popoldanski s.p. in porodniška

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
vprašalnica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Okt 2012, 13:54

popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a vprašalnica » 22 Okt 2012, 08:55

Pozdravljeni,

zanima me nekaj v zvezi z opravljanjem dejavnosti preko popoldanskega s.p.-ja in porodniškim dopustom:
- Ali se med porodniškim dopustom sme preko popoldanskega s.p.-ja izdajati račune za opravljeno delo?
- Ali se sme račune izdati v času, ko je porodniški dopust že nastopil (28 dni pred datumom poroda), otrok pa se še ni rodil?
- V primeru, da se to ne sme - kako se lahko zadeva reši - če bi moral izdati račun, pa ga zaradi bolniške pred nastopom porodniške tudi nisi mogel izdati?
- Ali dejstvo, da prispevke za starševsko varstvo plačaš od plače (zaposlitev za nedoločen čas) in za popoldanski s.p., kaj vpliva na višino porodnođke - se pri izračunu višine kaj upošteva, da jih plačaš dvakrat?

Najlepša hvala vsem za odgovore in lep pozdrav!

bojk
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 66
Pridružen: 11 Maj 2010, 17:23

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a bojk » 23 Okt 2012, 00:34

Med porodniško ne smete delati in ne smete izdajati računov. V kolikor bi vsseno rada izdajala račune se naj registrira vaš mož in boste lahko izdajala račune.

vprašalnica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Okt 2012, 13:54

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a vprašalnica » 23 Okt 2012, 10:58

Da bi bil mož zaposlen pri popoldanskem s. p. (če to sploh gre?)? Je treba potem še zanj plačevati prispevke? Res se mi ne sanja, oprostite :oops:

meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a meurs » 23 Okt 2012, 10:59

Ne, da bi on registriral popoldanski sp. Ali se pa on pri vas zaposli za 1 uro na teden, ja je treba plačevati prispevke....

otrocimk
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 Okt 2012, 11:07

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a otrocimk » 07 Nov 2012, 14:40

pozdravljeni,

ob tem se mi je postavilo vprašanje in ker ne vem, sprašujem
Mož je 8 ur zaposlen za neodločen čas pri delodajalcu A, ali lahko on dela popoldne honorarno preko podjemne pogodbe pri delodajalcu B.
Popoldne bi delal, mesečno 40 ur.

Hvala za odgovor.
lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 07 Nov 2012, 20:47

Kaj pa družinksa pomoč bljižnjega sorodnika, ki ga prijaviš na upanvi enoti?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

vprašalnica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Okt 2012, 13:54

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a vprašalnica » 08 Nov 2012, 07:21

Na tak način bi bil rešljiv tudi moj problem - da moža prijavim na UE kot družinskega pomočnika?

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a TarasM » 09 Nov 2012, 18:53

če imate popoldanski s.p., ne smete delati v času, ki je predviden negi otroka in zanj
dobivate nadomestilo (porodniško). Ubistvu v času, ko bi drugače hodili v službo.
Občasno lahko opravljate manjša dela (vikendi, zvečer...) in izstavljate fakture.

Tako pojasnilo sem dobila jaz, ko sem imela popoldanski s.p. in sem bila na porodniški
in tega sem se držala, pa nisem imela nobenih problemov.

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a TarasM » 09 Nov 2012, 18:58

sem malo pobrskala, še nekaj odgovorov iz preteklosti ;

Napisal/-a slovan » Sr, 8. apr, 2009 19:02

Malo sem brskala, že zaradi radovednosti in tukaj so vprašanja in odgovori:

Vprašanja in odgovori na portalu e-uprava: Državni portal RS
VPRAŠANJE
uveljavljam pravico do dopusta za nego in varstvo otroka. Sem redno zaposlena in bi želela opravljati tudi popoldansko dejavnost. V odločbi sem prebrala da mi v primeru dela ali samozaposlitve ne pripada več nadomestilo za nego in varstvo otroka, pa me zanima ali to velja tudi za popoldansko dejavnost ali samo za s.p.?
ODGOVOR (28.09.2007)
Če popoldanska dejavnost ne zahteva vključitve v socialna zavarovanja in plačevanje prispevkov za socialno varnost, se jo lahko opravlja tudi v času starševskega dopusta. Prav tako se lahko v času starševskega dopusta opravlja delo po podjemnih pogodbah.

