PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 18 Jan 2010, 10:55

Pozdravljeni!
Ima mogoče kdo kakšne bolj podrobne informacije, kaj oz. kakšni odpadki padejo pod 76.a člen. V prilogi III. pod točko d) namreč piše: dobava ostankov in odpadkov po obelavi osnovnih materijalov.
Mi lahko kdo pove, kakšni odpadki so s tem zajeti. Bi sem padli tudi leseni odpadki, npr. žagovina, drva kot odpadek od žaganja, lubje kot odpadek pri lupljenju...??
Hvala .
Lep dan, Monika.

20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 19 Jan 2010, 10:23

Pozdravljeni!
Se res nihče ne ubada s podobnim vprašanjem ???
Lep dan, Monika.

xerge
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 19 Jan 2007, 10:37

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a xerge » 19 Jan 2010, 10:31

Tudi mene zanima če spada pod te odpadke žagovina in obrezline

naj kdo pove svoje mnenje

lep pozdrav

20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 19 Jan 2010, 10:45

xerge,
očitno sva osamljena jezdeca v tem.
Sprašujem okrog, kaj bodo storili, pa nič ne vejo o tem... :roll:
Na drugi strani, mi pa nekdo reče, da ni dvoma, da so to odpadki in da pademo noter. V glavnem zelo deljena mnenja.
Ampak zanimivo pa je, da so v vseh točkah natančno opisali vse odpadke od vrvi, usnja,, stekla, papirja...bogvekajše, lesa pa nikjer.
Potem pa zadnja točka: dobava odpadkov in ostankov po obdelavi osnovnih materijalov(KATERIH??? - VSEH DRUGIH???)
Sem samo jaz tako neumna, da ne znam (ali pa bolje: nočem ), definirat teh odpadkov. Bo kar en kup dodatnega dela s tem, a ne!
Lep dan, Monika.

xerge
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 19 Jan 2007, 10:37

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a xerge » 19 Jan 2010, 12:32

Durs je dal pojasnilo ,da,citiram: Mehanizem obrnjene davčne obveznosti se uporablja le v primerih dobav blaga in opravljenih storitev, ki jih opravi davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Sloveniji, drugemu davčnemu zavezancu, identificiranemu za namene DDV v Sloveniji.


V zvezi z uporabo mehanizma obrnjene davčne obveznosti je v primerih dobav odpadkov, ostankov in rabljenega materiala ter storitev iz Priloge III a treba upoštevati predvsem naslednje predpostavke:


opravljena mora biti dobava blaga (odpadkov, ostankov, rabljenega materiala) za plačilo in dobava mora biti opravljena med dvema davčnima zavezancema, identificiranima za namene DDV v Sloveniji;


tudi storitve predelave morajo biti opravljene med dvema davčnima zavezancema, identificiranima za namene DDV;


storitvi odvoza in zbiranja odpadkov nista zajeti v Prilogi III a k ZDDV-1, zato se v zvezi s tema storitvama mehanizem obrnjene davčne obveznosti ne uporablja. V teh primerih namreč davčni zavezanec običajno ne opravi dobave blaga za plačilo, temveč sam plača storitev odvoza ali zbiranja odpadkov, ki mu jo opravi drug davčni zavezanec;


po predelavi odpadka in njegovi nadaljnji prodaji se mehanizem obrnjene davčne obveznosti uporabi le v primeru, če ima predelani material, ki se ga naprej dobavi, še vedno klasifikacijsko številko odpadka;


nadaljnja dobava novih izdelkov iz sekundarnih surovin se ne uvršča med dobave, za katere se uporablja mehanizem obrnjene davčne obveznosti iz 76. a člena ZDDV-1;


dobava polizdelkov od predelave, izdelave ali taljenja železnih in neželeznih kovin iz točke (1) Priloge III a se nanaša le na železne in neželezne kovine (ne pa npr. na polizdelke od predelave plastike, stekla,…).


in po mojem če gledamo 4 alinejo ,če gre za dobavo žagovine nekemu podjetju ,ki jo potem naprej predeala recimo v iverne plošče,potem tu ne gre za za obrnjeno davčno obveznost,če pa dobavimo recimo firmi za nastilj v perutninskem obratu potem pa uporabimo ta mehanizem.

