obračun prispevkov


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
engel
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 195
Pridružen: 01 Jan 2008, 13:29

obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a engel » 20 Okt 2011, 11:36

Pozdravljeni,

zanima me, kateri REK- (številka) je potrebno po novem vložiti, (baje da je akontacija)

da so prispevki lastnika po podlagi 040 priznan strošek,

in od katerega datuma naprej je to potrebno?

oseba je drugače prijavljena v zavarovanje pred 31.12.2010.

hvala za odgovor!

Lep pozdrav.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Okt 2011, 15:16

Ni REK ovazec, pač ša poseen obrazec, podoben tistemu za s.p.-je (na e.davkih se vam "prikaže" (OPSVL) -ker je oddaja le prek e-davkov, nekdo mora biti registriran).

Najlažje dobite podatke, če ga odprete in "skoraj" oddaste. Pri tem se vam izpolnijo vsi potrebni podatki, le zavarovalno osnovo in še "par" podatkov je potrebnh za oddajo. obvezen je mislim da od 1. januarja letos (čas hitro beži...), ali od dneva, ko ste zavarovani na tej osnovi.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a adut » 21 Okt 2011, 10:00

Tudi rek-1 je potrebno oddati, saj so po novem prispevki lastnika priznani samo, če so upoštevani kot dohodek poslovodje, to pa pomeni, da so obdavčeni. Enkrat konec septembra so dali novo pojasnilo ven.
Jaz jih prikažem kot 1108-dohodek, prejet za vodenje poslovnega subjekta, poleg redne plače, upoštevam splošno olajšavo in obdavčim po dohodninski lestvici.
Primer:
600 € plače + 325,61 € prispevkov = 925,61 € bruto - 350,48 € olajšave = 575,13 € osnova za dohodnino, 16% dohodnine = 92,02 €; direktorju nakažem 507,98 €, plačam prispevke 325,61 € in dohodnino

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 21 Okt 2011, 11:51

¸Kaj je pa potem z obrazcem OPSVL, a ni zadeva - podvojena?

PS.: Sicer pa; pojasnila DURS-a, vse lepo in prav (meni delujejo tećko prebavljivo za branje) in večkrat me bolj zmedejo. Ne vem, ali sem trotast... :sjezen:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

ksenija94
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 229
Pridružen: 18 Feb 2010, 13:33

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a ksenija94 » 21 Okt 2011, 13:56

Mirko, se ti pridružujem (trotast)
Sem mal nasmejala tvoji izjavi.

Sem danes na Durs klicala pa mi ni znala nič povedat.

lep pozdrav in lep vikend vam želim :D

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 21 Okt 2011, 14:03

Pozdravljeni, še jaz bi rada nekaj vprašala v tem kontekstu in sicer.


kako bom sedaj knjižili plačo za zaposlene pri firmi, prej smo razbili prispevke iz in na bruto, pa dohodnino knjižili posebej...,
kako pa zdaj, ko se skupaj plačujejo? Je že kdo kaj razmišljal v tej smeri? Kako knjižite, lepo prosim za pomoč. :?

Hvala in lep vikend vsem. :D

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Okt 2011, 18:50

Obračun plače in z njo povezane davke in prispevke boste v poslovnih knjigah evidentirali (knjižili) tako kot doslej. Skupne naloge za plačilo obveznosti pa boste upoštevali kot plačilo dohodnine (254/110), pripevkov iz (253/110), prispevkov od bruto (262/110).

lp

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 22 Okt 2011, 13:41

:) Hvala za odgovor Slovan,

sem mislila, da bo kaj drugače - bolj enostavno - ker se prispevki lahko plačujejo skupaj, zato bo malo "zoprno" jih "razbijat"....

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 25 Okt 2011, 11:29

Ne obsojajmo na pamet regerentk(ov) na DURS-u;stalne spremembe in novosti tudi njim najedajo živce. Včasih enostaavno ne zmorejo vsega. Sedaj imajo (zopet) nov sistem... Vsi bi bili veseli, da bi bile spremembe strateđko naravnane (na daljši rok) in "z rok v usta". :sjezen:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

novi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 175
Pridružen: 01 Feb 2011, 13:09

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a novi » 25 Okt 2011, 14:02

Mirko Zbačnik napisal/-a:Ne obsojajmo na pamet regerentk(ov) na DURS-u;stalne spremembe in novosti tudi njim najedajo živce. Včasih enostaavno ne zmorejo vsega. Sedaj imajo (zopet) nov sistem... Vsi bi bili veseli, da bi bile spremembe strateđko naravnane (na daljši rok) in "z rok v usta". :sjezen:
še moj malo mimo teme:
Ja, samo da jih je tam en kup in se ukvarjajo samo z davki - takšnimi ali drugačnimi... en računovodja ali podjetnik pa mora spmemlajti celo armado zakonov, pravilnikov, podzakonskih aktov in ostalih predpisov (mislim na vse, ki se tičejo zaposlenih, pa varstva pri delu, pa varstvo okolja, pa požarna varnost, pravne podlage za pogodbe, pritožbe, izvršbe.... in še in še...
Kdo zna naštet vse zakone in pojasniti vse predpise, ki jih mora upoštevat majhen d.o.o. s 5 zaposlenimi in dvema družbenikoma, ki sta hkrati direktorja? :sjezen: :kladivo:

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: obračun prispevkov

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 25 Okt 2011, 16:09

Tudi mi, računovodje ne vemo vsega :spomezik: dokaz je tudi ta forum :twisted: .Pred leti je neka sodelavka v računovodstvu dejala. "Saj je vse narejeno le za ljudi".
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori