PRILOGA 14A


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mojcb
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 Mar 2012, 18:46

PRILOGA 14A

Odgovor Napisal/-a Mojcb » 20 Feb 2013, 14:51

Pozdravljeni

Prosim, če mi lahko pomagate izpolniti prilogo 14A:(podatki so izmišljeni)
s.p. smo preoblikovali v d.o.o., priglasili smo tudi davčno obravnavo

podatki iz bilance stanja 31.12.2012 so sledeči:
osnovna sredstva-oprema: 24.000 eur
zaloge: 8.000 eur
kratkoročne terjatve: 28.000 eur

dolg.fin.obv.: 7.000,00 eur
kratk.fin.obv.: 26.000,00 eur
kratk.posl.obv.: 19.000,00 eur
kratk.pasivne čas.razm.: 200,00 eur

kapital:7.800,00 eur (od tega je ust.kapital novega d.o.o. 7000 eur, ostalo, t.j.800 eur pa je ostalo na kapitalskih rezervah)

v gospodinjstvo nismo prenesli ničesar, kar pomeni, da je zaključna bilanca s.p.-ja, tudi otvoritvena bilanca d.o.o.
vsa sredstva so izkazana po pošteni oz.realni vrednosti

koriščene olajšave za s.p. za investiranje v opremo pa so bile:
2010: 1900 eur
2011: 0 eur
2012: 5.500 eur

Prosim za pomoč, za kar se zahvaljujem

Mojcb
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 Mar 2012, 18:46

Re: PRILOGA 14A

Odgovor Napisal/-a Mojcb » 21 Feb 2013, 07:28

...res nihče ne ve...
prosim za pomoč, ker imam rok za oddajo naslednji teden

hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: PRILOGA 14A

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Feb 2013, 08:59

Za začetek podrobno preberite navodila za izpolnjevanje tega obrazca. Napisana so razumljivo in menim, da ne boste imeli težav pri izpolnjevanju obrazca.
Če pa, pa se še oglasite.

lp

Mojcb
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 Mar 2012, 18:46

Re: PRILOGA 14A

Odgovor Napisal/-a Mojcb » 21 Feb 2013, 10:00

Ali bi bilo to pravilno:
Najprej izberem izjavo I. - DA-stat.preoblik.izvedeno v skladu z ZGD+vpišem podatke nove družbe
Izjava II - DA-posebna davčna obr.je priglašena

TABELA A:
I. ali sploh kaj vpisujem glede na to, da ni skritih rezerv oz.izgub?
II.ali vpišem vsepovsod 0, ker ni bilo nobenih prenososv sredstev v ali iz gospodinjstva?

TABELA B:
I. ali sploh kaj vpisujem glede na to, da ni skritih rezerv oz.izgub?
II. vpišem 0?
III.: točka 1.-znesek 7400 eur (koriščene olajšave na s.p. iz leta 2010,2011 in 2012)
2. vpišem 0
3. vpišem 0

TABELA C
nominalna vrednost last.deleža v pravni osebi prid.s statusnim preoblikovanjem: ??? (mi ni jasno, kaj sploh vpisati)


Prosim za odgovor

Hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: PRILOGA 14A

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Feb 2013, 14:59

Mojcb napisal/-a:Najprej izberem izjavo I. - DA-stat.preoblik.izvedeno v skladu z ZGD+vpišem podatke nove družbe
Izjava II - DA-posebna davčna obr.je priglašena
ok
Mojcb napisal/-a:TABELA A:
I. ali sploh kaj vpisujem glede na to, da ni skritih rezerv oz.izgub?
II.ali vpišem vsepovsod 0, ker ni bilo nobenih prenososv sredstev v ali iz gospodinjstva?
Kako pa bo davčni organ (pa tudi vi) vedel, da nimate skritih rezerv oziroma izgub in na kakšni podlagi bi vpisovali NIČLE, če imate stanje sredstev in obveznosti v bilanci stanja na presečni dan (to je dan, ko v bistvu prenehate opravljati dejavnost na s.p. in prenašate vse na novoustanovljeno d.o.o.). Ta tabela je za ugotavljanje razlik med pošteno vrednostjo sredstev in obveznosti ter davčno vrednostjo. Kolikor bi prenehali z dejavnostjo bi te razlike povečale davčno osnovo. Zato izpolnite (I) po posameznih vrstah sredstev/obveznosti tako stolpec 2 (poštena vrednost oziroma primerljiva tržna vrednost) in stolpec 3 (davčna vrednost). Če so vrednosti, ki jih navajate knjigovodske vrednosti in hkrati tudi poštena vrednost, je tudi davčna vrednost enaka in v stolpcu 4 ni nobenih skritih rezerv ali izgub.

