poročanje za dohodnino


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 11 Nov 2010, 08:40

Do vključno odmernega leta 2009 je davčna uprava pri sestavi informativnih izračunov dohodnine uporabila podatke o dohodkih, ki so jih izplačevalci dostavili na letnem nivoju do konca januarja tekočega leta za preteklo leto. Za izplačila v letu 2010 pa se skladno z Zakonom o davčnem postopku – ZDavP-2 ter Pravilnikom o dostavi podatkov za odmero dohodnine 2010 ukinja letno posredovanje podatkov o izplačanih dohodkih (v datoteki VIR.DAT) ter podatkov o izplačanih dohodkih, ki se povprečijo (v datoteki VIRPOVP.DAT).
:ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska: :ploska:
Ne glede na to, da izplačevalci davčni upravi za leto 2010 ne bodo več posredovali podatkov o izplačanih dohodkih in dohodkih, ki se povprečijo, na letni ravni, pa morajo te podatke pripraviti za prejemnike dohodkov.
nekaj dela bo še vseeno.......

vir: racunovodja.com
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 11 Nov 2010, 09:12

Tudi v redu, a ne?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 11 Nov 2010, 09:25

jaz sem se ful razveselila te novice
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

pravica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 Nov 2010, 18:17

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a pravica » 18 Nov 2010, 20:16

Vseeno pa se bo poročalo o vzdrževalnih družinskih članih?
Ali to pomeni, da če so mi na Zavodu za zaposlovanje upoštevali oljašavo, da bodo to sporočili Dursu. Kaj pa firma v kateri sem se zaposlila prjšnji mesec in mi olajšave ne bo upoštevala? Moram potem kot fizična oseba sama sporočati, da mi bodo upoštevali olajšavo? In kako jim to lahko poročam? Hvala!

LP

franca
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 670
Pridružen: 07 Dec 2009, 17:18
Kraj: Mengeš

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a franca » 19 Nov 2010, 17:11

pravica napisal/-a: Moram potem kot fizična oseba sama sporočati, da mi bodo upoštevali olajšavo? In kako jim to lahko poročam?
Fizična oseba sporoči uveljavljanje olajšave, kadar starša za obračun dohodnine drugače uveljavljata olajšavo, kot sta jo med letom. To se lahko stori na 2 načina:
1. v januarju in začetku februarja (rok bo objavil DURS) preko e-davkov
2. po dobljeni odmeri dohodnine kot ugovor

pravica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 Nov 2010, 18:17

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a pravica » 24 Nov 2010, 17:58

Najlepša hvala za odgovor.

uni
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1761
Pridružen: 12 Mar 2004, 20:29

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a uni » 01 Dec 2010, 13:04

Zakaj pa bo treba še vedno poročati o VDČ,-saj se tudi to vidi med letom oz.ima durs opodatke že med letom,tako kot za dohodke? razen imen in podatkov otrok nima...

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a bojča » 01 Dec 2010, 13:16

Mislim, da se iz REK-ov in iREK-ov ne vidijo podatki o VDČ. Pa tudi podatkov o VDČ imena, priimki itd. nimajo.
Sicer res ni potrebno oddajati podatke za dohodnino, ampak jo moramo vseeno pripraviti, ker moramo zaposlenim dati iste obrazce kot vsako leto.
Do 31.12.2010 moramo oddati torej podatke o VDČ - VIRVDC.DAT (za tiste ki to uveljavljajo čez leto), tisti ki bodo popravljali VDČ in jih dodajali na koncu leta pa bodo to morali oddati mislim da do 31.1.2011 na Davčno (datum je že objavljen samo ga sedaj ne najdem).
Še vedno bo potrebno oddajeti nekaj podatkov za dohodnino: mi moramo naprimer oddati kot podjetje podatke o vplačanih premijah PDPZ ki ga plačujemo za zaposlene VIRPN2.DAT. To je potrebno oddati do 31.1.2011.
Tako, da nekaj dela še bomo imeli tudi če ne pripravljamo podatkov za DURS jih je potrebno za zaposlene.
Lp

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a orljek » 01 Dec 2010, 15:33

Bojim se, glede na to, da zdaj masovno ponovno odmerjajo dohodnino za 2009 zaradi zmede z REKi, da se bodo spet spomnili, da bomo tudi za letos (izjemoma!) še morali poslati vse podatke o rekih. lp

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a bojča » 03 Dec 2010, 09:36

Ja mogoče se res še kaj spomnijo do konca leta in nam naknadno povedo, da bomo še pošiljali potatke za dohodnino. Ja kaj si bomo pa mogli, pač bomo poslali, saj je vedno tako ... oni se zmislijo, mi pa delamo pred in po praznikih kot nori.
Lp

uni
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1761
Pridružen: 12 Mar 2004, 20:29

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a uni » 03 Dec 2010, 11:37

Meni ni jasno, kaj je tiso obvestilo na edavkih glede KP za leto 2009? kdo ga mora oddat? samo tisti,ki jih pozovejo ali vsi?

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: poročanje za dohodnino

Odgovor Napisal/-a bojča » 03 Dec 2010, 12:05

Verjetno tisti, ki še niso oddali in jih pozovejo ali pa če kaj popravljajo. Če ste oddali je tako ok. Saj za 2009 smo že oddali.

Odgovori