dvig gotovine

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
josephine258
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 16 Jan 2012, 11:51

dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a josephine258 » 07 Mar 2012, 11:06

Pozdravljeni.

Zanima me, če mi lahko pomagate pri knjiženju nekega dogodka. Z letom 2012 smo kupili že obstoječ d.o.o. Oseba, ki je bila lastnik v prejšnjem letu je dvignila iz TRR računa 80,00€, ki naj bi bili za povračilo nekih materalnih stroškov oz. za kritje nekih potnih stroškov. Zanima me, katere podlage moram imati, da lahko sploh ustrezno zavedem poslovni dogodek.

Hvala za pomoč.

klima1
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 28 Feb 2012, 18:38

Re: dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a klima1 » 09 Mar 2012, 11:41

Ali so zaključni računi za leto 2011 že narejeni?

Če še niso, lahko naredite potni nalog in ta znesek povežete.

Če so zaključni računi narejeni, pa povejte kam ste zavedli omenjeni znesek?

Če je pod danimi predujmi, naredite letos potni nalog in znesek preknjižite na povračila za potne naloge.

Upam, da sem bila v pomoč.

Lep pozdrav,
1klima

josephine258
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 16 Jan 2012, 11:51

Re: dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a josephine258 » 09 Mar 2012, 14:26

Situacija je sledeča. Bilance za leto 2011 so bile oddane in jih je naredila prejšnja računovodkinja. Stanje na koncu leta 2011 naj bi bilo 100,00€. Nato pa je v mesecu februarju prejšnji lastnik dvignil 40,00€ (ne 80,00€ - sem se zmotila), ki naj bi mu pripadali kot neko povračilo materialnih stroškov, ki pa sedaj ne vem, kako naj jih poknjižim in kaj naj bi bila sploh ustrezna podlaga za to knjižbo.

In še eno vprašanje. Glede na to, da je bilo to podjetje aktivno tudi v prejšnjih letih (imelo je drugo računovodstvo) ali sedaj mi, ki nadaljujemo z vodenjem računovodstva prosimo prejšnje računovodstvo za izpise iz glavne knjiga, da dogodke knjižimo naprej na enake konte? Ali kako?

Najlepša hvala za pomoč!

klima1
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 28 Feb 2012, 18:38

Re: dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a klima1 » 09 Mar 2012, 20:34

Jaz bi na Vašem mestu , vprašala prejšnjega lastnika , če ima za ta dvig kakšen dokument. Vsaj potni nalog v znesku 40 EUR.

Podgal za ta znesek je lahko veliko:
Povračila za gotovinske račune
Povračila za prevoz na delo ali malica..
Dani predujmi-se pravi znesek vplačan za storitev , ki bo dokončana v prihodnjem tednu ali mesecu.....
Najboljša rešitev bi bila ponti nalog...Naj Vam ga da za dani znesek...saj ga je prejšnji lastnik dvignil...
Kar se tiče kontnih kartic: So pa zelo potrebne, saj če je podjetje že obstajalo v letu 2011, in je narejen zaključni račun je potrebno otvoritveno stanje iz 31.12.2011 v 01.01.2012.

Lp

josephine258
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 16 Jan 2012, 11:51

Re: dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a josephine258 » 10 Mar 2012, 09:39

Samo kako naj to knjižim kot povračilo za gotovinske račune, če nimam nobenih gotovinskih računov, ki bi jih lahko priložila?? Ali jih je nujno priložiti? Kot povračilo za prevoz na delo in malico ne morem poknjižiti, saj oseba ni bila zaposlena v letu 2011 in ta oseba tudi ni zaposlena v letu 2012. Zato mislim, da je problem še toliko večji. Je pa ta gospod rekel, da se ne potrebujem podlage za teh 40,00€ saj naj bi slo za povrnitev nekih materialnih stroškov. Je pa dvignil gotovino na bankomatu. Samo ne vem če je to res, da za nek pretok gotovine kar ne potrebuješ podlag, še posebej za knjižbo.

Je pa res, da sem pa tudi že veliko preiskala, ne vem npr. katere so obvezne sestavine izdanih in prejetih računov, izplačil preko blagajne itd., pa tega nisem nikjer nasla. Ali je to opredeljeno samo z notranjim pravilnikom. Ali pa je napisano v katerem iz med SRS?

klima1
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 28 Feb 2012, 18:38

Re: dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a klima1 » 10 Mar 2012, 11:41

Pozdravljeni,

pozorno preberite kar sem vam že napisala.

Za potni nalog ni nujno , da je lastnik zaposlen....Lahko je šel, na pot oziroma na sestanek (z vami, saj vam je prodal podjetje..) in za ta sestanek je utrpel stroške katere si je z dvigom 40 eur poplačal. se pravi Vezni dokument potni nalog...

lp

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a rupert » 10 Mar 2012, 11:46

Kdaj, s katerim datumom ste kupili doo?
Kako da ima prejšnji lastnik še bančno kartico?
Če je bil dvig upravičen, vam mora dati ustrezno podlago - račun itd...

josephine258
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 16 Jan 2012, 11:51

Re: dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a josephine258 » 10 Mar 2012, 12:48

Tako je. Prejšnji lastnik in direktor podjetja je bil lastnik do 31.12.2011. S 1.1.12 se je zamenjalo lastništvo in direktor. Zaposlenih v letu 2011 ni bilo, in jih tudi v letu 2012, zaenkrat še ni. Tako da, glede na to da ta prejšnji lastnik podjetja v trenutku, ko je dvignil denar imel več nobene funkcije v podjetjum, natane problem, kako naj upravičim upravičenost teh stroškov. Še sploh glede na to, da je razlika med sedeži podjetij 10 km.

Ker pa smo na začetku na banki še urejali pooblastila, pa je imel gospod še možnost, da je dvignil omenjeni znesek (na žalost naša napaka).

Kje pa mislite, da bi lahko prebrala katere so ustrezne podlage k določenim knjigovodskim listinam. Ker v kolikor jaz vem, naj bi vas izdan račun moral imeti naročilnico ali ni tako?

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: dvig gotovine

Odgovor Napisal/-a adut » 13 Mar 2012, 11:30

Kot jaz razumem, bi moralo biti v bilanci stanja za 2011 zavedeno 40 € obveznosti do prejšnjega lastnika in potem enostavno zaprete obveznost z dvigom.
Če tega ni, bi jaz to knjižila na terjatve do prejšnjega lastnika in bi ga pisno pozvala, naj natačno obrazloži, za katere stroške je ta denar dvignil.
Prejšnje računovodstvo vam mora dati kontokartice prejšnjega leta, da boste lahko naredili otvoritveno stanje v knjigah.

Odgovori