bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Odgovor Napisal/-a 3739 » 24 Mar 2013, 09:47

Kmet je bil od leta 2010 zavezanec za DDV. Vodili smo samo kpf in KIF in delali obračune DDV.

Februarja 2012 je pa ta kmet prijavil dopolnilno dejavnost na kmetiji.

Davčna ga poziva naj odda bilanco za leto 2012 kot s.p.

Kako razmejiti stroške in tudi prihodke od dejavnosti -kmet za kar ima obračunan katasterski dohodek in kako za dopolnilno dejavnost.

Kmet in kmet z dopolnilno dejavnostjo je ena in ista oseba in ima eno davčno št.

Ker ima dopolnilno dejavnost za storitve za gozdarstvo ali moramo te prihodke in stroške posebej voditi in oddati bilanco.

Kaj pa potem zajema katasterski dohodek to je pač dohodek tudi od tega gozda, ki ga ima v posesti.

Hvala vsem za odgovor.

maggy
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 25 Jan 2007, 12:56

Re: bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Odgovor Napisal/-a maggy » 26 Mar 2013, 14:27

tako je...oddati je potrebno bilanco za leto 2012 kot s.p.-vendar samo za dopolnilno dejavnost...katasterski dohodek je dohodek na kmetiji.

Stroški od dejavnosti so lahko tisti stroški, ki se navezujejo na samo dejavnost (se pravi če imate prijavljene storitve za gozdarstvo, potem gredo v stroške motorne žage, gorivo, delovni kombenzioni itd....vendar morajo tudi računi glasit na samega zavezanca...(ne vem, ali ste za dopolnilno dejavnost tudi zavezani k DDV-ju?)

potrebno je vodit knjigo prihodkov in odhodkov in vsako leto do 31.03. oddati obračun za preteklo leto.
(Ali ste normiranec ali imate po dejanskih prihodkih in odhodkih; namreč tudi v tem je razlika)

3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

Re: bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Odgovor Napisal/-a 3739 » 26 Mar 2013, 14:31

Hvala vam

@ROSANA
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 23 Feb 2012, 09:26

Re: bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Odgovor Napisal/-a @ROSANA » 29 Mar 2013, 09:55

Pozdravljeni, bom kar tukaj vprašala.
Imam primer, ko je samostojni podjetnik hkrati tudi kmet in kot kmet ima dopolnilno dejavnost na kmetiji.
Ima torej dve različni dejavnosti, ampak eno davčno številko.
na davčni so mi zatrdili, da oddam samo en obračun akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti.
je to res??
Program Silvester fineus mi sploh ne omogoča vnašati dveh podjetji z enako davčno št.
Na dopolnilni dejavnosti se ni nič dogajalo, tako da bi morala oddati prazen obrazec (oz. z ničlami)
Kaj pa oddaja obrazcev na ajpes??
Lepo prosim za pomoč.

3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

Re: bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Odgovor Napisal/-a 3739 » 29 Mar 2013, 10:02

Tudi na Ajpes morate oddati bilanco, saj jih po mojem morate dejavnosti združiti in oddati eno bilanco. To je res še zelo nedodelano.

Eno davčna št. pa toliko dejavnosti ozr. različnih stvari kot so s.p in dopolnilna dejavnost pri kmetu. Sedaj se pa ti kmetje prijavljajo še da bodo vodili stroške po dejanskih stroških

Klicala sem na DURS pa tudi oni ne vedo točno so mi obljubili da me pokličejo nazaj pa nič. Mi pa naj oddamo bilanco.

@ROSANA
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 23 Feb 2012, 09:26

Re: bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Odgovor Napisal/-a @ROSANA » 02 Apr 2013, 11:48

Ja res je zmeda 3739.
Ampak sedaj mi vsi zagotavljajo, da se pač obrazca sešteje in vloži v e- davke enega(ker je ena davčna)
in prav tako na ajpes enega. Sem hotela odpreti novo podjetje v ajpes aplikaciji LP, pa mi že podjetja ne ponudi( npr. veliko podjetje, malo ali srednje podjtje, s.p., društvo, zadruga??) če pa vnesem matično št. pa opozori, da ta matična št. ni veljavna. Saj ne vem, ali sem jaz čudna ali kdo??
Tudi DDV-O obrazec se menda tako oddaja . Sešteje se obe dejavnosti in se odda en obrazec za eno davčno št.
Glede na to, da je to zame letos prvič tako, bom naredila tako. Pa naj bo kar če :roll:

Glede na to, da bo vsako leto več kmetov obdavčenih po dejanskih stroških bodo morali malo bolj pojasnit stvari, se mi zdi.
l.p.

3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

Re: bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Odgovor Napisal/-a 3739 » 02 Apr 2013, 12:09

Ja na AJPES ni potrebno oddati bilance. So povedali na seminarju za kmeta.

Seveda se za e davke se DDV združi DAVEK IZ DOBIČKA se pa odda samo za dopolnilno dejavnost in se na DURS priložijo tudi bilanca stanja in izkaz poslovnega izzida.

PETRA123
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 93
Pridružen: 21 Okt 2013, 11:36

Re: bilanca za kmeta z dopolnilno dejavnostjo

Odgovor Napisal/-a PETRA123 » 21 Feb 2014, 21:45

Tudi jaz imam eno vpršanje glede bilanc. Imam kmeta z dopolnilno dejavnostjo ( pridobivanje energije ). Zanima me ali je potrebno oddati samo akontacijo davka od dohodka iz dejavnosti ali tudi bilance na AJPES?

Odgovori