osnovno sredstvo - plačilo iz sredstev gospodinjstva

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
margi
Nov član
Nov član
Prispevkov: 29
Pridružen: 24 Feb 2008, 17:42

osnovno sredstvo - plačilo iz sredstev gospodinjstva

Odgovor Napisal/-a margi »

Pozdravljeni.

Nabavili bi stroj, kupnino bi poravnali iz sredstev gospodinjstva, s.p. nima denarja. Stroj vpišem v register osnovnih sredstev, plačilo iz privatnega računa pa v evidenco odtokov iz gospodinjstva? Prosim, da mi kdo potrdi, če je to prav. Je potrebno knjižiti še kaj?

Osnova za obračun amortizacije je cena plus DDV (nisem zavezanec za DDV) Je lahko am. stpnja nižja od predpisane (20 % za stroje?

Vsem najlepša hvala za odgovore.
vztrajnost
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 03 Maj 2010, 20:29

Re: osnovno sredstvo - plačilo iz sredstev gospodinjstva

Odgovor Napisal/-a vztrajnost »

Dober večer!
Kot samostojni podjetnik ne smete po Zakonu o davčnem postopku plačati več kot 420eur v gotovini.
Moj predlog: položite denar na osebni račun in naredite prenos iz osebnega na poslovni račun (da ne bo previsoke provizije).

Amortizacijska stopnja je lahko nižja od 20% - napišete v skepih, da bi naj stroj učinkovito deloval npr 7 ali 10 let.
Za knjigovodske namene je lahko amortizacija višja kot je zakonsko določena, vendar morate pri davčnem obračunu ugotavljati razliko in le to vpisovati v davčni obračun. Oziroma, lahko je pa za knjigovodske namene nižja, pri davčnem obračunu pa upoštevate najvišjo zakonsko možno dovoljeno. To je možnost, v praksi je še nisem zasledila, ker se vsi izogibamo dodatnemu preračunavanju.
Torej, skrajšano, je ok, če uporabite nižjo!
LP
margi
Nov član
Nov član
Prispevkov: 29
Pridružen: 24 Feb 2008, 17:42

Re: osnovno sredstvo - plačilo iz sredstev gospodinjstva

Odgovor Napisal/-a margi »

Zahvaljujem se za odgovor. Denar sem mislila nakazati iz osebnega računa. Vendar ali je potem pravilno knjiženje stroja samo v register osnovnih sredstev in plačila iz osebnega računa po v evidenco pretokov sredstev iz gospodinjstva v denarni obliki. Ali je potrebno knjižiti kakšne prihodke s.p.-ju?

Hvala.
Odgovori