VPRAŠANJE
sem na dopustu za nego in varstvo otroka. Sicer sem redno zaposlena. Zanima me ali lahko v času dopusta za nego in varstvo otroka delam občasno v drugi ustanovi po pogodbi o avtorskem delu? Je to po zakonu možno? V odločbi piše, da v primeru dela (ni navedeno podrobneje) izgubiš nadomestilo.
ODGOVOR (15.01.2008)
Pravica do starševskega nadomestila preneha, če pristojna inšpekcija za delo ugotovi, da oseba v času izrabe starševskega dopusta dela. Ker gre pri zaposlenih osebah v primeru starševskega nadomestila za nadomestilo plače, in ker je taka oseba še vedno pravno formalno v delovnem razmerju pri delodajalcu, se formulacija »začne delati« nanaša na opravljanje dela v delovnem razmerju na podlagi pogodbe o zaposlitvi.
To pomeni, da lahko oseba v času koriščenja starševskega dopusta in prejemanja starševskega nadomestila opravlja delo po avtorski ali kaki drugi civilni pogodbi po obligacijskem zakoniku, v kolikor takšno delo nima elementov delovnega razmerja.
Drugačna pa bi bila situacija v primeru, če bi taka oseba sklenila pogodbo o zaposlitvi ter pričela opravljati delo v rednem delovnem razmerju, saj bi to pomenilo, da je prekinila starševski dopust in da ne želi izrabiti pravice do odsotnosti z dela zaradi starševskega varstva.

CSD Šiška
Vprašanje:
Spoštovani.
Sem v rednem delovnem razmerju in imam poleg tega registrirano popoldansko dejavnost. Oktobra letos nastopim porodniški dopust. Obveznosti iz naslova dejavnosti bom lahko za ta čas skoraj v celoti predala, določen del pa bi vseeno morala urejati sama (največ cca 4-6 ur tedensko) v popoldanskem času ali v soboto, ko bi lahko dala otroka v varstvo očku oziroma starim staršem.
Je to mogoče ali tudi teh nekaj ur ne bi smela delati, čeprav ne vem, kako bi bilo to drugače izvedljivo, če želim posel obdržati.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Odgovor:

V času koriščenja pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo (porodniški dopust, dopust za nego in varstvo otroka, očetovski dopust,....) upravičenec ne sme delati. Zelo je odvisno od tega kakšno dejavnost opravljate. Verjetno boste v tem času nekoga zaposlili.
Dela ne smete opravljati v času, ko varujete otroka (cca. okvirni delovni čas 8- 16 ure). V svojem prostem času pa lahko delate honorarno.

Datum odgovora: 14.06.2007 Odgovarjal-a: Enota za starševsko varstvo in družinske prejemke

Upam, da vam bo pomagalo. lp

vprašalnica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Okt 2012, 13:54

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a vprašalnica » 10 Nov 2012, 07:13

Hvala za vse odgovore :)

Ker je delo, ki ga opravljam preko popoldanskega s.p. take narave, da zanj ne potrebujem sodelovanja drugih ljudi in bi bila zato vezana npr na opravljanje med določenimi urami ipd (lahko delam tudi samo ponoči, gre bolj za delo v stilu pisarniškega), ga torej občasno lahko tudi med porodniško opravljam dalje sama?

Sicer bom pač "doregistrirala" še moža. Tako bi bila zadeva rešena, če prav razumem.

Lep vikend vsem!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: popoldanski s.p. in porodniška

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Nov 2012, 08:49

V redu in "med vrsticami", tega niste prebralli tu, normalno je, da v kolikor nočete izgubiti stika s trgom, da boste možu tudi vi pomagali, saj todi on vam?

Po domače povedan.. ne preveč, otrok je sevda sedaj glava družine, posel je pa posel.

In lepo uživajte te nepozabn trenutke, čeprav so naportni!
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori