NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 21 Mar 2011, 12:54

Totalna katastrofa, samo delo nam delajo in nič ne bo od tega učinka.
Jaz nekaj ne razumen: Ta zakon se ne uporablja za račune, izdane pred uveljavitvijo tega zakona. - kaj to je pomeni datum izdaje računa ali datum prejema računa - kaj moramo gledati.
Pa še nekaj: v 5 točki 66.a člena piše, da mora davčni zavezanec zagotoviti informacijo o neuveljavljanju odbitka DDV, povečanju ali zmanjšanje odbitka DDV v elektronski obliki, ob predložitvi obračuna DDV za zadevno dačno obdobje - jaz ne razumem kako naj izgleda to kar moramo poslati in v kakšni obliki.
Naj kdo še pove kako se te zmešnjave lotiti.

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 21 Mar 2011, 13:39

Sem podrobno prebrala ZPreZP in res je veliko nejasnosti. Ne vem ali prav razumem ampak lahko kdo poda kako potrditev.
Vsak račun mora biti plačan najmanj v 60 dneh (če si gospodarska družba), oziroma če je dogovorjeno drugače najdlje do 120 dni.
Malo je čudno napisano v 5.členu tega zakona kdaj začne teči rok za plačilo - je to od datuma opravljene storitve oziroma prodaje blaga ali od datuma izdaje računa.
Kot sem prebrala oziroma razumela če boš v 60 dneh plačal račun potem si lahko odbijaš DDV in ne bo popravkov. Je tako ali mogoče nisem dobro razumela?

sanja84
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 02 Feb 2011, 14:48

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a sanja84 » 21 Mar 2011, 14:26

Jaz bom delala enako kot do sedaj, če pa račun ne bo plačan v 60 dneh bom pa potem popravljala obračun DDV. Tako sem razumela .
Kdaj pa začne veljati ta zakon ali je že bil objavljen v Uradnem listu.

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 21 Mar 2011, 14:35

Zakon je bil objavljen v UL 15.3.2011 tako da že velja.

verica5
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Avg 2008, 09:25

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a verica5 » 23 Mar 2011, 09:26

Jaz zakon razumem tako, da če imaš z dobaviteljem sklenjeno pogodbo, plačilni rok ne sme biti daljši od 60 dni (izjemoma 120)- 5.člen, če pa pogodbe ni pa 30 dni - 7.člen.

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 23 Mar 2011, 10:00

Nekateri naši dobavitelji napišejo rok plačila 8 ali 15 dni.
Kaj menite, da tudi tukaj če ne plačaš v tem roku se lahko držiš da je rok plačila 30 dni?
Glede na situacijo se nam včasih zgodi da zamudimo kakšen dan in ne želim imeti problemov s popravljanjem obračunov DDV.
Mislite da lahko upoštevamo v teh primerih plačilo vsaj v 30 dneh?

20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 23 Mar 2011, 10:01

Kaj pa če prijaviš račun v pobot in se račun ne pobota. Ali tudi v tem primeru ne smeš zahtevat ddv-ja?
Lep dan, Monika.

anka22
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 175
Pridružen: 05 Maj 2004, 12:05

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a anka22 » 23 Mar 2011, 12:36

Res bo prava zmešnjava. Se pravi da računi prejeti 16.3.2011 morajo biti plačani v roku (določeni valuti), v nasprotnem primeru si moraš poračunat DDV za marec?

Se bomo spet "lovili"

LP

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 23 Mar 2011, 12:40

Mislim, da DDV lahko odbijamo, ker bomo pač aprila prijavili v komepenzacijo neplačane račune. V kompenzacijo se itak prijavijo zapadli računi. Zanimi me, kaj bo z računi iz EU, kjer je samoobdavčitev in z računi po 76a. členu, kjer je samoobdavčitev - gradbena storitev?

Mogoče kdo kaj ve o tem?

lp

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 24 Mar 2011, 09:50

skorpjon napisal/-a:Mislim, da DDV lahko odbijamo, ker bomo pač aprila prijavili v komepenzacijo neplačane račune. V kompenzacijo se itak prijavijo zapadli računi. Zanimi me, kaj bo z računi iz EU, kjer je samoobdavčitev in z računi po 76a. členu, kjer je samoobdavčitev - gradbena storitev?

Mogoče kdo kaj ve o tem?

lp
Mislim, da za račune iz EU velja podobno. DDV je treba obračunati na podlagi samoobdavčitve, za odbitek DDV pa je treba upoštevati novi zakon. Torej ob prejemu si odbijemo DDV, če računa ne plačamo v roku pa moramo odbitek DDV popraviti (torej odbiti DDV vrniti). Če račun enkrat po roku dejansko plačamo, pa si spet lahko ta DDV odbijemo.

Podobna logika bi lahko veljala za samoobdavčitev po 76.a členu, čeprav grejo ti računi najbrž lahko v pobot, saj so jih izdala slovenska podjetja. Če jih prijavimo v pobot, naredimo samoobdavčitev kot običajno.

Novi zakon ne posega v obveznosti obračuna DDV na podlagi samoobdavčitve, zajema le pravico do odbitka DDV.
Pri neporavnanih računih iz samoobdavčitve je torej breme DDV na naši strani, ne pa na strani izvajalca.

LP

aeroxo2
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 24 Mar 2011, 07:26

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a aeroxo2 » 24 Mar 2011, 16:44

hvala za komentarje, kar nekaj koristnih mnenj sem videl

vsebinsko mi je sedaj najtežje uvozni del, ker nimaš pobota s katerim bi se vsaj tehnično rešil popravljanja DDV, ali je tu uvoz iz EU enak kot uvoz iz ostalega sveta??

druga dilema pa je 28 člen, 2 točka kjer navaja, da je potrebno vse račune s katerimi si zamujal na 16/3 prijaviti v 30 dneh v pobot - edini pobot v 30 dneh bo tisti 6/4, torej je potrebno vse neplačane račune ki jih imaš na 6/4 prijaviti - vaše mneje

lp

Andrej

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a orljek » 24 Mar 2011, 18:11

Mislim, da pretiravate glede EU in uvoza. Po mojem se zakon o prep... ne nanaša na razmerja s tujci.

Odgovori