Dvostavno knjigovodstvo

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Dvostavno knjigovodstvo

Odgovor Napisal/-a koko » 03 Apr 2013, 13:34

Pozdravljeni!
Z letom 2013 moram začeti z dvostavnim knjigovodstvom, do zdaj sem vodila enostavno. Sem že prebrala, da moram začeti z otvoritveno temeljnico, nadaljevati pa z listinami za tekoče leto. V enem registratoru imam izdane račune, v drugem prejete, v tretjem izpiske iz banke in tako dalje.
Imam pa nekaj vprašanj glede knjiženj:
S knjiženjem začnem z vnosom v glavno knjigo ali pred tem še treba kaj postoriti (kontirati) s poslovnimi listinami?
Zanima me tudi ali lahko najprej knjižim (v glavno knjigo?) vse prejete račune (od januarja do danes), nato vse izdane račune, potem bančne izpiske in še vse ostalo ali pa moram gledati datume na listinah in tako npr. knjižiti najprej dva prejeta računa v januarju, nato en izdani račun v januarju, potem spet en januarski izpisek, sledijo februarske listine in tako naprej? V slednjem primeru bi morala imeti odprte naenkrat vse registratore in gledati datume na vsaki listini posebej ter po datumih vnašati v glavno knjigo.
Ker je že april in se mi že res mudi s knjiženjem, bi lepo prosila za obrazložitev teh prvih korakov pri prehodu z enostavnega na dvostavno knjigovodstvo.
Že v naprej hvala za vaš trud!

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Re: Dvostavno knjigovodstvo

Odgovor Napisal/-a anka » 03 Apr 2013, 16:25

Menim, da lahko knjižite najprej prejete, izdane in nato bančne izpiske itd. Saj mislim, da s tem ni nič narobe. POnavadi se na prejete in izdane račune napiše št. zaporednega računa (PR001-13) ali kakorkoli že imate, samo, da boste dokument-listino lahko našli. Lahko tudi kontirate ( s tem ni nič narobe), boste pri preverjanju vedeli kam ste knjižili. Najprej morate seveda odpreti novo temeljnico (otvoritveno na datum 1.1.13).

lp

meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

Re: Dvostavno knjigovodstvo

Odgovor Napisal/-a meurs » 03 Apr 2013, 16:29

ja ni nič narobe, če najprej knjižite eno vrsto dokumentov in potem drugi vrsto......

koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Re: Dvostavno knjigovodstvo

Odgovor Napisal/-a koko » 05 Apr 2013, 10:40

Hvala za odgovore, kamen se mi je odvalil s srca, da ne rabim imeti naenkrat odprte vse registratorje in skakati iz enega v drugega.

Odgovori