LASTNIK PODJETJA

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a bobek » 28 Okt 2010, 17:38

Leta 2003 sem ustanovil podjetje- d.o.o. Na ZZZS so mi pod zavarovalno podlago vpisali šifro 40ta leta mi je računovodski servis obračunaval osebni dohodek- plačo, kot vsakemu drugemu zaposlenemu. Dosti tega sem bral na forumu, pa me zanima, ali sem potem sploh upravičen do mesečne plače? Ali se da to šifro popraviti na ZZZS-ju za nazaj na šifro 001. Ali imate kaj izkušnje s tem? Ali sploh dovolijo?

franca
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 670
Pridružen: 07 Dec 2009, 17:18
Kraj: Mengeš

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a franca » 28 Okt 2010, 18:25

Ker vsa stvar ni bila dorečena, ni nihče kompliciral, če ste si pri osnovi 40 obračunavali plačo. Pomembno je, da bruto plača ni nižja od najnižje pokojninske osnove.
Osnove zavarovanja se ne da spremeniti, če ste lastnik in direktor podjetja.
Novi pokojninski zakon je pri tem bolj strikten. Počakajte, da bo sprejet, in preberite prehodne določbe.

Rozalija
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 14 Mar 2010, 01:09

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a Rozalija » 28 Okt 2010, 20:13

Pozdravljeni,

tudi moj problem izhaja iz zavarovalne osnove 040 oz. nedorečenosti na tem področju. Pred kratkim sem prevzela obračun d.o.o., ki je v 100% lasti 1 osebe. Kot sem videla iz dokumentacije, so mu obračunavali plačo in poročali na REK-1 kot vrsta dohodka 1001, in tudi analitično dohodek 1101. V dokumentaciji, ki mi jo je predložil, je pogodba o zaposlitvi na delovno mesto direktor, ki pa jo je kot 100% lastnik podpisal sam. Ustno mi je povedal, da so ga lani opozorili, da obračunava prispevke od prenizke osnove (izplačeval si je minimalno plačo) – zavarovan naj bi bil na osnovi 040. Rešila se je situacija tako, da je sedaj plača na višini, ki zadošča za obračun prispevkov od najnižje pokojninske osnove.

Zdaj pa k vprašanjem:
Ali bi morala pri obračunu plače v rek obrazcu za lastnika uporabiti vrsto dohodka 1108 - dohodek za vodenje poslovnega subjekta? Kot jaz razumem vse skupaj, mislim, da ja, toda ali lahko to kar spremenim sredi leta, glede na to, da je ves čas teklo drugače in očitno ni nihče zahteval spremembe?

Njegovemu delavcu bi izplačala regres. To ni problem. Kako pa je regres pri 100% lastniku? V kolikor mu ne pripada, ker obveznost za izplačilo izvira iz delovnega razmerja, kako mu lahko izplačam primerljiv znesek minimalnega regresa? Kot kakšen dohodek in s kakšno obdavčitvijo, prispevki? Kam naj ga vključim v rek obrazec?

Vem, da je o tem že veliko napisanega, vseeno prosim za pomoč.

Hvala in lep večer želim, Rozalija

Rozalija
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 14 Mar 2010, 01:09

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a Rozalija » 02 Nov 2010, 18:59

Pozdravljeni,

mi ne more nobeden dati kakšnega nasveta?

Rozalija

mincek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 604
Pridružen: 01 Jun 2004, 13:42
Kraj: Slovenia

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a mincek » 03 Nov 2010, 00:17

Rozalija, mislim da bi vam marsikdo z veseljem odgovoril, pa je na tem področju toliko nedorečenosti, da vsak zamahne z roko. Baje se zakonodaja kar se tega tiče ni "nič spremenila", navodila uradnikom, kako naj postopajo, pa se iz leta v leto spreminjajo (najprej si se lahko zaposlil pod šifro 001, potem se nisi mogel, pa si postal prokurist in je šlo, zdaj ne gre več, stare primere pa bolj ali manj pustijo pri miru, odvisno tudi od lokacije in položaja marsa, trenutno "pali" varianta, da nekomu odstopiš 0,0000xxx1% delež in se prekvalificiraš v večosebno družbo, in si lahko delavec-direktor, vendar že imajo predlog zakona, kako bodo (so)lastnike malih firm še bolj oželi - prispevki od 90% povprečne slovenske plače...).
Moj nasvet: delajte še naprej tako kot doslej in v primeru, če se bodo vpiknili, argumentirajte, da kljub trudu niste dobili verodostojnega nasveta, kaj storiti. Ali pa pošljite priporočen dopis na ZZZS in zahtevajte PISNO pojasnilo, kaj storiti v konkretnem primeru. Potrdilo o oddaji pošiljke pa skupaj s fotokopijo dopisa shranite :?
Pa javite odgovor na forum :roll:
Mincek

Rozalija
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 14 Mar 2010, 01:09

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a Rozalija » 04 Nov 2010, 22:09

G. Minček, pozdravljeni,

hvala za prijaznost, da ste mi kljub zmedi na tem področju odgovorili. Bom razmislila, kako bom postopala naprej. Me pa matra čas: če vprašanje postavim pristojnim inštitucijam, mi verjetno prav hitro ne bodo odgovorili, lastnik pa bi regres radi izplačal (za oba: delavca in zase, saj ne vidi med njima nobene razlike), saj se končuje leto. Vsekakor, če bom dobila kakšno uporabno informacijo od pristojnih oseb, jo bom delila s forumom.

Še enkrat hvala za napisano, lep večer,

Rozalija

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a bobek » 05 Nov 2010, 09:54

Rozalija, tudi mene bi ta zadeva zelo zanimala! Kakšen odgovor boste cobili!
Me te zadeve zelo mučijo in skrbijo, da si nismo v preteklosti narobe izplačevali! Čeprav menim, da če sem podjetnik in edini lastnik, da če delam po pogodbi kot zaposlen, da ne štejem ur, ki jih opravim,..... Ne vem zakaj ne pripada regres!

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a Nina » 05 Nov 2010, 10:56

ZPIZ je ob prenovi strani tudi dopolnil nekatere informacije.
Morda vam bo že tole v pomoč, sicer pa priporočam še nekaj brskanja po njihovi strani.

http://www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=5237

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a bobek » 06 Nov 2010, 12:57

V podjetju sem imel enkrat inšpekcijski pregled DURS ter dvakrat ZPIZ. Nikdar niso nič oporekali glede plač, regresa, potnih str, prehrane in kilometrine, regresa! Malo sem zmeden, ker je govora, kot edini lastnik in nimam pravice do tega?

Rozalija
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 14 Mar 2010, 01:09

Re: LASTNIK PODJETJA

Odgovor Napisal/-a Rozalija » 09 Nov 2010, 22:47

G. Bobek,
čudno, da vam niso nič oporekali pri pregledih. Zdaj moram še enkrat temeljito pogledati strani ZPIS, potem pa se odločit tako ali drugače,

srečno, Rozalija

Odgovori