PLAČILO STAVKE

Moderator: Mirko Zbačnik

Evida
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 318
Pridružen: 23 Mar 2005, 10:31

PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a Evida » 03 Maj 2012, 08:48

Kako boste izplačali stavko 18. 4.? Da bodo plačani samo prispevki delodajalca je sedaj jasno. Ali jo boste izplačali pod šifro N010 - opravičena odsotnost ali pod N020 - neopravičena odsotnost? MIZKŠ se namreč v svojih okrožnicah ne opredeli.
Evida

soncek5
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 13 Nov 2006, 09:47

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a soncek5 » 03 Maj 2012, 12:06

Jaz bom izplačala pod opravičena odsotnost. Delavci imajo po zakonu pravico do stavke. Torej opravičljiv razlog. Je pa žalostno, da nihče delavca ne obvesti, da ne bo dobil plačano malico in prevoz. Tako so bili nekateri v službi in tudi delali (če naredi danes, bo jutri imel manj), uradno so stavkali, sedaj pa ne bo plačila. Ta stavka je bila v marsičem nedorečena, sedaj pa se računovodje ukvarjamo s posledicami :-(

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 03 Maj 2012, 13:37

S stavkami je pač tako, da se večinoma zgodijo spontano, O tej tega ne bi mogel reči, zato predvidevam, da so bili račzlogi upravičeni. Kolko, veste verjetno tudi vi sami. Delati pa morate po navodilih nadrejenih, to je pa tudi dejstvo.

Kakorkoli se bo rešilo, imate še vedno možnost popravka izračuna za mesec april. Postopki bodo zagotovo stekli tudi o ten, le čakanje je zamudno, ker pač plače morate obračunati danes. V realnem sektorju je že uspeh, če se konec stavke lahko usedejo za pogajalsko mizo in prično pogajanja o plačilu stavke.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Evida
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 318
Pridružen: 23 Mar 2005, 10:31

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a Evida » 14 Maj 2012, 12:39

No, in sedaj se je zgodila to, česar smo se vsi bali :sjezen: . Najprej so zavrnili plačilo stavke, sedaj pa bo menda plačana. Računalniški operater za plače nas je že pred izplačilom (opravičena odsotnost) opozoril, da stornacija NE BO MOGOČA, saj REK obrazci ne omogočajo zneskov v minus :kladivo: . Ima kdo že kakšno idejo, kako sedaj poračunati dan stavke, ko so bili (v večini primerov) plačani prispevki (za opravičeno odsotnost), neto izplačila pa ni bilo?
Evida

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 15 Maj 2012, 09:40

Kaj pa sornacija obrazcev?

Druga možnost (tako na pamet), da popravek vključimo v naslednji obračun...

PS.: Sicer pa je moje osebno mnenje, da je vse okrog te stavke in plačila stavke malo čudno... Če je bila stavka organizirana skladno s stavkovnimi pravili (kar je po mojem bila, bi morala biti plačana. Toda, saj vemo, so čudni časi.... nič ni tako, kot je nekoč bilo (bi moralo biti). To je le moje osebno mnenje...
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

racunovodkinja
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 24 Maj 2012, 14:24

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a racunovodkinja » 24 Maj 2012, 14:45

Res je, stavka bo plačana - težave za nas računovodje. glede na to, da smo obračunali neplačano odsotnost z plačanimi prispevki. Poračuna pri majskih plačah ne bomo mogli narediti, ker bi vtem primero bilo treba vnesti minus ure neplačane odsotnosti in ure za plačano stavko. v tem primeru se pojavi minus osnova za neplačano odsotnost na REK-u in nastopi težava pri oddaji REK-a. Potrebno bo ponovno obračunati plače za april in izračunati razliko v izplačilu neto plače, doplačilo dohodnine in plačilo prispevka na plače 0,53% (ostali prispevki so že plačani pri neplačani odsotnosti). Potrebno bo stornirati oddani rek, poslati novega, oddati nove podatke na ISSPAP, nove podatke na AJPES. V glavnem cela štala. Neto razliko plače pa je treba izplačati ali posamezno do izplačila naslednje plače, ali pa izplačati oz. dodati kot materialne stroške pri plači za maj, saj so vse dajatve obračunane in plačane pri novem obračunu aprilskih plač. :x

lep dan

Evida
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 318
Pridružen: 23 Mar 2005, 10:31

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a Evida » 25 Maj 2012, 06:44

