SPREMEMBA VREDNOSTI ZALOG -NUJNO

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
MAJAP
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 27 Nov 2009, 14:42

SPREMEMBA VREDNOSTI ZALOG -NUJNO

Odgovor Napisal/-a MAJAP » 28 Jun 2010, 10:55

Pozdravljeni!

Prosila bi vas a mi lahko kdo "po domače" razloži kaj pomeni če imamo začetno stanje zalog večje kot pa stanje zalog npr. na 31.5.2010? Delam BS in IPIZ in ker je končno stanje zalog manjše od začetnega stanja vpišem razlilko v IPIZ v AOP 122 (ZMANJŠANJE VREDNOSTI ZALOG) in sedaj me lastniki sprašujejo kaj to pomeni, ker vpliva na negativen rezultat, pa ne vem če jim znam sploh prav razložit.

Lepo prosim za pomoč.

Že vnaprej lepa HVALA.

Lp,

Maja

bana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 428
Pridružen: 17 Sep 2004, 14:40
Kraj: Slovenia

Re: SPREMEMBA VREDNOSTI ZALOG -NUJNO

Odgovor Napisal/-a bana » 30 Jun 2010, 11:25

Maja, najprej morate vedeti ali gre za zaloge nedokončane proizvodnje in gotovih proizvodov, ali za zaloge trgovskega blaga in materiala.Če gre za to drugo, ne rabite ugotavljati razlike v zalogah, če pa gre za zaloge lastnih proizvodov pa to morate narediti. Gre pa, enostavno povedano, za zmanjšanje oz. povečanje stroškov, ki ste jih imeli z izdelavo nekega proizvoda. Se pravi, če ste izdelali proizvod, ste s tem imeli neke stroške, ki ste jih tudi ustrezno knjižili na stroške, ker pa tega izdelka še niste prodali se vam to prikaže kot prihodek v obliki povečanja vrednosti zalog proizvodov (oz. se izniči strošek, potreben za izdelavo le tega) . To je zelo poenostavljeno, sicer pa je knjigovodsko proizvodnje precej kompleksno in če to počnete, vam svetujem, da se v zadevo malce bolj poglobite.

MAJAP
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 27 Nov 2009, 14:42

Re: SPREMEMBA VREDNOSTI ZALOG -NUJNO

Odgovor Napisal/-a MAJAP » 30 Jun 2010, 14:56

Ga. Bana,

hvala lepa za odgovor, mi je mal bolj jasno. Gre pa za lastno zalogo gotovih proizvodov. Ja res mi še na področju proizvodnje manjka veliko neznanja, so stvari kr komplicirane...

Lep dan vsem,

Maja

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: SPREMEMBA VREDNOSTI ZALOG -NUJNO

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 30 Jun 2010, 15:01

MAJAP napisal/-a:Ja res mi še na področju proizvodnje manjka veliko neznanja, so stvari kr komplicirane...
Upam, da vas zaradi pomanjkanja neznanja ne boli glava :spomezik: , mene bolj zaradi pomanjkanja znanja - :mrgreen: - sicer pa - zunaj je sonček. :D
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

MAJAP
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 27 Nov 2009, 14:42

Re: SPREMEMBA VREDNOSTI ZALOG -NUJNO

Odgovor Napisal/-a MAJAP » 01 Jul 2010, 08:10

Ah Mirko, se vidi da so visoke temperature, da včasih ne razmišljamo kaj napišemo... Sem pa res bučka. Ojej, upam da bo boljš...

Lep dan,

Maja

Odgovori