Nakup od fizićne osebe

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
novi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 175
Pridružen: 01 Feb 2011, 13:09

Nakup od fizićne osebe

Odgovor Napisal/-a novi » 07 Nov 2011, 14:01

Od fizične osebe bi kupili pisalne mize. Ker nam fizična oseba ne more izstaviti računa (to drži???) bi z njo sklenili kupoprodajno pogodbo in ji plačali opremo preko TRR. Nakup in plačilo je brez DDV ???
Kako in v katere "knjige" knjižimo nakup in kako plačilo?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup od fizićne osebe

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Nov 2011, 17:02

Transakcija ne predmet DDV-ja (ne gre v knjige DDV-ja).

lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Nakup od fizićne osebe

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 07 Nov 2011, 22:41

Knjižite normalno kot vsak drug posloven dogodek, DDV normalno da ni, če oseba ni zavezanec za DDV. Obveznost bi evidentiral na kontih skupine 28, protiknjižba pa kot običajno prek konta 047 na 040-

Transakcija ni obdavčena, tako da davčnih obveznosti ni.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

romana10
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 24 Feb 2011, 09:57

Re: Nakup od fizićne osebe

Odgovor Napisal/-a romana10 » 10 Feb 2012, 10:45

pozdravljeni!

mene pa zanima nadaljevanje:

če mi kupimo OS od fizične osebe (npr. od lastnika firme ) in potem to OS normalno amortiziramo -
ali lahko davčni inšpektor zahteva dokumentacijo, kje pa je fizična oseba dobila to sredstvo?

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Nakup od fizićne osebe

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 10 Feb 2012, 11:24

po moje ne, lahko samo preverja, ali je cena po pogodbi v trenutku nakupa ustrezala tržni ceni, sploh če bi šlo za kakšno povezano osebo.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: Nakup od fizićne osebe

Odgovor Napisal/-a MG » 10 Feb 2012, 13:43

[quote="romana10"]pozdravljeni!

mene pa zanima nadaljevanje:

če mi kupimo OS od fizične osebe (npr. od lastnika firme ) in potem to OS normalno amortiziramo -
ali lahko davčni inšpektor zahteva dokumentacijo, kje pa je fizična oseba dobila to sredstvo?[/quote]


Seveda lahko zahteva. sploh za večje stvari. Kaj pa če je stvar ukradena.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Nakup od fizićne osebe

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Feb 2012, 13:55

Včasih pač naredijo verino kontrolo. Tega smo bolj vajeni med pravnimi osebami in s.p.-ji, a verjetno se dotaknejo tudi fizičnih oseb.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Nakup od fizićne osebe

Odgovor Napisal/-a Vitek » 10 Apr 2015, 11:38

Ker so vse odprte teme že stare 2 leti ali več bom vprašal, če je kaj sprememb glede nakupa OS od fizične osebe (lastnika d.o.o.)?

Primer je takšen, da ima lastnik d.o.o.-ja nek stroj, ki ga pa ne rabi več in ga prodaja. Bi pa vsaj začasno tak stroj rabil njegov d.o.o. in bi sedaj ta stroj radi prenesli na d.o.o. (preko kupoprodajne pogodbe).

A bo v redu, če za stroj vzamemo ceno, kot je na 2-3 oglasih in jih priložimo zraven pogodbe? Ker stroj ni ravno tak, da bi jih bilo milijon.

Lastnik stroja za stroj nima nobenega papirja, ker ga je kupil že od fizične osebe in je takrat sicer imel kupoprodajno pogodbo, ki jo je overil na upravni enoti, vendar te pogodbe več nikjer ne najde.

Zanima me pa tudi kako je, ko d.o.o. za 2-3 leti hoče prodati ta stroj?

Odgovori