, ki je nepridobitna (saj društva so za to ustanovljena): v izkazu poslovnega izida za AJPES boste vpisali samo pod skupaj, ker se ta dotacija v "poslovnem smislu" smatra kot nepridobitna; v davčni bilanci pa se ta prihodek smatra kot pridobitni prihodek, ki se vključuje v davčne prihodke.
- enako se pojmuje pridobitev sredstev iz proračuna za opravljanje nepridobitne dejavnosti: V IPI-ju za javno objavo samo v stolpec skupaj, za davčne potrebe pa se ta dohodek šteje kot pridobitni;
- članarine in prispevki članov: v AJPES-ov IPI vpišete samo skupaj, ker se članarine smatrajo kot nepridobitni dohodek, enako tudi za davčne namene.
- prodaja storitev: v IPI za javno objavo v stolpec skupaj in v stolpec pridobitne dejavnosti. Tudi za davčne potrebe je omenjeni dohodek pridobitne narave.

Moram priznati, da so vam zagrenili življenje in to samo zato, ker je nekaj posameznikov izkoriščalo "društva" za opravljanje čiste pridobitne dejavnosti. In zdaj ni dveh strokovnjakov v državi, ki bi imela enako mnenje o tem, kaj je pridobitno in kaj nepridobitno za davčne potrebe.

Lep dan še naprej!

neni
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 14 Dec 2006, 07:22

Odgovor Napisal/-a neni » 24 Mar 2009, 18:09

Slovan, tole mi je pa sedaj čisto jasno! Jaz sem brala IKS 1-2/09 - obračun davka od dohodkov (str.222) in sem mislila, da je traba za AJPES tudi tako napisati. Hvala!
lp

Odgovori