Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
afrodita11
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 12 Jan 2013, 15:33

Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a afrodita11 » 14 Jan 2013, 10:34

Spoštovani!

Pri delodajalcu sem zaposlena že šesto leto. Trenutno sem na porodniškem dopustu, ki pa se mi kmalu izteče. Vendar pa sem sedaj ponovno noseča.
Zanima me, če lahko dobim redno odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, navaja se ukinitev mojega delovnega mesta, zmanjšanje obsega dela...Vendar pa to isto delo namesto mene sedaj opravlja študent, predvidevam, da ga bo tudi še naprej, mene pa bi se radi le znebili...torej ne gre za odpoved iz "poslovnega" razloga...?
Zato bi prosila za Vaš nasvet, rada bi vedela (že preden dobim dokončno odpoved oz. kaj za podpist), kaj storiti, če se to zgodi, kakšne so moje pravice oz. kako postopati v tem primeru, kam se obrniti, če pride do tega?

Hvala za odgovor in nasvet.
Lp

lilir
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 30 Jun 2010, 13:22

Re: Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a lilir » 14 Jan 2013, 12:11

v času nosečnosti in času porodniške vam ne morejo dati nobene odpovedi
poglejte

115. člen
(starši)



(1) Delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter ves čas, ko doji otroka, in staršem, v času, ko izrabljajo starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela in še en mesec po izrabi tega dopusta.



(2) Delavcem v času iz prejšnjega odstavka ne more prenehati delovno razmerje zaradi odpovedi delodajalca.



(3) Če delodajalec ob izreku odpovedi oziroma v času odpovednega roka ne ve za nosečnost delavke, velja posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po prenehanju teh, vendar ne po izteku odpovednega roka, obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila.



(4) Ne glede na določbe prvega in drugega odstavka tega člena delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi in delavcu lahko preneha delovno razmerje, po predhodnem soglasju inšpektorja za delo, če so podani razlogi za izredno odpoved ali zaradi uvedbe postopka za prenehanje delodajalca.

lepo pozdrav

Lili

afrodita11
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 12 Jan 2013, 15:33

Re: Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a afrodita11 » 14 Jan 2013, 12:32

Hvala, se mi je zdelo, da je tako...sem že sama "preštudirala" zakon o delovnih razmerjih, samo sem hotela še kakšno potrditev oz. mnenje.

Lp

afrodita11
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 12 Jan 2013, 15:33

Re: Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a afrodita11 » 16 Jan 2013, 21:21

afrodita11 napisal/-a:Hvala, se mi je zdelo, da je tako...sem že sama "preštudirala" zakon o delovnih razmerjih, samo sem hotela še kakšno potrditev oz. mnenje.

Lp
Pozdravljeni!

Sedaj pa me zanima še to, kako je s porabo dopusta v tem primeru: ta porodniška se mi bo zaključila z naslednjim mesecem. Ker pa sem ponovno noseča (in sem v takem stanju, da se mi iz zdravstvenih razlogov svetuje bolniška, zaradi dela, ki ga opravljam...) me zanima naslednje: ali dopust iz leta 2012 koristim takoj po koncu te porodniške, potem pa bolniško ali obratno- najprej na bolniško, potem dopust...? Treba pa ga je do 30.6., drugače propade ane?
Nova porodniška pa se mi začne v mesecu maju.

Hvala za odgovor.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 16 Jan 2013, 23:19

V času porodniške ni možna odpove, je pa, ko se vrnete. Vi imate pavico pritožbe in v primeru nejasntoti oziroma sumu nepravilnosti lahko tudi ukrepate (inšpektor, sodna pot). Vsi dokazi so na strani delodajalca. Ugovarjate predvsem lahko glede dela đtudenta, vendar gre tu lahko le za začasna dela... Vendar o tem lahk govorite le, če ste že dobili odpoved, ker vas sedaj lahko dejansko nadomešča.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

afrodita11
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 12 Jan 2013, 15:33

Re: Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a afrodita11 » 17 Jan 2013, 09:52

Mirko Zbačnik napisal/-a:V času porodniške ni možna odpove, je pa, ko se vrnete. Vi imate pavico pritožbe in v primeru nejasntoti oziroma sumu nepravilnosti lahko tudi ukrepate (inšpektor, sodna pot). Vsi dokazi so na strani delodajalca. Ugovarjate predvsem lahko glede dela đtudenta, vendar gre tu lahko le za začasna dela... Vendar o tem lahk govorite le, če ste že dobili odpoved, ker vas sedaj lahko dejansko nadomešča.
Hvala za pojasnilo, prosim pa še za naslednjega:
kako je s porabo dopusta v mojem primeru: ta porodniška se mi bo zaključila z naslednjim mesecem. Ker pa sem ponovno noseča (in sem v takem stanju, da se mi iz zdravstvenih razlogov svetuje bolniška, zaradi dela, ki ga opravljam...) me zanima naslednje: ali dopust iz leta 2012 koristim takoj po koncu te porodniške, potem pa bolniško ali obratno- najprej na bolniško, potem dopust...? Treba pa ga je do 30.6., drugače propade ane?
Nova porodniška pa se mi začne v mesecu maju.

Hvala. Lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 17 Jan 2013, 14:59

Sem en "bimbo" - nosečnice bi me lahko po trdi buči. Ne med porodniško, pač pa v času nosečnosti!
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

afrodita11
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 12 Jan 2013, 15:33

Re: Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a afrodita11 » 21 Jan 2013, 20:58

afrodita11 napisal/-a:
Mirko Zbačnik napisal/-a:V času porodniške ni možna odpove, je pa, ko se vrnete. Vi imate pavico pritožbe in v primeru nejasntoti oziroma sumu nepravilnosti lahko tudi ukrepate (inšpektor, sodna pot). Vsi dokazi so na strani delodajalca. Ugovarjate predvsem lahko glede dela đtudenta, vendar gre tu lahko le za začasna dela... Vendar o tem lahk govorite le, če ste že dobili odpoved, ker vas sedaj lahko dejansko nadomešča.
Pozdravljeni!

Kako pa je z izrabo dopusta iz leta 2012, ga moram izkoristit do 30.6.2013, drugače propade..?. Kaj če mi delodajalec ne pusti skoristit dopusta, mi ga ne odobri oz. ne plača..? Pa regres, mi najbrš pripada?

Hvala za odgovor.
LP

Odgovori