Obrazec m4/m8


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
milenav
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 316
Pridružen: 12 Jun 2008, 12:35

Obrazec m4/m8

Odgovor Napisal/-a milenav » 01 Apr 2009, 12:38

Delodajalec zaposlenim plačuje dodatno pokojninsko zavarovanje pri moji naložbi.
Pri izpisu bruto plače za vnos v M4 mi v BOD zajame tudi znesek, za katerega je bil BOD zmanjšan in ki se je nakazal moji naložbi.
Ali je to pravilno?

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 01 Apr 2009, 12:52

Odvisno kako obračunavate prostovoljno pokojninsko.

Predvidevam, da gre pri vas za kolektivno in del, ki ga plačuje delavec zmanjšate od njegove bruto plače ?

V tem primeru tisit del za katerega ste zmanjšali bruto plačo ne poročate v M$.

Primer:

Bruto = 100
Zmajšanja bruta na rečun pokojninske = 5
Novi bruto = 95

5 nakažete pokojninski skupaj z delom, ki ga plača delodajalec .

v M4 poročate bruto 95 in pripadajoče prispevke.

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Obrazec m4/m8

Odgovor Napisal/-a vesnak » 17 Jan 2010, 11:34

podjetje plačuje dodatno pokojninsko zavarovanje;
ker plačuje več kot je davčno priznano mora od razlike nad višino obračunate tudi vse prispevke in dohodnino; ali gre prispevek PIZ obračunan od osnove nad uredbo tudi v poročanje M 4 obrazca in pa ali se to prišteje bruto znesku plače?

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Re: Obrazec m4/m8

Odgovor Napisal/-a hiska » 02 Apr 2010, 12:43

Mogoče neumno vprašanje, ampak vseeno. Mi lahko kdo pove kaj sploh je ta obrazec in zakaj in kdo ga je dolžan oddati? Tudi jaz, ki sem samozaposlen s.p.???

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obrazec m4/m8

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Apr 2010, 13:04

Vi ki ste samozaposleni - "namesto" vas pošje obrazec M-4 ZPIZ-u davčni organ.

M-4 = obrazec s katerim sporočamo izplačane dohodke, ki bodo kasneje predstavljali pokojninsko osnovo in plačane prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ).

lp

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: Obrazec m4/m8

Odgovor Napisal/-a orljek » 02 Apr 2010, 13:29

slovan napisal/-a:Vi ki ste samozaposleni - "namesto" vas pošje obrazec M-4 ZPIZ-u davčni organ. lp
Ga. Slovan, ali morda veste, če to velja tudi za samozaposlene lastnike doojev po šifri 40, ki plačujejo prispevke z obrazcem OPSVL ( ne kot plačo).

Lani smo namreč morali sami (doo) poslati M4 - samo lani na dursu niso imeli pojma, kaj je treba in kaj ne. Letos pa se še nsmo lotili spraševanja.

Hvala vnaprej in vesele praznike (ali pa lep podaljšan vikend - po izbiri!) LP orljek

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Obrazec m4/m8

Odgovor Napisal/-a vesnak » 02 Apr 2010, 14:04

meni so na ZPIZu rekli, da je za lastnike podjetij zavarovani po osnovi 040, tudi letos oddajamo firme same in ne durs

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obrazec m4/m8

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Apr 2010, 15:41

Orljek! Najprej tudi vam lepe praznike

Družbeniki zasebnih družb po zakonu sicer spadajo med samozaposlene, so pa proizvod naše zakonodaje, zato se jih vsi po malem otepajo (kar se poročanja tiče). In ko je potrebno nekaj narediti noben ne ve, kdo je tisti, ki mora - izgovor, da ne vejo za njih ne velja. Skratka stvar je takšna, da bi MORAL DRUŽBENIK sam sporočiti te podatke, saj je zavezanec za prijavo fizična oseba in tudi zavezanec za plačilo prispevkov je fizična oseba (ne spada pa v tisto kategorijo samozaposlenih oseb iz 1. odstavka 15. člena Zakona). Za ZPIZ pa je najlažje, da skrb za podatke prenese na pravne osebe, zato je dajalec podatkov za to kategorijo pač pravna oseba in ne DURS, čeravno pridobiva vse podatke preko e-davkov mesečno (praviloma pravna oseba ne razpolaga s temi podatki, saj jih družbenik/direktor pošilja sam preko e-davkov). Zmešnjava!

lp

lp

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1571
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: Obrazec m4/m8

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 06 Apr 2010, 10:06

Če delodajalec delavcu nakaže plačo, prispevkov pa ne plačuje, ali se vseeno odda m4/m8 ?? :szardi:

lp
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

Odgovori