OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a alno » 24 Jan 2012, 04:36

Ker bo potrebno kmalu oddati vlogo za otroka (nismo imeli med letom) me zanima ali lahko dam tudi za mesece, ko nisem bil zaposlen? Začel delati 1.3.2011 prej sem bil pa brezposelne. Ali lahko odam vlogo in seveda ali mi bodo upoštevali za vseh 12 mesecev ali samo za čas zaposlitve? Ali čas zaposlitve sploh ni pomemben temveč je pomemben samo dohodek v letu 2011?

Žena je bila zaposlena vseh 12 mesecev samo ima nižji dohodek kot jaz v 10 mesecih. Zato bi rajši jaz dal, samo če pa mi ne bodo obračunali vseh 12 potem je bolje, da za prva dva da ona in jaz za preostalih 10.

Ker država povsod zateguje se vsaj tukaj nekaj dobi nazaj od dohodnine in bi red to v popolnosti izkoristil.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Jan 2012, 07:25

Obdavčen je dohodek v davčnem letu (2011). VDČ lahko uveljavljate vseh 12 mesecev (jan-dec),

Lahko pa si otroka tudi delita, najboljšo varianto preizkusita v programu na e-davkih.

lp

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a vesnak » 24 Jan 2012, 09:32

otrok nad 18 let, ki ni nikjer zaposlen - ali se ga lahko uveljavlja kot olajšavo za vzdrževanega družinskega člana (kar tudi v bistvu je !), glede na to, da se ta otrok ni prijavil na zavod za zaposlovanje?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Jan 2012, 09:44

Problem zakonodaje:
- VDČ-otrok nad 18 let, ki se ne šola, po zakonu o dohodnini mora biti prijavljen na zavodu kot brezposelna oseba;
- VDČ zakonec... pa ne.

lp

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a vesnak » 24 Jan 2012, 09:55

torej, zato, ker otrok ni prijavljen na zavodu za zaposlovanje, se le tega otroka ne more uveljavljati kot olajšavo ... hm ... ne razumem zakaj ne? za vzdrževanega zakonca pa lahko ? hja, spet en lapsus...

kaj pa tega otroka lahko uveljavljam 8 ali 9 mesecev? to je do 31.8. ali do 30.9. ?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Jan 2012, 09:59

Obstaja pojasnilo DURS 4210-409/2007 iz katerega je razbrati, da se upošteva olajšava VDČ za leto:
del pojasnila:

V zvezi z zgoraj naštetim se zastavlja vprašanje, kako pri odmeri dohodnine na letni ravni upoštevati dopolnitev z zakonom določene starosti kot pogoj za priznanje olajšave.
Za priznavanje tako imenovane seniorske olajšave že od uveljavitve prvega zakona o dohodnini velja, da se pri odmeri dohodnine na letni ravni olajšava prizna vsem zavezancem, ki so v letu, za katerega se odmerja dohodnina, dopolnili starost 65 let. To trenutno pomeni, da se vsakemu zavezancu, ki je (bo) v letu 2007 dosegel starost 65 let, prizna zmanjšanje letne davčne osnove v višini 1.205 evrov, ne glede na to, kdaj v letu je to starost dosegel. Enako velja tudi pri izpolnjevanja pogoja starosti 18 let za vzdrževane otroke. V skladu z navodili za izpolnjevanje obrazca napovedi za odmero dohodnine za leto 2007 (enako tudi za leto 2006 in 2005) se otroka, ki je v letu 2007 dopolnil 18 let, vpiše v napoved z oznako A1, ne glede na to, v katerem mesecu leta je otrok to starost dopolnil.

Upam, da vam bo pomagal pri odločitvi.

lp

lejla22
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 273
Pridružen: 08 Apr 2008, 22:25

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a lejla22 » 25 Jan 2012, 11:52

...sem pa mislila, da je olajšavo možno uveljavljati samo za otroke do 18.leta...

A je to kakšna novost, da se lahko uveljavlja tudi olajšavo za družinskega člana, starejšega od 65 let?

