Delovna obutev

Moderator: Mirko Zbačnik

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a hiska » 15 Feb 2011, 11:53

Pozdravljeni,

sem s.p., opravljam storitvene dejavnosti. Vodim enostavno knjigovodstvo.

Zanima me naslednje: nabavil sem obutev-teniske, ki jih nosim ob opravljanju dela. Ali lahko to evidentiram kot drobni inventar oz. delovno obutev? 100% amortizacija bi bila v 1 letu.

Mi lahko kdo svetuje kako je sto zadevo oz. kaj storiti?

Hvala..

pejicna
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 54
Pridružen: 09 Feb 2007, 17:04

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a pejicna » 15 Feb 2011, 12:59

Moje mnenje je, da če je za delo predpisana delovna oprema, potem se lahko uveljavlja kot strošek. Pri storitveni dejavnosti verjetno nimate predpisane uniforme, potem bi rekla, da ne gre v strošek.
Dilema je tudi pri oblekah, saj nekdo, ki ima spri opravljanju storitve ves čas stike s strankami, potrebuje primerno obleko Potem bi moral biti tudi to davčno priznan strošek.

Še kakšno mnenje?

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a MG » 15 Feb 2011, 13:05

Davčno priznan je strošek za ZAŠČITNO opremo in obleko, ki je predpisana za določeno delovno mesto v elaboratu za varstvo pri delu.

Teniske ne morejo iti v strošek ne glede na to, da jih nosite v službi.

Potem bi lahko tajnici tudi kupili kostim in "štiklarje".

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 15 Feb 2011, 13:10

A imate v pravilniku točno definirano obutev? Ne vem, če bo moj odgovor striktno zadovoljiv, a če so "teniske" primerne za vaše delo, bi jih sam uvrstil tja. Ne vem, kakšna je ponudba na trgu glede zaščitne opreme in obutve, a veliko je obutve, ki se "spogledujejo" s teniskami. Včasih so strogo delovni čevlji sila neudobni in glede na dejavnost oziroma tveganja za poškodbe je odvisna tudi ustreznost obutve.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a hiska » 15 Feb 2011, 18:57

Ali je nujno imeti pravilnik? Sodi to med sklepe samostojnega podjetnika?
Glede na naravo dela je moja obleka trenirka in teniske. Glede na to bi moral verjetno res imeti pravilnik o obutvi in obleki?
Pomeni, da bi to moral dodati v sklepe podjetja?
Ko smo že pri pravilnikih katere vse bi moral imeti? Je to zakonsko določeno?
Ko si v začetni fazi odpiranja, žal ne razmišljaš o pravilnikih in sklepih. Pomembno mi je bilo: najti ustrezen prostor za opravljanje dejavnosti, pridobiti zagonska sredstva.....

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a Nina » 15 Feb 2011, 19:01


orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a orljek » 15 Feb 2011, 20:02

Kolikor sem prebiral te stvari, sem prepričan, da ne more podjetnik sam določiti, da je na primer trenirka oz. teniske zaščitna obleka oz.obutev.

Menda gre za varnostno oceno (ali tako nekako?) delovnega mesta, ki jo izdela inženir varstva pri delu(ali tako nekako?)?

Drugače bi si jaz, ki poslujem doma, kot zaščitno obutev lahko v stroške dajal kožuhaste copate (ker me drugače zebe v noge).
lp

franca
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 670
Pridružen: 07 Dec 2009, 17:18
Kraj: Mengeš

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a franca » 16 Feb 2011, 18:44

Recimo, da imate v vaši Oceni napisano, da potrebujete čevlje s kovinsko kapico za zaščito nog, če se vam bo odvalil kamen (ali skala) s srca ob oddaji bilance, ali pa teniske, da lahko odskočite :)
Pa še resen odgovor:
kot je napisal Orljek: samo zahtevana zaščitna obleka in obutev, ki je zapisana v varnostni oceni, in predpisane uniforme so davčno priznan strošek.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 17 Feb 2011, 12:38

Bolje je biti varno kot lepo obut. Pomislite najprej na varnsot.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

dk05
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 01 Sep 2011, 02:13

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a dk05 » 16 Okt 2011, 10:46

(sp popoldanc-enostavno knjigovodstvo-nisem ddv zavezanec )

IMAM Terensko zdravstveno dejavnost (nega na domu in podobno )

V mojem primeru dejavnosti ne gre za varnost, le za udobje pri hoji .


Ali lahko se lahko knjiži kot davčno priznan strošek (spodaj navedene čevlje) ki niso z nazivom da so delavni ,saj ne pridejo vpoštev z kapico v gradbeništvu .
- 1.)moške čevlje tbs-ladlex dobavitelj MASS d.o.o. LJ
- 2.)čevlji patway moc p11 dobavitelj Hervis d.o.o. LJ
- 3.)čevlji fee xt quick fit+p11 dobavitelj Hervis d.o.o. LJ

Zanima me kje konkretno prodajajo delovni čevlji za zdravstveno dejavnost na terenu ,saj ne pridejo v poštev isti kot imajo bolni
ce !!


Če ne smem knjižit vsaj eden par teh čevljov ki bi jih uporabljal le za poslovne namene kaj naj hodim brez obutve??

Kakšne čevlje naj kupim da so davčno priznane kot strošek in hkrati da so udobne za hojo pri terenski zdravstveni dejavnosti ?

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a orljek » 16 Okt 2011, 18:23

terenska zdravstvena dejavnost ? Obiski na domu?

Zato ne rabiš kake specialne obutve in kot vsem nam ostalim navadnim zaposlenim ti čevljev noben davkar ne bo "davčno priznal".

dk05
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 01 Sep 2011, 02:13

Re: Delovna obutev

Odgovor Napisal/-a dk05 » 16 Okt 2011, 20:47

orljek napisal/-a:terenska zdravstvena dejavnost ? Obiski na domu?

Zato ne rabiš kake specialne obutve in kot vsem nam ostalim navadnim zaposlenim ti čevljev noben davkar ne bo "davčno priznal".
Se strinjam da ni potebno kakšne specialne zaščitne obutve ali delovne obleke.

Kaj potem bom hodil BOS torej brez obutve ?
A podobne dejavnosti kot je bolnica pa daje svojim delavcem delovne obleke/obutev?
Menim da je neprimerno da jaz iz osebnega računa financiram s.p. kar mi je popolnoma nerazumljivo .

Razumem da pisarniške dejavnosti da nimajo delovnih oblek ali delovne obutve, vendar zdravstvo je povsem druga dejavnost ker se veliko stoji in ogromno prehodi med delovnim časom , zato je zadevo potrebno DAVČNO PRIZNATI IN ZAHTEVATI OD ODGOVORNE ISTITUCIJE V RS

Morda se moti, davčno priznano in nepriznano bi moralo biti vsem v podjetništvu transparentno oziroma jasno za vsakega , zato vas prosim za pomoč kje dobim natančen opis (VIR zakona /člena/srs ali karkoli )
Kljub morda moji pretirani vztrajnosti ,hvala za razumevanje vnaprej.
Nazadnje spremenil dk05, dne 16 Okt 2011, 21:02, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori