IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH


Moderator: Mirko Zbačnik

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 21 Okt 2011, 09:59

Pozdravljeni. Imam eno novo situacijo, ki mi ni čisto jasna, zato prosim za pomoč.
Na Hrvaškem kupimo blago, ki pa ga fizično takoj izvozimo v BIH, mi smo izvoznik. Torej blago gre iz Hrvaške v BIH. Hrvaški dobavitelj nam izstavi račun. Mi pa seveda blago zaračunamo kupcu v BIH.
Zanima pa me z davčnega vidika.
V BIH smo blago izvozili, zato menim, da je to oproščen promet - seveda bi rabila še carinski obrazec, ki to potrjuje.
Ampak kako naj knjižim račun dobavitelja s Hrvaške? Kot neobdavčen promet? - saj blago ni nikoli prispelo v Slovenijo.
Ali razmišljam v pravo smer?
Lp
Lotica

vita5
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 170
Pridružen: 22 Jan 2010, 14:55

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a vita5 » 26 Okt 2011, 11:56

Pravilno razmišljate, knjiži se kot neobdavčljiv promet.
lp

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 26 Okt 2011, 11:58

Najlepša hvala, mi je kar odleglo.
Lp

bozzo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 10 Nov 2010, 10:05

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a bozzo » 26 Okt 2011, 23:16

Sam pa vidim precej nejasnosti v vaših zadevah !!!

Najprej pojasnite, kako vi izvozite blago, če razumem iz Hrvaške v Bosno, kako ste na Hrvaškem lahko izvoznik, imate firmo tam ......

...........ali vaš Hrvaški dobavitelj blago izvozi iz Hrvaške, ker sicer bi vam ga moral prodati z njihovim davkom ???


Povejte natančno, ker tako, kot ste napisali sigurno ni, če pa ga Hrvat izvozi iz Hrvaške z fakturo na vas , vi pa ga prodate v Bosno.....potem gre pa za isto zadevo, kot sosednji post "Izvoz blaga iz HR tranzit .....", kjer sem že vse napisal samo s to razliko, da blago ne pride v Slo in ni tranzita.

bozzo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 10 Nov 2010, 10:05

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a bozzo » 26 Okt 2011, 23:18

vita5 napisal/-a:Pravilno razmišljate, knjiži se kot neobdavčljiv promet.
lp
Ne drži, nepravilno razmišljanje, saj gre za promet izven sistema DDV in ne v sistemu DDV in , da je neobdavčen ali oproščen !

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 27 Okt 2011, 08:44

Zadeva je taka. Dvigalo je bilo narejeno na Hrvaškem. Mi bomo podjetju na Hrvaškem to dvigalo tudi plačali, nato pa znesek zaračunali podjetju v BIH. Torej to dvigalo je šlo direktno iz Hrvaške v BIH. Mi pa smo morali izstaviti račun kot izvoznik, uvoznik je podjetje v BIH.
Saj tukaj tudi meni ni zadeva jasna, zato pa sprašujem. Žal pa izvozne carinske deklaracije še nisem prejela.
LP

bozzo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 10 Nov 2010, 10:05

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a bozzo » 27 Okt 2011, 22:19

Mi pa smo morali izstaviti račun kot izvoznik .............

Sem žal povsem prepričan, da to SPLOH ne drži ! Izvoznik iz Hrvaške je sigurno firma, ki je vam prodala blago, torej vi ste kupili že iz hrvaške izvoženo blago, torej na 3 trgih, ni pomembno ali ste ga dvignili V Zagrebu (bile je že pod plombo) in ste ga dostavili kupcu v BIH, ki je v BIH uvozil blago z vašo fakturo, tam pa pač postopal po njihovih nacionalnih zakonih, morda so kake carinske oprostitve če dokažeš perferenco blaga npr. iz hrvaške, pač njihova stvar .

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 28 Okt 2011, 08:43

Saj meni je tudi nekako nelogično, da bi bili mi izvoznik, ker izvoz je, kadar gre blago fizično iz EU.
Ali je torej prav, da prejeti račun dobavitelja s Hrvaške in prav tako kot izdan račun kupcu v BIH upoštevam oba kot izven sistema DDV?

Res bi rada prišla zadevi do dna, saj bo še v tem letu dobavljeno kar nekaj blaga iz Kitajske v BIH in to blago prav tako ne bo prišlo v Slovenijo ampak bo prepeljano iz Kitajske z ladjo do Hrvaškega pristanišča, nato pa v BIH.
Lp

bozzo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 10 Nov 2010, 10:05

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a bozzo » 30 Okt 2011, 00:10

Predlagam, da najprej dejstva raziščete, in ko bodo ta 100 % znana in pravilno prezentirana se pogovarjamo naprej, sicer samo ugibamo !

Če ste izvoznik iz Hrvaške torej potrdite, da imaste hrvaško izvozno listino, kjer je to navedeno in takoj ob enam, kako vam je hrvat potem prodal z njihovim PDV jem ali kako,..................... oziroma napišite prava preverjena dejstva !!! :roll:

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 11 Nov 2011, 12:33

Situacija je zdaj jasna. Mi blago kupimo na Hrvaškem in smo lastnik tega blaga. Hrvat blago izvozi, račun pa moramo priložiti mi, ker je blago naša last.
Seveda ker blago ni nikoli bilo v EU ali Sloveniji ni predmet slovenskega DDV in niti račun, ki ga izda Hrvat nam za blago, niti račun, ki ga mi izstavimo podjetju v BIH nista zavedena v davčne evidence,
Je dolgo trajalo, ampak sedaj mi je zadeva jasna.
Hvala vsem za mnenja in pomoč.

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 18 Nov 2011, 11:48

ampak a ni vseeno potrebno, v tem primeru, ko gre za opravljanje prometa zunaj EU, vpisati račun v evidenco IR (23 stoplec)... v Obračun pa ne gre... (IKS 11.12/10 str. 173 - 2.primer)...?

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: IZVOZ BLAGA IZ HRVAŠKE V BIH

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 18 Nov 2011, 12:25

Hm, to je zelo podoben primer imam pa v našem primeru pomisleke, ker blago ni izvoženo iz EU ampak narejeno na Hrvaškem in izvoženo v BIH.
Lp

Odgovori