Olajšava za vzdrževane družinske člane


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

Olajšava za vzdrževane družinske člane

Odgovor Napisal/-a alno » 27 Mar 2012, 03:16

Do sedaj sem za dva otroka uveljajvljal olajšavo vedno za eno leto nazaj. Zdaj pa razmišljam, da bi to sproti mesečno delal, da mi delodajalec že mesečno pri plačai to poračuna (zakaj bi jaz kreditiral državo :) ).
Zanima me a bom s tem kaj manj dobil na letni ravni ali bo ta znesek popolnoma enak, ne glede ali mi to poračunajo mesečno ali letno? +
Plačo nimam čisto fiksno, ker je en manjši del varijabilen in mi mesečno niha za cca. 100-150€ bruto. A ima to kakšn vpliv sploh na znesek olajšave?

Hvala vsem za pomoč.

alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

Re: Olajšava za vzdrževane družinske člane

Odgovor Napisal/-a alno » 28 Mar 2012, 20:42

A nihče nič ne ve o teh olajšavah?
A vsi sproti uveljavljate?

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: Olajšava za vzdrževane družinske člane

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 29 Mar 2012, 08:24

Delodajalec ob izplačilu plače nakaže DURSu akontacijo dohodnine.

Če uveljavljate olajšavo za vzdrževane družinske člane sproti, je akontacija dohodnine manjša ----->> prejmete večjo neto plačo.

V vsakem primeru pa se dohodnina poračuna na letni ravni. Če olajšave za VDČ sproti niste uveljavljali, uveljavljate pa jo ob letnem izračunu, boste preplačano akontacijo dohodnine prejeli nazaj (brez obresti :wink: ).
Če pa ste uveljavljali olajšavo sproti, bo razlika na letni ravni precej majhna (majhno vračilo ali doplačilo dohodnine).

V vsakem primeru se obračun opravi na letni ravni, le da pri mesečnem upoštevanju ustreznih olajšav pride de veliko manjših (če sploh kakšnih) razlik.
alno napisal/-a:Plačo nimam čisto fiksno, ker je en manjši del varijabilen in mi mesečno niha za cca. 100-150€ bruto. A ima to kakšn vpliv sploh na znesek olajšave?
Višina olajšav je predpisana. Olajšava za VDČ je fiksna (ni odvisna od plače), je pa splošna olajšava odvisna od višine plače - nižje plače imajo višjo splošno olajšavo - tam lahko pride do razlik.

alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

Re: Olajšava za vzdrževane družinske člane

Odgovor Napisal/-a alno » 29 Mar 2012, 21:38

Višina olajšave za VDČ zagotovo ni fiksna. Če ima nekdo 3.000,00€ plače in nekdo 1.000,00€ je olajšava za tistega z višjo plačo višja. Ne vem v % vem pa, da je višja v €.
Tudi ne vem, kje je tisti menji znesek za višjo oljašavo samo vem, da ni fiknsa za vse, mislim celo, da so trije razredi, samo lahko da se motim.

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Olajšava za vzdrževane družinske člane

Odgovor Napisal/-a rupert » 29 Mar 2012, 23:42

Alno, se motiš oz si zamešal višino olajšave za VDČ, ki je enaka ne glede na dohodek starša, s končnim efektom - ista olajšava (na primer približno 2.500 E) tistemu v prvem doh. razredu zmanjša dohodnino za cca 400 E, tistemu v tretjem pa za cca 1000 E.
lp

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Olajšava za vzdrževane družinske člane

Odgovor Napisal/-a rupert » 29 Mar 2012, 23:48

In še odgovor na osnovno vprašanje :
končni efekt je enak - če uveljavljaš VDČ sproti ali pa naknadno, samo - kot pravilno ugotavljaš - v drugem primeru kreditiraš državo. lp

PS Čeprav je marsikdo, ko dobi vrnjeno preplačano dohodnino, ves srečen, ker da mu je država "kao" nekaj dala!!!

Psihologija!!!

alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

Re: Olajšava za vzdrževane družinske člane

Odgovor Napisal/-a alno » 15 Apr 2012, 01:35

Še nekaj me zanima, a se na plačilni listi vidi koliko znaša bruto in neto znesek za VDČ (če ga uveljavaljam seveda sproti)?
A pri regresu se tudi upošteva VDČ ali je tam enako kot, če nebi uveljvljav VDČ-ja?

Hvala in lp.

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: Olajšava za vzdrževane družinske člane

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 16 Apr 2012, 14:08

alno napisal/-a:Še nekaj me zanima, a se na plačilni listi vidi koliko znaša bruto in neto znesek za VDČ (če ga uveljavaljam seveda sproti)?
Olajšave se ne meri v bruto in neto znesku :? . Olajšava je fiksen znesek, ki zmanjšuje vašo davčno osnovo.

Bruto plača - prispevki - olajšave (splošna in VDČ-ji) = osnova za dohodnino.

Podatek o višini upoštevane davčne olajšave mora biti naveden na plačilni listi (ni pa nujno, da so opredeljene posamezne davčne olajšave posebej, npr. splošna olajšava, olajšava z 1. vzdrževanega otroka, olajšava za 2. vzdrževanega otroka, ... - nekateri to specificirajo, nekateri pa ne).
A pri regresu se tudi upošteva VDČ ali je tam enako kot, če nebi uveljvljav VDČ-ja?
Pri regresu se ne upošteva davčnih olajšav, akontacijo dohodnine se obračuna po povprečni stopnji.

Odgovori