:roll:

Lejla

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Jan 2012, 15:41

Iz česa pa ste to razbrali?? (VDČ nad 65 let). V pojasnilu je govora o seniorski olajšavi-posebni olajšavi, do katere so upravičeni davčni zavezanci, ko so dosegli starost 65 let.

lp

lejla22
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 273
Pridružen: 08 Apr 2008, 22:25

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a lejla22 » 26 Jan 2012, 14:23

Ja, sem še enkrat prebrala. se opravičujem, ker sem prepovršno prebrala :(

LP, Lejla

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 27 Jan 2012, 11:43

alno napisal/-a:Ker država povsod zateguje se vsaj tukaj nekaj dobi nazaj od dohodnine in bi red to v popolnosti izkoristil.
Nam se obnese takle algoritem:

Ker smo nekajkrat poskušali ustrezno razdeliti olajšave med oba zakonca, da bi bile čimbolj racionalno izkoriščene, pa so se naši algoritmi križali z Dursovimi in smo morali kasneje popravljati z ugovori, smo razvili slednjo strategijo, ki se zaenkrat dobro obnese.

Oba zakonca napišeta, da bosta uveljavljala olajšave za vse otroke za celo leto. Dursovi izračuni s tem nimajo težav in ne dopustijo, da bi bil isti VDČ upoštevan dvakrat, zato upoštevajo olajšave enemu od zakoncev, kar pa prvemu ostane, upoštevajo pri drugem. Na dohodninski odločbi navedejo olajšave za vse otroke pri obeh zakoncih, vendar je upoštevani znesek olajšave 0, tam kjer olajšava ni bila upoštevana. Nam se obnese, že nakaj let zapored. :D

Nisem si uspela še razjasniti naprimer, kako postopa Durs v primeru npr. treh vzdrževanih otrok, kadar žena uveljavlja olajšavo za 2 otroka, mož pa za enega. Ali je VDČ pri možu upoštevan kot tretji vzdrževani otrok ali kot prvi vzdrževani otrok. Težko si namreč predstavljam, da Durs ugotvlja tudi skupno število otrok VDČ-jev obeh zakoncev, če niso izrecno navedeni pri vsakem. Razlika v višini olajšave za prvega ali tretjega otroka je skoraj 2000 EUR. Lahko si VDČ je zakonca razdelita tudi tako, da eden uveljavlja vse tri otroke za prve pol leta, drugi pa vse tri otroke za druge pol leta, ker potem ni dvoma, da so trije. Vendar pri taki delitvi olajšave še vedno niso optimalno izkoriščene. Saj pravim, nam se obnese zgoraj opisana varianta. :wink:

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a orljek » 27 Jan 2012, 12:55

"Oba zakonca napišeta, da bosta uveljavljala olajšave za vse otroke za celo leto. Dursovi izračuni s tem nimajo težav in ne dopustijo, da bi bil isti VDČ upoštevan dvakrat, zato upoštevajo olajšave enemu od zakoncev, kar pa prvemu ostane, upoštevajo pri drugem. "

Ste prepričani?
Kolikor vem - vsaj včasih je bilo tako - gre v takem primeru avtomatsko - po zakonu - vsakemu polovica olajšav. lp

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: OLAJŠAVA ZA VZDRŽEVANEGA DRUŽINSKEGA ČLANA

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 27 Jan 2012, 13:21

Ne vem, kako gre po zakonu, nisem nikjer zasledila.

V praksi našo vlogo upoštevajo tako:

Pri prvem zakoncu
prvi otrok - cela olajšava
drugi otrok - cela olajšava
tretji otrok - do višine davčne osnove (torej toliko, da pride osnova za dohodnino 0)
četrti otrok - 0

Pri drugem zakoncu
prvi otrok - 0
drugi otrok - 0
tretji otrok - toliko kot je še ostalo olajšave
četrti otrok - cela olajšava. (!v višini olajšave za četrtega otroka)

Ker sem lani uveljavljala olajšave šele v ugovoru (za vse otroke za celo leto), so spodaj pripisali:
Po določbi 10. odstavka 114. člena ZDoh-2 se za istega vzdrževanega člana v davčnem letu prizna olajšava le enemu zavezancu, drugemu pa le razlika do celotne višine olajšave. Posebna olajšava je bila priznana zavezancu XXXXX v znesku YYYYYY, zato se je zavezancu priznala le razlika do celotne olajšave v znesku ZZZZZ.
Na ta način se izognem preračunavanju, kaj se bolj splača. Na Dursu sami ugotovijo, kolikšen del olajšav je bil izkoriščen in mi upoštevajo vso neizkoriščeno razliko.

Odgovori