ZAVAROVALNA PODLAGA 40


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 19 Jan 2012, 09:38

Pojasnilo DURS 4250-5015/2011 z den 6.10.2011- del copy:
Upoštevaje določila 209. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-1 (Uradni list RS, št. 109/2006 – UPB4 s sprem.) ter določila Pravilnika o postopku za razvrščanje v zavarovalne osnove (Uradni list RS, št. 49/2006 in 38/2007), zavarovanci z zavarovalno podlago 040 prispevke v tekočem letu plačujejo od zavarovalne osnove, določene glede na dosežen dohodek za vodenje poslovnega subjekta v preteklem letu. Zavarovalna osnova ne more biti nižja od najnižje bruto pokojninske osnove in ne višja od 2,4 povprečne plače za predzadnji mesec pred mesecem, v katerem se določi zavarovalna osnova. V novo zavarovalno osnovo se bodo obravnavani zavarovanci v letu 2012 razvrstili na podlagi v odločbi o odmeri dohodnine za 2011 ugotovljenega dohodka, ki so ga dosegli kot poslovodni delavci, in sicer za mesec po mesecu, v katerem bo odločba o odmeri dohodnine vročena. Dotlej pa obravnavani zavarovanci prispevke plačujejo od zavarovalne osnove, določene ob upoštevanju dohodka, ugotovljenega na podlagi odločbe o odmeri dohodnine za 2010.

lp

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 19 Jan 2012, 14:52

DO sedaj še nisem našel tele povezave - ampak so zadeve kar dobro pojasnjene:
http://www.zpiz.si/wps/wcm/connect/zpiz ... vodneosebe

...če bi dodal samo še kratko študijo o tem, kako je področje urejeno v tujini, pa bi že imel kar eno lepo diplomsko nalogo :). Samo bi bila plagiat :)...Aja - eh, pa kaj... če se družiš s pravimi ;).

mat.jas.
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 24 Apr 2008, 08:32

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a mat.jas. » 20 Jan 2012, 10:10

Pozdravljeni!

Prosim če, mi pomagate, ali spremeniti zavarovalno podlago ali ne. Direktor d.o.o. je od leta 2006, pred tem je imel s.p. 15 let. Skoz ima podlago 001. Tako kot tudi še sedaj, ker je sklenjena pogodba z njim, kot z vsemi zaposlenimi. Ali je potrebno narediti spremembo iz 001 na 004 ali ne. Kaj to pomeni za družbo oz. direktorja?
Prosil bi tudi, če ima kdo kakšen osnutek Pogodbe o poslovodenju.
Hvala in lp

Matjas

miha16
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 Jan 2012, 09:37

ZAVAROVALNA PODLAGA 01 ENOOSEBNI d.o.o.

Odgovor Napisal/-a miha16 » 21 Jan 2012, 05:19

Pozdravljeni,

Sam sem edini lastnik firme in edini zaposlen.
Zaposlil sem se v letu 2005 (zavarovan po 001) takrat smo bili še 3 lastniki.
Leta 2008 sem postal edini lastnik firme.
Preveril sem na ZZZS in sem še vedno zavarovan po 001, in rekli so mi, da ni potrebno spreminjati ničesar.

Ali moram karkoli spremeniti ?

Prosim za odgovor in najlepša hvala.

MatejaFR
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 193
Pridružen: 16 Maj 2011, 14:23

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a MatejaFR » 24 Jan 2012, 08:44

Pozdravljeni.

Mogoče bo moje vprašanje neumno, pa vendar.
Poslovodne osebe bodo morale, če se bodo odločile, svoje prispevke plačevati iz svojega računa.
Kako je pri s.p.? Ali bomo morali prispevke plačevati iz svojega računa ali iz računa podjetja?
Glede na to, da bodo poslovodne osebe svoje prispevke plačevale iz svojega računa, potem tega ne bomo knjižili v računovodstvo?
Drži?

