Neizplačane plače


Moderator: Mirko Zbačnik

tadejabozic
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 108
Pridružen: 15 Dec 2009, 11:02

Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a tadejabozic » 14 Sep 2010, 10:15

Pozdravljeni

Podjetje za katerega urejamo računovodstvo imam malce zmedeno situacijo in me zanima ali je imel kdo že podobno situacijo in kako se bi dala rešiti.

Gre za d.o.o., ki ima dve zaposleni, ki sta hkrati tudi ustanoviteljici in lastnici podjetja. V začetku poslovanja sta si redno obračunavali plače in prispevke in jih tudi plačevali. Sedaj pa jih kakšno leto že ne plačujeta.
Kaj sedaj? One bi sicer rade rešile odprte zadeve z davčno, vendar nebi rade preveč ''drezale'', da nebi dobile kazni, ki je sicer (mogoče) ne bi dobile?
Ali naj torej odkrito povejo(mo) davčni? Jasno nam je, da bomo enktrat morali stopiti v kontak z davčno, vendar kdaj? Ali je možno dolgove rešiti kako drugače?
Zanima pa me tudi ali je kdo od vas že obročno odplačeval davčni dolgove? Ali se to da dogovoriti?
Lahko pričakujejo kazen?
One verjetno sedaj nimajo zdravstvenga zavarovanja? Kako pa je s tem?
Ali je smislno oddati REK-1 obrazec za pretekle mesece, za katere prispevki niso bili izplačani, vendar jih nameravajo poravnati v prihodnosti?
Sedaj je tanje takšo, da bi rade poravnale dolgove, vendar na enkrat to verjeno ne bo šlo. Ali je sedaj smislno začeti plačevati redne pristevke (za tekoče mesece) in obročno odplačevati dolgove za nazaj (če je to možno). Ali je mogoče bolše, da najprej poravnajo stare dolgove in se šele potem lotijo tekočih mesecev? Meni se sicer zdi prva možnost boljša, kaj pa vam?
V prihodnosti bi torej rade plačevale prispevke, ne bi pa zaenkrat izplačevale neto plač, ali je to možno in dovoljeno?

Karkoli,.... nasvet,.... informacijo,.....

Najlepša hvala vsem

Lp

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 14 Sep 2010, 10:29

vam iz izkušenj povem, da obročno odplačevanje ne bo šlo,če ne bodo dokazale, da se jim je naredila huda gospodarska škoda, da je šel partner, do katerega imajo velike terjatve, v stečaj ipd......
kot lastnice so verjetno zavarovane po podlagi 040 in me čudi da še ni nihče zahteval obrazcev za prispevke oziroma REK obrazcev, če delate preko njih? Če ne mislite plačati takoj, je brezveze oddajati, ker boste takoj imeli davčni dolg in bodo šli v izvršbo. jaz vseeno mislim, da je potrebno kontaktirati referentko, kaj je za narediti.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

tadejabozic
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 108
Pridružen: 15 Dec 2009, 11:02

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a tadejabozic » 14 Sep 2010, 10:32

Ja, ampak če kontaktiramo kontrolorko, ali ne bo potem potrebno dolga plačati takoj-za to pa trenutno nimajo denarja (naenkrat).

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a Gitara » 14 Sep 2010, 10:54

Pozdravljeni!
Jaz sploh ne bi komplicirala. Ko bosta imeli denar naj si izplačata plače (eno, dve ali tri..), plačata prispevke, takrat oddate rek obrazec. Plače bi "pošlihtala" najrej za nazaj.
Tako delamo pri nas, ker se tudi pri nas tako dogaja.Klicev z Davčne še nismo imeli.
lp

tadejabozic
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 108
Pridružen: 15 Dec 2009, 11:02

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a tadejabozic » 14 Sep 2010, 10:58

Hvala

Problem je še v tem, da sta dobili dopis iz davčne da morata oddati rek za tri mesece nekje vmes (nepračanih je 14 prispevkov-rek pa naj bi oddali za tri mesece med temi 14imi meseci (ne zadnje tri mesece). Kako naj reagiramo?

Sedaj pa se mi poraja vprašanje, ali sta punci zavarovani? Kaj pa ko bo katera morala k zdavniku? Ali morda celo v bolico? Ne bodo nastali problemi? Kaj pa če se odavita iz zavarovanja?

