D.O.O.PRODAJA STANOVANJSKO HIŠO FIZIČNI OSEBI


Moderator: Mirko Zbačnik

neja5
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 22 Jun 2011, 13:14

Re: D.O.O.PRODAJA STANOVANJSKO HIŠO FIZIČNI OSEBI

Odgovor Napisal/-a neja5 » 28 Mar 2012, 12:00

Hvala za pomoč! Gre za to, da smo objekt uporabljali več kot 2 leti, torej ni DDVja in na račun napišem samo vrednost računa, ddv pa 0%.

Najdem samo klavzulo Neobdavčljivo po 27. členu ZDDV ., Ampak imam dvom glede tega, ker mi je bilo rečeno, da se omenjeni člen uporablja le v kolikor objekt ni bil vseljen ali uporabljen vsaj dve leti, oziroma od obračuna DDV še ni pretekel dveletni rok, kar v mojem primeru ne drži.
Davek od nepremičnine (2%) pa odmeri davčna sama na podlagi računa, oz izpolnim obrazec za odmero prometa z nepremičninami, ki je dostopen na stani e uprave?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: D.O.O.PRODAJA STANOVANJSKO HIŠO FIZIČNI OSEBI

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Mar 2012, 12:13

To piše v 44. členu zakona (27. je nabrž prejšnji zakon) - delni izpis člena;
44. člen
(druge oproščene dejavnosti)

Plačila DDV so oproščene tudi naslednje transakcije:
7. dobava objektov ali delov objektov in zemljišč, na katerih so objekti postavljeni, razen če je dobava opravljena, preden so objekti ali deli objektov prvič vseljeni oziroma uporabljeni, ali če je dobava opravljena, preden potečeta dve leti od začetka prve uporabe oziroma prve vselitve;
8. dobava zemljišč, razen stavbnih zemljišč;

DPN se odmeri z odločbo DURS-a na pogodbi in praviloma ga plača prodajalec.

lp

neja5
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 22 Jun 2011, 13:14

Re: D.O.O.PRODAJA STANOVANJSKO HIŠO FIZIČNI OSEBI

Odgovor Napisal/-a neja5 » 28 Mar 2012, 13:17

Hvala!!!!

Super ste.

žaklina
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 266
Pridružen: 02 Feb 2010, 09:33

Re: D.O.O.PRODAJA STANOVANJSKO HIŠO FIZIČNI OSEBI

Odgovor Napisal/-a žaklina » 13 Jun 2012, 08:48

tankra napisal/-a:Od prometa objektov in zemljišč, na katerih so ti postavljeni, ki je opravljen pred prvo vselitvijo oziroma uporabo, ali če je promet opravljen, preden potečeta dve leti od začetka prve uporabe oziroma prve vselitve, je treba obračunati in plačati DDV v kolikor je prodaja fizični osebi (8,5%). V kolikor pa prodajate star objekt se plača DPN (2%).Katerega odmerijo na DURS.
Če ste nepremičnino kupili z DDV in ste si ga odbijali ga morate vrniti državi v primeru prodaje brez DDV
Lp
Tanja
Tankra, sem razmišljala prav tako kot ti. Nepremičnina je bila nabavljena brez DDV, zato si ga ob nakupu tudi nismo odbijali, je pa res, da smo si odbijali DDV od storitev, ki so bile naknadno narejene na tej nepremičnini ( nova fasada, beljenje, razna manjša popravila,..... ), zato bi bilo ob prodaji pravilno DDV za te storitve na omenjeni nepremičnini vrniti DDV državi,ne????
Vendar, KAKO SE TO NAREDI, KAKO SE IZPELJE TA POSTOPEK NA DDV-O???? :oops: :oops:
Nisem še imela takega primera, zato res prosim za pomoč pri popravku DDv-ja!!!!


lp

žaklina
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 266
Pridružen: 02 Feb 2010, 09:33

Re: D.O.O.PRODAJA STANOVANJSKO HIŠO FIZIČNI OSEBI

Odgovor Napisal/-a žaklina » 29 Mar 2013, 06:26

Še nekaj me zanima: ker smo nepremičnino vodili na kontu 310 na zalogah, bi ob prodaji morala iz zaloge prenesti direktno na stroške. Zanima me, če prenesem na konto 400 ali na konto 710??
Lepo prosim za čimprejšnjo pomoč!!

Hvala

Gajaa1
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 Jan 2020, 12:11

Re: D.O.O.PRODAJA STANOVANJSKO HIŠO FIZIČNI OSEBI

Odgovor Napisal/-a Gajaa1 » 15 Jan 2020, 13:25

Pozdravljeni,
kot podjetje d.o.o. (davčni zavezanec) smo potencialni kupec nepremičnine, ki je v lasti fizične osebe. Ta fizična oseba je lastnik svojega podjetja d.o.o., ki je zavezanec za ddv. To podjetje opravlja dejavnost v nepremičnini, ki je naprodaj. To podjetje je tudi lastnik opreme v nepremičnini.
Kako je s plačilom ddv, če mi kupimo nepremičnino z opremo?
V primeru, da prodajalec (fizična oseba) od svojega d.o.o. odkupi opremo, preden nam jo proda, ali mora on plačati ddv?
Vsi nasveti dobrodošli.
Hvala za vsakršno pomoč.

Odgovori