Hvala in lp.
Mateja

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Jan 2012, 09:09

Kako je pri s.p. glede plačevanja prispevkov??
S.p. ima za svojo dejavnost, ki jo opravlja kot fizična oseba, odprt poslovni račun iz katerega plačuje prispevke za socialno varnost (lahko jih plačuje tudi iz svojega osebnega računa). Prispevki so davčno priznan odhodek s.p.-ja (torej jih knjižimo v poslovne knjige zasebnika).

Direktor/lastnik d.o.o. v zvezi s poslovodenjem tudi "opravlja dejavnost", vendar nima enakega statusa kot ga ima zasebnik, zato pač ne mora podjetje (d.o.o) za njega plačevati prispevke. To je obveznost fizične osebe, ki ima pri banki odprt osebni račun in iz tega računa poravnava obveznost. Plačaniprispevki poslovodje niso predmet evidentiranja v poslovnih knjigah podjetja, razen če se dogovorita, da je plačevanje prispevkov sestavni del dohodka iz poslovodenja. (vključen v osnovo za dohodnino). So pa prispevki vključeni v letno dohodnino na podlagi ugovora na informativni izračun (trenutno, morda pa bo medtem spremenjena zakonodaja, ki bo omogočala upoštevanje prispevkov že med letom).

lp

MatejaFR
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 193
Pridružen: 16 Maj 2011, 14:23

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a MatejaFR » 24 Jan 2012, 09:22

Pozdravljeni.

Slovan hvala.
Kje bomo lahko našli podatke o višini prispevkov za poslovodne osebe?

Hvala.

LP.
M

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Jan 2012, 19:50

Višina prispevkov je odvisna od uvrstitve v zavarovalne razrede. Lestvica je enaka kot je za zasebnike (s.p.). Razlika je le v primeru, če je dohodek poslovodje do letne minimalne plače, torej prvi razred; za poslovodjo ni osnova od katere obračuna prispevke minimalna plača, ampak najnižja pokojninska osnova.

lp

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 26 Jan 2012, 15:36

Morda kakšna ideja, če je oseba lastnik 2 d.o.o.-jev, v obeh je 100% lastnik... zavarovan je torej lahko le po enem, kaj pa v drugem? Kakšno zavarovalno podlago ima v enem in kakšno v drugem?

hvala...

mačica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 65
Pridružen: 24 Okt 2005, 13:45

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a mačica » 26 Jan 2012, 15:56

Vse te kolobocije okrog zavarovalnih osnov se vrtijo za osebe, ki niso zavarovane po nobeni drugi zavarovalni podlagi. Če ima nekdo v lasti 2 d.o.o.-ja in je na enem zavarovan, že ima zavarovanje in se mu na drugem d.o.o.-ju več ni treba zavarovati. Podobno kot, če je nekje zaposlen in ima poleg tega še en d.o.o., se mu prav tako ni treba zavarovati.

Vsaj jaz to tako razumem.

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 30 Jan 2012, 13:41

In še vprašanje glede upokojencev - lastnikov/poslovodij... če prav razumem tole ZPIZ pojasnilo pri 6.1 točki pojasnjujejo, da če je oseba 100% LASTNIK in POSLOVODJA (torej zavarovanje obstaja/ni prenehano), potem nima pravice do pokojnine...? Ali sem brcnil v temo :)?
Nazadnje spremenil K-zeko, dne 30 Jan 2012, 18:38, skupaj popravljeno 1 krat.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Jan 2012, 16:19

Pomembno je, da niso več direktorji/poslovodje (tudi ne vpisani v register), lahko pa opravljajo posle prokurista. Na podlagi podeljene prokure lahko dobijo plačilo celo po pogodbi o poslovodenju. To pomeni, da sicer niso vpisani v register - niso zakoniti zastopniki, dejansko pa vodijo posle (obstoja celo njihovo pojasnilo ..nekje!)

lp.

Odgovori