ZAVAROVALNA PODLAGA 40


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a orljek » 30 Jan 2012, 16:26

Samo če prav razumem :
"Pooblaščeni zastopniki družb, ki niso poslovodne osebe in v družbi niso v delovnem razmerju, se obravnavajo kot osebe, ki v drugem pravnem razmerju opravljajo delo. Če za to delo prejemajo oziroma jim pripada plačilo najmanj v znesku minimalne plače, nastane s prvim naslednjim dnem po prenehanju zavarovanja v svojstvu poslovodne osebe obveznost zavarovanja takšnega zastopnika (npr. prokurista) na podlagi 5. odstavka 13. člena ZPIZ-1. "

...kot prokurist sme dobiti manj od minimalke, če ne je ob pokojnino? lp

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a vesnak » 02 Feb 2012, 13:38

torej ali bodo dohodninske odločbe direktorjev 040 vsebovale že kot olajšavo prispevke ali ne? ali se bodo upoštevali obračunani ali plačani prispevki leta 2011 ?

tega ne zasledim v njihovih razlagah?





Plačani prispevki poslovodje niso predmet evidentiranja v poslovnih knjigah podjetja, razen če se dogovorita, da je plačevanje prispevkov sestavni del dohodka iz poslovodenja. (vključen v osnovo za dohodnino). [i]So pa prispevki vključeni v letno dohodnino na podlagi ugovora na informativni izračun (trenutno, morda pa bo medtem spremenjena zakonodaja, ki bo omogočala upoštevanje prispevkov že med letom).[/i]

urssska
Nov član
Nov član
Prispevkov: 22
Pridružen: 30 Jan 2012, 14:43

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a urssska » 03 Feb 2012, 11:58

Pozdravljeni, mene pa zanima nekaj...

Prijavljena sem na podlagi 040. Bruto placa(nagrada) je okrog 1400, od tega placujem 306,42 eur davcnega odtegljaja in 89,04 eur prispevkov. Podjetje mi vsaki mesec placa tudi prispevke za socialno varnost, ki znasajo okrog 520 eur...
Zdaj pa me zanima kako ste resili ostali to, glede da prispevki vec niso v breme podjetja in jih moram placati sama? Ali si moram povisati Bruto nagrado, npr. za 520 eur, da bom na koncu dobila enako neto izplacilo 1177,60 kot dosedaj ?

urssska
Nov član
Nov član
Prispevkov: 22
Pridružen: 30 Jan 2012, 14:43

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a urssska » 03 Feb 2012, 11:59

Prej sem pozabila napisati, da sem direktor v enoosebni druzbi.

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a orljek » 03 Feb 2012, 15:01

urssska napisal/-a:Prej sem pozabila napisati, da sem direktor v enoosebni druzbi.
Delate (delajo vam) narobe:
vaš doo je glavni delodajalec in dohodnino se obračuna po lestvici z upoštevanjem olajšav (tudi VDČ), torej največ 230 e in ne plača se dodatnih prispevkov (6% PIZ). lp

kristina89
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 05 Jan 2012, 15:43

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a kristina89 » 03 Feb 2012, 16:30

Živjo!
Imam eno vprašanje, upam da odgovor ni bil podan že prej (no jaz ga nisem zasledila).

Ali je potrebno direktorju v enoosebnem d.o.o.-ju je oddajati "plačo" po OPSVL-ju, samo če direktor dobi pošto od ZPIZ-a ali v vsakem primeru?

Moj oče je direktor v enoosebnem d.o.o.-ju od leta 2010, pred tem pa je bil zaposlen v istem podjetju (od leta 1995), samo da ni bil direktor, pošte od ZPIZ-a pa ni dobil. Torej, ali mu normalno izplačujejo plačo ali ne?
Hvala!

Lp Kristina

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

blokada kartic ZZ

Odgovor Napisal/-a vesnak » 05 Feb 2012, 13:57

Kot ste sigurno seznanjeni, je bila sedaj masovno blokiranih zdravstvenih kartic in to kljub temu, da je imel zavarovanec poravnane vse prispevke; pa sem klicala na durs in vsakič razložim za kaj se gre in me prevezujejo sem in tja po dursu, potem mi pa ena reče, naj pride oseba, ki ima blokirano ZZ kartico kar k njim po potrdilo, pa naj ga nese na ZZZS in mu zadevo odblokirajo.