Hvala. Sedaj torej samo še čakajmo, da bo "uradno". Upam, da prej, kot bomo morali začeti majske plače ... :)
Evida

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a helena » 29 Maj 2012, 14:49

Najbolj žalostno pa je to, da so na ministrstvu za šolstvo znali spisati okrožnico, da moramo v aprilu obračunati neplačano stavko, ko pa bi morali dati okrožnico, kako pa sedaj to popraviti, pa je pisec okrožnice stisnil rep med noge in sedaj vse napotuje na finančno službo, ki upravičeno nima pojma.... :smodrica:

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Maj 2012, 15:24

Oprostite jim, saj ne vedo kaj delajo.... Malce zlobno, a resnično. Že površno poznavanje delovnopravne zakonodaje je dovolj, da je bila stavka upravičena.

Zdi se mi podobno primeru, ko se stavka zgodi v realnem sektorju. Le redko je to pavi trenutek, vedno je to takrat, ko podjetje tone in je stavka dejansko nesmiselna. Dan stavke je v večini primerov plačan, ko je ta organizirana postopkovno pravilno, ne glede na finančno stanje podjetja.

Poznam pa primere, ko šole niso stavkale in so izkoristile na primer tudi ravnateljev dan... Verjetno so nekateri že voohali probleme....
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a helena » 31 Maj 2012, 10:42

[Poznam pa primere, ko šole niso stavkale in so izkoristile na primer tudi ravnateljev dan... Verjetno so nekateri že voohali probleme....[/quote]

So bili bolj pametni! Tudi jaz poznam več šol, ki so imele že obračunano plačano stavko, pa so potem zaradi izrecne zahteve v okrožnici šle popravljat v neplačano in tudi iz združenja ravnateljev so poslali iste zahteve ravnateljem! Sam jezi me, da sedaj ti pisci navodil in okrožnic mirno spijo :smodrica: , mi pa se zaradi njih jezimo :kladivo: , še bolj pa me jezi, ker si nisem sposobna izmisliti kaj, da tudi pisci teh bedastih navodil ne bi mirno spali :?: :spomezik: , da bi že končno enkrat dobili nazaj milo za žajfo. :) Če ima kdo kakšno idejo :8: naj mi jo prišepne :spomezik: prosim!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 31 Maj 2012, 13:46

Ne bi rad zašel v politikanstvo in bil kritik vlade. Moto me bp, raugčabčkač p lpmlretmoj šro,eroj Ta forum pač ni namenjen v ta namen. Verjetno so bili vsi pod pritiskom (strahom), v taki situaciji je pač težko realno razmišljati, še posebej, če čakaš na navodila ministrstva, za katera smatraš, da so prava. Kljub zavesti, da mogoče ne delate prav, si na lastno pest ne upate narediti, kot bi po vašem bilo praivlno. Skušajte se povezati med seboj, saj verjetno imate stike z računovodstvi drugih šol.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Re: PLAČILO STAVKE

Odgovor Napisal/-a helena » 31 Maj 2012, 14:47

Mirko Zbačnik napisal/-a:Ne bi rad zašel v politikanstvo in bil kritik vlade. Moto me bp, raugčabčkač p lpmlretmoj šro,eroj Ta forum pač ni namenjen v ta namen. Verjetno so bili vsi pod pritiskom (strahom), v taki situaciji je pač težko realno razmišljati, še posebej, če čakaš na navodila ministrstva, za katera smatraš, da so prava. Kljub zavesti, da mogoče ne delate prav, si na lastno pest ne upate narediti, kot bi po vašem bilo praivlno. Skušajte se povezati med seboj, saj verjetno imate stike z računovodstvi drugih šol.
Glej, tudi meni se politikantstvo upira, hočem samo potarnati, da računovodje vedno moramo svoje delo opravljati vestno, odgovorno, pravilno, pravočasno... nimamo pa nobene pravice samostojnega odločanja po svojem znanju in izkušnjah, ampak smo v tem povsem odvisni od nekih ljudi, ki imajo veliko moči, večkratnik računovodske plače mesečno in sprejemajo odločitve, ne da bi vedeli, kakšne vse zaplete bo to povzročilo nam, ki se že itak ne vidimo iz dela. Pa da bi se vsaj posvetovali s kom, kaj bi bilo pametno in racionalno v določenem trenutku narediti - ali da bi vsaj uporabljati tisto medicinsko - če ne moreš pomagati, vsaj ne škoduj...

Odgovori