PREKINITEV DEL RAZMERJA IN ODPRAVNINA


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

PREKINITEV DEL RAZMERJA IN ODPRAVNINA

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 04 Sep 2012, 10:54

Zdravo.
Imamo sledečo situacijo: delavka je še na porodniškem dopustu, vendar je dala odpoved in ji je bilo delovno razmerje prekinjeno 31.08. Pravzaprav pa gre za sporazumno odpoved in zato ji je bila ponujena odpravnina v višini 2.000 EUR, prav tako ji še nismo izplačali stimulacije za leto 2011, v znesku 500 EUR.
Sedaj me zanima sledeče: ali se taka odpravnina šteje kot drugi dohodek iz delovnega razmerja? To me zanima predvsem zaradi poročanja na REK 1, saj je sicer z odpravnino običajno mišljena, če si kot tehnološki višek, ob upokojitvi ali iz razlogov nesposobnosti.
V tem tednu bomo izplačali tudi stimulacijo za leto 2011, v znesku 500 EUR, to bi sicer zajela skupaj s plačo, sedaj pa ne morem, saj v avgustu ni delala ker je bila še na porodniški. Spet - kako naj to zajamem na REK 1 obrazec? Ali je ok, če obračunam stimulacijjo in nato poročam, da je število zaposlenih recimo 25 namesto 24, torej jo zajamem v fond zaposlenih.
Lepo prosim za pomoč, saj moram zadevo do konca tedna urediti.
Lp

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: PREKINITEV DEL RAZMERJA IN ODPRAVNINA

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 05 Sep 2012, 10:35

Živio. Sedaj se mi poraja še vprašanje ali smo mi njen glavni delodajalec, glede na to, da je do 12.09. še na porodniški, izplačila bodo 07.09. ali naj obračun naredim kot da smo drugi delodajalec?
Prosim za vaša mnenja.
Hvala in lp.

yanna1
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 14 Jun 2005, 09:30

Re: PREKINITEV DEL RAZMERJA IN ODPRAVNINA

Odgovor Napisal/-a yanna1 » 19 Sep 2012, 21:58

Pozdravljeni,

sporazumna odpravnina se v REK1 prikaže pod vrsto dohodka 1101 in je v celoti podvržena obračunu prispevkov in davščin. Datum izplačila in obdobje izplačila ni nujno enako, zatorej bi jst obdobje izplačila dala Avgust 12, datum izplačila pa pač ko le-ta nastopi in potem ni dileme z drugim delodajalcem :).

Tole stimulacijo se pa obračuna normalno, kot plačo in enako prijavi (torej 2 REK-1 obrazca, druga vrsta dohodka sam ne vem na pamet katera), spet z enakim obdobjem izplačila, saj ni prepovedano izplačevati dohodkov tudi osebam na porodniškem dopustu kadarkoli v času trajanja le-tega.

lp

*Urejanje: zdajle sem videla datume heh, no ja...mogoče komu drugemu koristi.

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: PREKINITEV DEL RAZMERJA IN ODPRAVNINA

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 26 Sep 2012, 12:32

A to bi potem morala izplačati kot plačo?
V sporazumu namreč ni pisalo, da je to odškodnina namesto odpovednega roka ampak da je to odpravnina, zato nisem obravnavala kot plačo. Sem pa seveda obračunala dohodnino, prispevke iz bruto in prispevke delodajalca na bruto.
Mislim, da je glede dohodnine to vseeeno, ker se enako obravnava, problem bi bil le v primeru, da nekdanji zaposleni korisiti bolniško nad 30 dni ali nego otroka, ker potem ne bom posredovala pravih podatkov.

Odgovori