donacije - dotacije

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
tonija
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 316
Pridružen: 19 Okt 2008, 16:12

donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a tonija » 23 Sep 2010, 11:10

Mi lahko kdo natačno opredeli oba pojma? So dotacije vedno s strani občine, države ali lahko tudi od kake druge pravne osebe?
LP, TONIJA

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Sep 2010, 23:49

Dotacija pomeni, da nekumu nekaj damo za določen namen (na primer za nakup OS), medtem ko pri donaciji namen porebe ni opredeljen.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

logika
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 27 Maj 2007, 16:46

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a logika » 10 Okt 2010, 20:25

Ja mene pa zanima še nekaj v zvezi z dotacijo. Mi smo dobili s strani pravne osebe dotacijo za nakup zemljišča. Seveda nismo dobili celotnega zneska ampak zaenkrat samo 10%. Zanima me če bomo odkupili zemljišče nekaj seveda s svojimi sredstvi, nekaj pa z dotacijo kako je potem z samim obračunavanjem amortizacije. Nekje sem slišala, da gre potem to nekako drugače. In pa še nekaj ali dotacijo za nakup zemljišča knjižim na konto razreda 7 ali v razred 9????


Hvala za odgovor!

franca1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 Avg 2010, 12:23

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a franca1 » 14 Okt 2010, 08:02

Lepo prosim za odgovor, če kdo kaj ve kako je kaj s to zadevo! Nujno potrebujem zaradi medletnega poslovnega izida.


lp!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 14 Okt 2010, 22:37

Prejete dotacije, evidentirane v razredu 9 se zmanjšujajo kot prihodek obdobja skladno z amorizacijo osnovnega sredstva, za katero so bila namenjena (govorimo o dotaciji, ki je namenska) - dolgoročna razmejitev dotacije.

Ker gre za zemljišče, ki se ne amortizira, bi po mojem razišljanju zmanjšali dolgoročno evidentiranje dotacije v prid prihodkov, ko zemljišle odtujite.

Ne vem, če je moja logika prava, zato prosim, da me popravite, oziroma :smodrica: če ga biksam. :P
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

franca1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 Avg 2010, 12:23

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a franca1 » 19 Okt 2010, 12:38

Jaz sem zasledila v kontnem načrtu in ponazoritve knjiženj za društva (str.276), da se prejem dotacije za pridobitev opredmetenih osnovnih sredstev in neopredmetenih osnovnih sredstev knjiži najprej na konto 936. Kasneje pa se naredi prenos iz pasivnih časovnih razmejitev na ustrezne prihodke konto 700. Glede na to, da smo mi dobili le del denarja za nakup zemljišča in bo verjetno odkupljen v celoti šele v letu 2011. Potem se verjetno šele naredi prenos iz pasivnih časovnih razmejitev v prihodke. Ali razmišljam prav ali ne????????????? Amortizacija tako tukaj nima veze, ker gre za nakup zemljišča.

Prosim za odgovor!!!!!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 19 Okt 2010, 22:01

Malce razmišljam. Vi imate pogodbo o dotaciji, kjer je celotna vrednost zemljišča. To ste knjižili na 936 in na zelnišče. Mogoče razmišljam napačno...

Bi bilo možno, da pogodbeno vrednost knjižite v razred 9 in ker sredstva dobivate postopoma, znesek evidentirate kot dolgoročno terjatev. Ko sredstva dobite na TRR, hkratno zapirate dolgoročno terjatev - je to možno?!

Za nakup zemljišča imate pogodbo ali račun, na osnovi katerega knjižie.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

franca1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 Avg 2010, 12:23

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a franca1 » 20 Okt 2010, 11:08

Zaenkrat še nimamo pogodbe. Pogodbo bomo dobili ko bomo lastniku dokončno poplačali zemljišče. Pravna oseba nam je na podlagi prošnje o dotaciji dotirala 10% vrednosti zemljišča. Še kar ne vem ali je prav da dam na 936 in potem ko postanemo lastniki in dokončno odkupimo dam iz konta 936 na prihodke 700 in na razred o - zemljiče.

ana179
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 282
Pridružen: 21 Okt 2008, 14:13
Kontakt:

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a ana179 » 29 Nov 2010, 10:48

Pozdravljeni,
še jaz imam eno vprašanje na temo donacije občine oz. krajevne skupnosti

naše športno društvo je dobilo naročilnico iz krajevne skupnosti, da si lahko naroči pesek oz. delo (izkop) in bo račun poravnala krajevna skupnost.
izkop nam je opravil s.p., ki pa nam ni izstavil nobenega računa, naročilnico za plačilo opravljene storitve pa so mu dali.

kako se to knjiži, če se sploh.
jaz mislim, da bi nam on moral izstaviti račun v vrednosti naročilnice, mi pa bi to obveznost zaprli z naročilnico, naročilnico bi pa knjižili kot dotacijo krajevne skupnosti?

oz.... gre to mimo društva, torej kot da je on storitev opravil za krajevno skupnost, ki mu je tudi plačala???

prosim za pomoč in mnenja.
Hvala in LP!

franca
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 670
Pridružen: 07 Dec 2009, 17:18
Kraj: Mengeš

Re: donacije - dotacije

Odgovor Napisal/-a franca » 29 Nov 2010, 19:43

Če je naročilnico dala krajevna skupnost, je krajevna skupnost tudi dobila (in plačala) račun. Vi vrednost del in dotacije poknjižite na osnovi pogodbe ali sklepa krajevne skupnosti, verjetno boste od njih tudi pridobili podatke o vrednosti opravljene storitve.

Odgovori