ne vem če prav razmišljam ampak vseeno

pozdrav

20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 19 Jan 2010, 13:13

[quote="xerge"]in po mojem če gledamo 4 alinejo ,če gre za dobavo žagovine nekemu podjetju ,ki jo potem naprej predeala recimo v iverne plošče,potem tu ne gre za za obrnjeno davčno obveznost,če pa dobavimo recimo firmi za nastilj v perutninskem obratu potem pa uporabimo ta mehanizem.[/quote]

Ne razumem, zakaj bi bila kakšna razlika med tema dvema dobavama?
4. tč. priloge III. dobava odpadkov iz železa...., ki ga je mogoče reciklirati
5. tč. priloge III.dobava materijala iz priloge po predelavi (stiskanje..iverne plošče)
Še vedno ne vem kaj je prav.
Sem pa dala tudi vprašanje na DURS in ko dobim odgovor ga tudi posredujem. Če pa ima kdo kakšne oprijemljive podatke oz. navodila pa še vedno lepooo prosim. Ker saj veste 30 dni od prve dobave imamo čas, da se počekiramo na DURS-u oz. jih obvestimo da imamo take dobave.
Lep dan, Monika.

snupi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 173
Pridružen: 19 Jan 2010, 12:57

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a snupi » 19 Jan 2010, 13:25

Uradni odgovor iz davčne.
Odpadki, ki nastajajo pri predelavi lesa, sodijo v 6.točko Priloge III a, ZDDv-1B.

Zakon nikjer ne navaja komu in zakaj odpadke prodajamo in za kaj jih ti uporabljajo.

Npr. tudi kartuše ni v prilogi IIIa navedeno pa spada v 76.a člen.

Jaz že tako delam kot sem dobila od davčne in se ne bom več obremenjevala.
LP

3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a 3739 » 19 Jan 2010, 15:02

Tudi mi tavamo v temi. Na seminarju so nam zagotavljali, da , če nekaj ostane od proizvodnje to ni odpadni material. Če pa odpadni material nabavi in ga nato predela se to smatra za odpadni material. Tako sem razumela tudi pojasnilo DURS

xerge
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 19 Jan 2007, 10:37

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a xerge » 19 Jan 2010, 19:41

po predelavi odpadka in njegovi nadaljnji prodaji se mehanizem obrnjene davčne obveznosti uporabi le v primeru, če ima predelani material, ki se ga naprej dobavi, še vedno klasifikacijsko številko odpadka;

Kaj pomeni tole pojasnilo ,ki ga je dala davčna.Jaz si tole razlagam takole ,Če jaz prodam nekomu odpadek npr.žagovino
,ki ima klasifikacijsko številko.030105,ta firma pa pa potem naredi iz tega odpadka en izdelek ,potem ta odpadek nima več klasifikacijske številke.in potem ne moremo uporabiti mehanizem obrnjene davčne obveznosti.

ne vem tudi jaz bom dala za pojasnilo na durs

20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 20 Jan 2010, 07:58

Pozdravljeni!
jaz pa mislim, da nas sploh naj nič ne skrbi kaj in zakaj bodo kupci to žagovino uporabili(za predelavo, za nastilj... ali bo še odpadek ali ne)
Važno je, kaj je žagovina za nas. Torej, če je odpadek, potem po moje velja mehanizem obrnjene davčne obveznosti.
Ko bodo kupci to prodajali naprej(če bodo) pa naj se spet vprašajo..?
Ne vem no, upam, da prav razmišljam. Kaj pa mislite vi?
Mislim, da bom na odgovor z davčne kar nekaj časa čakala. Ponavadi je že tako.
Lep dan, Monika.

snupi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 173
Pridružen: 19 Jan 2010, 12:57

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a snupi » 20 Jan 2010, 11:04

Jaz sem od davčne dobila odgovor v roku treh dni prav presenečena sem bila, in ker so mi tam napisala da za lesne ostanke in žagovino velja za nas 76.člne se tega držim in tako tudi delam, res me ne briga kaj bodo naši kupci s tem počeli.
lp

20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

Re: PREVALJEN DAVEK-76.a čl. ZDDV

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 20 Jan 2010, 11:17

Ne morem verjet Snupi, tako hiter odgovor..?? :shock:
Pa po elektronski pošti ste ga poslali in dobili, ali kako??

Jaz ga tudi čakam, ampak delam pa tako kot vi pravite, samo prijave še nisem dala na Durs, čakam na uraden odgovor.
Lep dan, Monika.

Odgovori