dohodnina-oddaja premoženja v najem

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
markx
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 07 Mar 2008, 20:40

dohodnina-oddaja premoženja v najem

Odgovor Napisal/-a markx » 27 Maj 2009, 11:53

Lep pozdrav.Prosil bi Vas za mnenje.Stvar je takšna:
Oddajam stanovanje v najem.Dohodek za lani je znašal 3000 eurov.Uveljavil sem stroške v višini 8000 in še nekaj evrov.Zato mi davčna ni zaračunala davka od oddajanja premoženja v najem.Je pa celotni znesek 3000 evrov pripisala k dohodnini,tako da moram plačati dohodnino v višini 350 evrov,kar je kar velik znesek saj sem od lanskega septembra brezposelen in nisem od tedaj imel drugih dohodkov.Zanima me ali bi morala davčna znižati znesek zaradi stroškov katere sem priglasil pri oddaji stanovanja.

LP Marko

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 27 Maj 2009, 12:17

Vložite ugovor na informativni izračun dohodnine, ker vam v njem niso upoštevali ali normiranih ali dejanskih stroškov pri dohodkih iz oddajanja premoženja v najem. Ali so vam upoštevali in koliko je razvidno iz prejete odločbe (na podlagi vložene prijave dohodkov do 15.01.2009).

V informativnem izračunu preverite pri vrsti dohodka 4100: v stolpcu dohodek je znesek 3.000 in v stolpcu stroški: je znesek, ki vam je priznan v odločbi, vendar bi moralo biti najmanj 40% od zneska 3.000 (kar je 1.200). In ker pravite, da so vam bili priznani dejanski stroški (teh ste imeli za 8.000) bi v stolpcu stroški moral biti znesek 3.000 (davčni organ vam ne more priznati več kot imate dohodkov iz tega naslova).

lp

markx
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 07 Mar 2008, 20:40

Odgovor Napisal/-a markx » 27 Maj 2009, 15:41

V informativnem izračunu pod:4100 je vpisan samo dohodek 3000,00.
V odločbi katero sem prijel od oddaje premoženja v najem piše.Citiram:Ugotovljeno je bilo da,da znesek dohodnine ne presega 10 evrov zato se davek po odločbi 1.odst.50čl.ZDavP ne odmeri in odločba o odmeri davka ne bo izdana.
Ne glede na odločbo 4.odst.44čl.ZDavP-2 na podlagi katere davčna obveznost v tem primeru preneha,bo napovedani znesek dohodka iz oddajanja premoženja v najem vključen v inf.izračun dohodnine za leto 2008.

Po mojem mišlenju davčni urad ne bi smel upoštevat celega dohodka ali pač??

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Maj 2009, 12:24

Dohodek, ki je vključen v informativni izračun je v vrsti dohodka pravilno izkazan 3.000€, vendar bi morali imeti priznane tudi stroške: ali normirane v višini 40% dohodka ali pa dejanske stroške, ki so vam bili priznani.
Predpostavljam, da vam niso v celoti priznali dejanskih stroškov, če v odločbi navajajo, da je znesek akontacije dohodnine od dohodkov iz najema nižji od 10€ (poglejte v sam izračun koliko vam je priznanih dejanskih stroškov in tiste vpišite v ugovor).
K ugovoru na informativni izračun priložite dokumente za upoštevanje dejanskih stroškov oziroma konkretni izračun z odločbo o akontaciji dohodnine od dohodkov od dajanja v najem, v kateri so vam upoštevali stroške.

lp

markx
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 07 Mar 2008, 20:40

Odgovor Napisal/-a markx » 28 Maj 2009, 21:15

Očitno bom moral malo obiskati davčno.Za olajšavo sem dal račun v višini 8500,00 evrov,kateri je bil upoštevan,pri odločbi o davku za oddajanje stanovanja v najem,pri dohodnini pa je bil upotevan samo dohodek brez olajšav.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 29 Maj 2009, 12:06

Samo storite to pravočasno (poglejte rok do katerega podate ugovor), v vsakem primeru pa morate oddati pisni ugovor na obrazcu (pri dohodku s šifro 4100 vpišite pod stroške znesek dejanskih stroškov).

lp

markx
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 07 Mar 2008, 20:40

Odgovor Napisal/-a markx » 29 Maj 2009, 21:31

Danes sem poklical na davčno.Takoj so izjavili,da gre za napako in ,da moram nujno dati ugovor.Se pravi oni dobro vejo ,da so naredili napako in če ne bi dal ugovora bi lepo država pokasirala namesto ,da bi oni poslali nov izračun in se še opravičili.
Na koncu kaj naj rečem kot to da živimo v oderuški oz.lopovski državi.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 31 Maj 2009, 08:42

Napačni informativni izračuni so v večini primerov rezultat človeškega faktorja - napak, ki jih je povzročil človek s svojim bodisi malomarnim opravljanjem dela (spregled določenih podatkov, ki so bili že predhodno obravnavani, podatki o dohodkih so napačni ali pa niso vključene olajšave); napačnim programom, ki ima vgrajenih premalo kontrol (v vašem primeru so povzeli dohodke iz njihove izdane odločbe o akontaciji dohodnine in so bili podatki že v sistemu, samo pravilno jih je bilo potrebno vključiti v izračun)...itd, itd. Zato pa ima zavezanec dolžnost, da izračun pregleda, ugotovi napake ter se pritoži. Res pa je, da večina zavezancev zakonodaje s tega področja ne pozna in da je potem med njimi tudi nekaj takih, ki rok za pritožbo zamudijo. Neznanje pa ni vzrok, da se jezimo na "državo" kot imaginarni pojem. Če dopustimo možnost, da se sami zmotimo (zmotiti se je človeško), potem dopustimo možnost, da se tudi "država" (oziroma pri njej zaposleni delavci) zmotijo.
To ni tolažba, vem...ampak... imate pa na razpolago forum računovodja.com (malo za šalo)!

lp

Odgovori