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 14 Sep 2010, 12:10

Jaz pa iz izkušenj vem (vsaj tako je bilo do nedavnega), da plačilo prispevkov za zdravstveno
zavarovanje lahko preverjajo samo od s.p.-jev. D.o.o. -ji do nedavnega s tem niso imeli nobenih
težav. Vodim posl.knjige za podjetje - sicer d.n.o., ki si že več let ni izplačalo plač, pa ni nobenega problema,lastnik je imel celo prometno nesrečo - pa ni bilo težav z zdravstvom.

Upam, da je še tako, čeprav do s.p.-jev ni fer. Če s.p. nima plačanih prispevkov za zdrav.varstvo - lahko samo nekaj obresti - je takoj blokada zdravstvene kartice, dokler ni
stanje 0, medtem ko pri d.o.o. tega do sedaj ni bilo.

LP

tadejabozic
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 108
Pridružen: 15 Dec 2009, 11:02

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a tadejabozic » 14 Sep 2010, 12:16

Supr hvala

Kako pa naj reagiramo na ta dopis iz davčne, da morajo oddati dokazila oz. rek za plače za 04, 05 in 06 2010(ki pa seveda niso izplačane)?

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a vesnak » 14 Sep 2010, 12:51

jaz sem tudi imela tak primer in smo na durs enostavno napisali dopis, da plače niso bile izplačane in posledično temu tudi niso oddani rek obrazci; pred nekaj meseci so iz dursa pošiljali dopis na osnovi katerega si jih moral obvestiti kako zavarovanci po šifri 040 obračunavajo in plačujejo prispevke in ena od možnosti je tudi bila, da lahko v obliki plače;


in do sedaj nismo imeli potem nobenega klica na osnovi neizplačanih plač.

se pa sama ravno tako strinjam s tem, da je zelo narobe, da spji morajo striktno že desetletja točno plačevati, poročati ipd., medtem ko doo pa ni nujno ... ni fer ! :roll:

3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a 3739 » 14 Sep 2010, 13:09

Tudi nas so klicali, naj oddamo REK obrazec za neizplačane plače. Pa smo jim napisali, da plač še nismo izplačali pa je bilo vse ok.

Se pa strinjam s predhodnim ki pravijo, da je treba plačo izplačati in oddati REK za tisti mesec, ko je plača izplačana.

Ko boste oddajali M4 boste morali tudi spodaj vpisati v rubriko neizplačani prispevki. Tako da vas lahko tudi po tej plati ko bodo kontrolirali M 4 dobijo, da niso bili prispevki plačani.

tadejabozic
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 108
Pridružen: 15 Dec 2009, 11:02

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a tadejabozic » 14 Sep 2010, 14:16

O supr najlepša hvala

Torej (glede na predhodne odgovore) podjetje ni dursu ni nič dolžno za nazaj??? Plače niso bile nikoli izplačane.

In torej če si lastnici ne izplačujeta neto plač nista dolžni plačevati prispevkov? Ali sta ubistvu dolžni pa ni mehanizmov ki bi to preverjali?

Malce sem zmedena kako je s tem?

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a vesnak » 14 Sep 2010, 14:40

očitno še nimajo avtomatskega mehanizma, ki bi ugotavljal, da nekateri sploh ne izplačujejo plač, ampak to delajo vsake toliko časa "peš" ?

nedolgo od tega je bil en komentar, da se lahko lastnik podjetja odpove delovni dobi za čas, ko si ne izplačuje plače in se mu posledično podaljša delovna doba - dvomim pa, da bi ZZZS popustil pri plačevanju prispevkov?

pa tudi ni pravično! nekateri naj točno in v rokih plačujemo prispevke, drugi pa kar ne bi .... če ne moreš izplačevati plač, mi je smiselno potem zapreti podjetje, ne pa , da nekaj let upaš, da mogoče boš pa lahko plačeval :sjezen:

tadejabozic
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 108
Pridružen: 15 Dec 2009, 11:02

Re: Neizplačane plače

Odgovor Napisal/-a tadejabozic » 15 Sep 2010, 07:54

Še vedno se mi poraja vprašanje ali sta lastnici za preteklo leto dolžni davčni prispevke ali ne? Neto plač ni bi bilo izplačanih

Odgovori