ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
MAR73
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 16 Avg 2011, 15:38

ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Odgovor Napisal/-a MAR73 » 17 Avg 2011, 09:47

Pozdravljeni!
Lepo prosim, če ima kdo izkušnje z zaposlovanjem invalida, da mi pomaga, sama se namreč prvič spopadam s tem orehom.
Zaposlili smo delovnega invalida III. kat., ki ima pravico do dela s skrajšanim delovnim časom od polnega(Delavec dobiva nadomestilo od spiz-a za delo s skrajšanim delovnim časom) Ko smo ga prijavili v pok. in zdrav. zavarovanje smo ga morali prijaviti za 40 urni del. teden, ker to da je pri invalidih tako.?? Ali je potem sploh prav da smo v pogodbo napisali, da ga zaposlimo s skrajšanim delovnim časom? Ali bi morali že v pogodbi napisati, da ga zaposlimo za polni del. čas, vendar ima pravico do krajšega del. časa zaradi invalidnosti???
Kako mu bom sedaj obračunala plačo?
Redno delo npr. 88 ur in nadomestilo od spiza 88 ur, plačala pa samo za 88 ur??
Ali morajo biti na plačilni listi prikazane tudi tiste ure za katere dobiva nadomestilo od spiz-a?
Ali mora biti na plačilni listi bruto plača za poln delovni čas, ali za polovičnega?
Od katerega se plačajo prispevki, od polnega ali polovičnega?
Sama sem mnenja, da od polovičnega in taka je tudi plačilna lista prejšnjega delodajalca. Kdo pa plača prispevke za ostalo polovico?
Če ima kdo kaj več izkušenj, res lepo prosim za pomoč, kako izgleda plačilna lista za invalida.
Hvala

LARISA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 363
Pridružen: 03 Dec 2003, 09:20
Kraj: Slovenia

Re: ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Odgovor Napisal/-a LARISA » 18 Avg 2011, 19:30

Meni so na ZPIZ-u rekli, da je prav, da smo na prijavnem obrazcu napisali 40 ur tedensko. Pogodba je za 20 ur tedensko, delovno mesto se mora obvezno ujemati z odlocno ZPIZ-a o invalidnosti delavca. Placa se obracunava normalno za polovicni cas, tudi vsa ostala porocila (M4) se odajajo kot za delavca zaposlenega za polovicni delovni cas.

tonija
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 316
Pridružen: 19 Okt 2008, 16:12

Re: ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Odgovor Napisal/-a tonija » 18 Avg 2011, 22:29

Pri invalidih III. kat je odvisno od kdaj imajo nastanek invalidnosti oz. za vas je dovolj informacija ali dobiva invalidnino direktno na svoj TRR ali preko delodajalca (tisti s starim datumom nastanka invalidnosti). Pri teh starejših se prikazuje 4 urna invalidnost in se zahteva refundacija od ZPIZ-a, oni novejši pa imajo na kuverti samo 4 ure.
LP, TONIJA

MAR73
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 16 Avg 2011, 15:38

Re: ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Odgovor Napisal/-a MAR73 » 19 Avg 2011, 07:34

Pozdravljeni.
Naš kandidat delovni inval. III. kat je del. invalid od 01.12.2005.
14.02.2008 pa je dobil odločbo, (ko je bil pri prejšnjem delodajalcu), da mu le ta mora zagotoviti drugo del. mesto, ki bo ustrezalo omejitvam in mu omogočiti delo s skrajšanim del. časom od polnega. Z drugo odločbo pa mu je dodeljena pravica do delne invalidske pokojnine. Le to dobiva direktno na svoj trr od ZPIZ-a.
Ne vem, ali je torej novi ali stari?
Bo torej v redu tako:
-delo v pogodbi sklenjeno za polovični del. čas?
-obračun na plačilni listi npr. 88 ur in od tega plačani prispevki?
-ali na plačilni listi navajate ure ki jih ne opravlja, ali jih sploh ignorirate??
Bega me prejšnja plačilna lista(pri bivšem delodajalcu):
Osnovna plača 745,91
Delo 88 ur 461,33(bruto)
redno delo 88 ur 461,33(bruto)
Prispevki plačani od 461,33
Upam, da me razumete, ne bi rada kaj zašuštrala; invalidi so zaščitena vrsta.
V naprej najlepša hvala.
l.p.

tonija
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 316
Pridružen: 19 Okt 2008, 16:12

Re: ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Odgovor Napisal/-a tonija » 19 Avg 2011, 09:14

Potem je invalid po novem zakonu. Prejšnja plačilna lista je pravilna, osnovna plača je navedena samo informacijsko (po pogodbi) za poln delovni čas, obračun in izplačilo plače pa je za 4 ure. Tudi vi mu izdelate tako plačilno listo, pogodbo o zaposlitvi ima pa tako sklenjeno tudi za štiri ure. Tistih ur, ki jih dobiva od ZPIZ-a nikamor ne navajete. Ostale pravice (dnevi dopusta, malica, prevoz...) mu v celoti pripadajo.
LP, TONIJA

MAR73
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 16 Avg 2011, 15:38

Re: ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Odgovor Napisal/-a MAR73 » 19 Avg 2011, 10:36

Hvala, Tonija,
saj to je bilo tudi meni nekako logično. Me je pa precej zmedlo na ZZZS, ko so mi rekli, da mora biti zavarovan za polni del. čas. :shock:
Hvala-najlepša :D
l.p.

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-M4

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 13 Apr 2012, 13:09

Zdravo. Bom vprašanje glede M4 obrazca za leto 2011 zastavila kar tukaj.
Od sredine leta 2011 dalje imamo 2 zaposlena invalida III.kategorije, eden dela 20 ur tedensko, drugi pa 30 ur tedensko.
Sedaj pa ne vem, ali moram izpolniti 2 obrazca za ta dva zaposlena - enega do datuma odločbe za 40 ur tedensko in drugega od datum odločbe do konca leta po 20 (oziroma 30 ur) tedensko.
Zdi se mi, da sem enkrat zasledila, da ni potrebno več vpisovati 2-krat, odkar je elektronska oddaja, nisem pa prepričana.
Kako ste naredili drugi?
LP

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Odgovor Napisal/-a Nina » 13 Apr 2012, 14:24

Lotica, nekaj odgovorov boste našli tule:
http://www.racunovodja.com/clanki.asp?c ... n_odgovori

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: ZAPOSL. IN OBRAČUN PLAČE INVALIDU-lepo prosim :)

Odgovor Napisal/-a vesnak » 07 Nov 2013, 09:42

[quote="tonija"]Potem je invalid po novem zakonu. Prejšnja plačilna lista je pravilna, osnovna plača je navedena samo informacijsko (po pogodbi) za poln delovni čas, obračun in izplačilo plače pa je za 4 ure. Tudi vi mu izdelate tako plačilno listo, pogodbo o zaposlitvi ima pa tako sklenjeno tudi za štiri ure. Tistih ur, ki jih dobiva od ZPIZ-a nikamor ne navajete. Ostale pravice (dnevi dopusta, malica, prevoz...) mu v celoti pripadajo.[/quote]


Tonija, tudi meni so rekli, da moramo takega po #novem zakonu# zavarovati za 40 ur tedensko , pa čeprav dobiva od našega podjetja le 20 ur tedensko plačanega. od ZPIZa pa dobiva za 20 ur nadomestilo direktno od njih na svoj trr.
kako poročate za takega delavca na M4 obrazcu? 20 ur redno delo, 20 ur nadomestilo katere osnova je preteklo leto? :?: :?: :?:

Odgovori