Takole mi je pa komentiral eden,ki so mu blokirali kartico po nepotrebnem (ima vse poravnano kar so mi tudi potrdili po telefonu tako na dursu kot videla sem na edavkih) in sicer:
govoril sem z ga. Zdenka Tomc iz ZZZS. Razložila mi je, da DURS pošilja v začetku meseca podatke o dolžnikih na ZZZS, ki nato samodejno blokira zavarovance. Če stanje na DURS-u izkazuje stanje brez zapadlih obveznosti, vključno z obrestmi, je postopek za umik blokade je sledeč: [b][i]Referent DURS-a, ki skrbi za podjetje, pošlje na ZZZS kartico zavarovanca na kateri je izkazano stanje. Poudarila je, da ni potrebno osebno pridobivanje potrdil, saj so na DURS-u poučeni kam in komu poslati[/i][/b]."

samo na dursu niso imeli pojma koga naj sploh kaj vprašam - očitno na ZZS niso informirani kakšen kaos imajo na dursu, kjer ne vedo sploh kdo kaj dela ....


in na koncu se sprašujem sledeče : kaj ima družba s katero ima zavarovanec sklenjeno pogodbo o poslovodenju in firma plača prispevke za njega kot del njegovega plačila pogodbe o poslovodenju s tem, da je treba klicati referentko, ki ima to družbo v obdelavi? tukaj so mi zadeve nelogične!

kako ste ostali pomagali pri rešitvi problematike blokiranih zdravstvenih kartic, ki so bile blokirane neupravičeno?

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a orljek » 05 Feb 2012, 14:08

Vesnak, štala je seveda največja na dursu, samo tudi na ZZZS vedo, da durs ne izkazuje tekočega pravilnega stanja in zato sploh ne bi smeli blokirati kartic.
Prepričan sem, da ni zakonske podlage za to, da na temelju enkrat mesečno poslanega stanja (celo če bi bilo pravilno!!!) kartice zablokirajo.
Dokler ne deluje on-line povezava med dursom in zzzs (in dokler stvar sploh ne deluje na dursu), nimajo pravice pošiljati zavarovance od Poncija do Pilata - pri čemer so vsi sami Pilati, ki si umijejo roke, češ da niso krivi...

PS Tvoja navedba, da naj bi zaplete reševali referenti za družbe, je še dodaten dokaz za brezglavo stanje na dursu - jasno je, da ima evidenco o tem referent, ki ima "čez" FO z 040.

PPS Tisti, ki ste člani neobveznih zbornic in tisti, ki ste po državni prisili člani obveznih zbornic, bi morali zbezati vaše dobro plačane predstavnike iz varnih in toplih lukenj, da bi intervenirali zoper dejanski "pogrom" nad samozaposlenimi glede zdravstvenih kartic.

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a vesnak » 05 Feb 2012, 14:28

samo, ko pa jaz to mojim strankam razlagam, da ne razumem kaj ima referentka za doo veze s FO, meni itak ne verjamejo ampak verjamejo tisti gospej od ZZZS in komentirajo...ja,ja. .. tebi se to ne ljubi urejati ... :smodrica:

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a vesnak » 05 Feb 2012, 14:29

no, mogoče se pa motim :?:

javim jutri, ko upam, uspešno dobim referentko te družbe v kateri je omenjena oseba lastnik enoosebne družbe ....

raskovec
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 13 Apr 2011, 16:07

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a raskovec » 07 Feb 2012, 08:51

Tudi jaz prosim za pomoč pri obračunu prispevkov za opsvl in sicer:
višina prispevkov, ki jih mora plačat je odvisna od dosežene osnove za leto 2010...če padem v razred nad 26.907,84 do vključno 35.877,12 moram obračunat 120% od osnove 1.982,26?
To pa nima veze z izplačilom po pogodbi o poslovodenju. Od bruto zneska odštejem samo dohodnino..
Hvala lepa za vsak odgovor!!
Irena

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a vesnak » 07 Feb 2012, 09:18

V glavnem okoli blokiranih kartic lastnikov enoosebnih družb - zav.osnova 040:

itak, da referentka, ki jo ima lastnik za potrebe d.o.o. nima nobene veze z njegovimi problemi okoli ZZZS,
itak, da je potrebno dati vlogo na durs, da ti izdajo potrdilo o plačanih prispevkih,
itak je žalostno, da ne vedo na ZZZS kako se tem zadevam streže na dursu in zavajajo lastnike s svojimi izjavami in spravljajo v slabo voljo tako lastnike kot tiste, ki se moramo na koncu koncev s tem ukvarjati ....
pa na koncu: itak nobenemu ni jasno kako je to možno, da ti kartico blokirajo, če imaš vse poravnano?

Odgovori