Napačno izdani računi


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
london
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Okt 2010, 18:54

Napačno izdani računi

Odgovor Napisal/-a london » 12 Okt 2010, 11:15

Pozdravljeni,

Znašla sem se v eni zelo neprijetni situaciji, ki mi trenutno sploh ne da dihat in se počutim kot največji kriminalec.

Delam v manjšem podjetju, kjer je moj spekter opravljanja del zelo širok. Med drugim pa seveda tudi izdajam račune. Spadamo pa seveda pod famozno gradbeno dejavnost. Šele sedaj sem prišla do ugotovitve, da bi določene račune tudi morala izdajati po 76. a členu. Ne me narobe razumet, da ne bi mislili, da nismo izdali nobenega računa po tem členu. Smo vendar ne vse, ki bi jih lahko. Nekatere storitve, ki se pojavljajo mesečno smo obračunali navadno pa čeprav bi (kot vidim sedaj) sodile pod obrnjeno davčno obveznost. Imamo pa zunanje računovodstvo. Dejstvo pa je tudi, da mi tako na našem računovodstvo, kot tudi naročnik oz. prejemnik računa niso nikoli zavrnili ali kakorkoli komentirali teh računov. In sem vsak mesec delala račune v prepričanju da imam prav. Ko zdaj gledam za nazaj mi sploh ni jasno kako sem bila slepa.

Sicer če gledam čist laično – mi smo ta DDV zaračunali in ga potem na koncu tudi upoštevali pri obračunu DDV in plačali državi.

Dejte mi prosim povedat ali in kaj bi se sploh dalo naredit? Vsi ti računi so bili normalno sprejeti in poknjiženi tako pri nas kot tudi pri naročniku.
Ali naj pustim stvari na miru tako kot so ali kaj? Kakšne so lahko posledice, sankcije,….

Mislim meni se bo kr zmešalo. Že cel teden ne morem sploh živet.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Napačno izdani računi

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 12 Okt 2010, 11:32

So stvari, zaradi katerih se da kljub vsemu še dobro živeti, :spomezik: če drugega ne, je to doba izkušnja.

Gre za napako, ki bolj vpliva na plačilo DDV pri prejemniku računa, torej je krivda tudi na njegovi strani. Sam osebno bi poklical vašo referentko in se hkrati pozanimal tudi pri vaših strankah. Pri teh se je tako upošteval le vstopni DDV, niso pa oračunali hkrati tudi izstopnega, torej bi morali obračune popraviti tudi oni in če je volja, se da popraviti tudi to. Popraviti bi morali obračune, ali se bo vključilo vse v zadnji obračun, ali popravilo zadnji obračun, se boste verjetno dogovorili z referenti DURS-a.

Pokličite stranke, nato še referetne(ke) in, kaj hočemo, kdor dela, ta greši.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: Napačno izdani računi

Odgovor Napisal/-a MG » 12 Okt 2010, 13:00

Pa ste prepričani, da bi morali obračunati po 76a členu. Tudi če imate gradbeno dejavnost ni nujno, da so vsi računi po 76a členu.

Za kakšno storitev točno pa je šlo ?


Drugače pa jaz takšne napake popravljam z dobropisi in izstavitvijo novega pravilnega računa- ne popravljam obračunov za nazaj.

Na današnji dan izdajte dobropis z obračunanim DDV in izstavite nov račun po 76a členu. Tako si bodo tudi kupci lahko pravilno popravili na osnovi vaših dokumentov.

london
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Okt 2010, 18:54

Re: Napačno izdani računi

Odgovor Napisal/-a london » 12 Okt 2010, 14:06

Hvala za vaše odgovore.

Zagotovo je šlo za storitve, ki bi morale biti obračunana po 76. a členu. Gre pa za najem delovne sile - posoja ljudi tak da ...
Najbolj izmed vsega me jezi ne samo dejstvo, da nisem bila dovolj pozorna, ampak tudi, da ne s trani našega računovodstva, ki z nami dela že več kot 20 let, kot tudi s strani prejemnika računov nisem bila nikoli vsaj povprašana zakaj so ti računi izdani tako kot so. Jaz sem pa tut kot tako tele izdajala brez premisleka.

Saj če povem po pravici teh svojih "ugotovitev" sploh še nisem predstavila ne našemu računovodstvu, ne prejemniku računov tako, da je trenutno kar zadeva njih vse OK. Edino mene mori. MAh sploh ne vem kako naj začnem s to akcijo.
Tole, kot z dobropisi se mi zdi še najbolj elegantna rešitev. Nekako najlažja tudi ...

Kaj pa če pustim (o) tako kot je in se delam bedaka - kar itak že sem ampoak vseeno :)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Napačno izdani računi

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 12 Okt 2010, 14:32

Ne gre za "najem delovne sile", pač pa za opravljanje storitev z vaše strani - mogoče je v tem pojmovanju bila pomota.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

london
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Okt 2010, 18:54

Re: Napačno izdani računi

Odgovor Napisal/-a london » 12 Okt 2010, 14:49

Ja, v bistvu naši ljudje so opravljali storitev pri in za naročnika. Storitev pa je gradbena.
Ni mi jasno kako takrat nisem vidla oz vedela tega kar vem zdaj.

zakladničarka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 379
Pridružen: 02 Sep 2005, 14:36
Kraj: Slovenija

Re: Napačno izdani računi

Odgovor Napisal/-a zakladničarka » 12 Okt 2010, 22:04

Zakaj se ne posvetujete z vašim računovodjom? Pokličite ga, usedite se skupaj in razčistite situacjo. Ne verjamem, da bi vaše računovodstvo takšne račune poknjižilo, ne da bi bili pravilno izstavljeni, to bi oni že ugotovili.
Jaz brez posveta z računovodjo računov ne bi popravljala. Kaj če se vi napačno razlagate pojem obrnjene davčne obveznosti?

Odgovori