II. V tej skupini izračunate skrite rezerve/izgube za tiste vrste sredstev, ki so prenešene v gospodinjstvo. Po vaših navedbah teh prenosov ni bilo, zato boste vpisali ničle v stolpce 2 in 3.

III. je samo izračunljiv podatek (sledite navodilom v posamezni vrstici...)
Mojcb napisal/-a:TABELA B:
I. ali sploh kaj vpisujem glede na to, da ni skritih rezerv oz.izgub?
II. vpišem 0?

..piše: se vpisujejo podatki o kritih rezervah in skritih izgubah, ki zaradi priglasitve posebne davčne obravnave ob prenehanju ne vplivajo na davčno osnovo. Vpiošejo se podatki, ki so že vsebovani v I. delu Tabele A ter se nanašajo zgolj na sredstva in obveznosti, za katere je bila priglašena posebna davčna obravnava ob statusnem preobllikovanju podjetnika v skladu z ZGD......
To pomeni (glede na to, da niste prenašali v gospodinjstvo), da bodo zaporedne 1 do 7 enake kot v tabeli A.
III.; zap.1.: iz s.p.-ja prenašate zneske izkoriščenih olajšav za investiranje za katere še ni preteklo 3 leta od njihovega vključevanja v davčni obračun s.p.-ja (1.900 +5.500),
zap. 3: rezervacije (pokojnine, jubilejne nagrade......): teh v podatkih nimate
Mojcb napisal/-a:TABELA C
nominalna vrednost last.deleža v pravni osebi prid.s statusnim preoblikovanjem: ??? (mi ni jasno, kaj sploh vpisati)
Kaj je nominalna vrednost??
Vpišete delež (v €) v osnovnem kapitalu družbe, ki se nanaša na podjetnika, ki bo sedaj lastnik/solastnik družbe. V vašem primeru je to 7.500€

In še pripomba na koncu: verjamem, da to področje ni najbolj enostavno, zato vam predlagam, da vam pri teh stvareh nekdo pomaga (ne klepatalci na forumu). Kolikor niste ugotavljali poštene/tržne vrednosti prenešenih sredstev in obveznosti za potrebe izpolnjevanja priloge 14.a, boste to morali storiti pri vnosu teh sredstev v d.o.o. Prevzemna družba mora ta sredstva ovrednotiti po pošteni vrednosti itd....... (tu se boste še bolj zapletli!!)

lp

Mojcb
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 Mar 2012, 18:46

Re: PRILOGA 14A

Odgovor Napisal/-a Mojcb » 26 Feb 2013, 07:56

Hvala za odgovor, je vse že bolj jasno.

Zanima pa me še nekaj:

če je družba-d.o.o. vpisana v register z dnem 19.02.2013 in s.p. avtomatsko izbrisan z dnem 18.02.2013 (zgoraj sem navedla, da je šlo za preoblikovanje s.p. v d.o.o.), kdo odda DDV za obdobje do 18.02.2013 - ali s.p., ali d.o.o., glede na to da se dogodki s.p. od 01.01.2013 knjižijo vzporedno tudi na d.o.o. (presečni dan je bil 31.12.2012) in, da bilance za s.p. ne oddajam več in jo bo za čas do 18.02.2013 oddal d.o.o. oz.bo poslovne dogodke d.o.o. vključil v svoje poslovanje?

Zanima me tudi, če je bilo ravnanje referentke za registracijo DDV pravilno, ko: za novi d.o.o. smo oddali obrazec za registracijo zavezanca za DDV, kjer smo v kolono 13 (vrednost doseženega prometa v pret.12 mesecih) vpisali nek znesek...to je predstavljalo izdane fakture na s.p.-ju za čas do 18.02.2013...referentka pa je zahtevala v tej koloni znesek o EUR, ker d.o.o. naj še sploh ne bi posloval. Ali je to pravilno, glede na to, da se poslovanje s.p.-ja za čas do 18.02.2013 prenese na d.o.o.? Oz.ima prav, če obrazec DDV za čas do 18.02.2013 odda s.p.-se navezujem na prvo vprašanje-kdo odda DDV za čas do 18.02.2013 - ali s.p., ali d.o.o.?

Hvala

mali007
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 299
Pridružen: 22 Dec 2008, 16:09

Re: PRILOGA 14A

Odgovor Napisal/-a mali007 » 27 Maj 2013, 12:03

Pozdravljeni!
Zanimata me predvsem vrstici 7 in 10 v tabeli a. Ali tu vpišem vsa sredstva in vse obveznosti do virov sredstev, tako kot je v bilanci stanja?
Prosim za pomoč... :oops:

Odgovori