kredit za osnovni kapital - nujno


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
valerym
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 194
Pridružen: 09 Feb 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

kredit za osnovni kapital - nujno

Odgovor Napisal/-a valerym » 27 Mar 2011, 04:20

Pozdravljeni!

prosim za pomoč in sicer:
ko so ustanovili d.o.o. so na račun vplačali 7500,00 osnovnega kapitala in sem to knjižila na 110/903
Za ta osnovi kapital je bila napisana posojilna pogodba, da lastnik da 7500 eur podjetju kredita za ta osnonvni kapital.
in je bil denar nakazan nazaj lastniku - kot vračilo kredita za osnovni kapital - seveda ne takoj apmak ko je podtjetje že kar nekaj delalo in je na trr prihajal denar.

kako naj zdaj to kontiram in knjižim?

- 110/903
- ??
- 276/110

če imam tako mi ostaja odprt kredit?


prosim za pomoč - moram zadevo spraviti v bilanco in se mi niti ne sanja.

lp, valerija

TOLEDO
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 92
Pridružen: 07 Jun 2008, 23:22
Kraj: MARIBOR

Re: kredit za osnovni kapital - nujno

Odgovor Napisal/-a TOLEDO » 27 Mar 2011, 06:10

Kaj se vse ne spomnijo...pogosto dobim občutek da podjetniki ravno ne vedo čemu OK sploh služi..

Posojilne transakcije kot so jih speljali po mojem mnenju sploh niso izvedljive, kajti ustanovitelj-družbenik družbe je dolžan zagotoviti OK in ne podjetje samo sebi.

Pravilno ( tudi o tem imam svoje mnenje) bi bilo, da podjetje da posojilo lastniku in ne obratno.
Rezultat posojilne pogodbe kot jo imate je da bi morali sprazniti 903 in nesti na 276, kar pa seveda ne pije vode...

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: kredit za osnovni kapital - nujno

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Mar 2011, 13:46

Zdeva ni logična. Podjetnik je vplačal kapital na TRR, konto 903. Dejansko je to kot neko dolgoročen dolg podjetja do lastnika. Hkrati, pa bi podjetnik to smatral kot kratkoročno obveznost.

Kot bi vi sosedu dali dolgoročni kredit, sosed pa za ta kredit z vami sklenil tako, da mu vi daste še kratkoročni kredit???

- 110/903
- ??
- 276/110 to bi bilo lahko le: 17.. , kar pa je, da vam podjetje da kredit, vi ste navedli vračilo kredita, ki ga pa ne more biti.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

valerym
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 194
Pridružen: 09 Feb 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Re: kredit za osnovni kapital - nujno

Odgovor Napisal/-a valerym » 27 Mar 2011, 14:53

Sem tudi sama prišla do istega zaključka kot pravita vidva.

zdaj je naboljše, da popravim knjižbe in to zadevo vodim na terjatvah - ker drugo niti ni prav.

ali predlagata kaj drugo?
:evil:

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: kredit za osnovni kapital - nujno

Odgovor Napisal/-a orljek » 27 Mar 2011, 15:12

Lahko je samo dano posojilo z obrestmi za povezane osebe...lp

Odgovori