Letni dopust


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

Letni dopust

Odgovor Napisal/-a alno » 04 Avg 2012, 00:20

A je pravilno, da podjetje obračuna letni dopust, glede na urno postavko iz prejšnjega meseca?

Meni je malo smešno kaj ima veze prejšnji mesec z dopustom v tem mesecu. Če je prejšnji mesec imel manj delovnih dni je potem dopust obračunan po višjem znesku, če je imel več delovnih dni je pa znesek nekoliko nižji. :?:

meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

Re: Letni dopust

Odgovor Napisal/-a meurs » 06 Avg 2012, 09:18

se strinjam, smešno.

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: Letni dopust

Odgovor Napisal/-a MG » 06 Avg 2012, 13:06

Ne , ni smešno. To so uvedli zato, ker so osnovne plače nizke in si delavci dodatke nabirajo z raznimi stimulacijami, nagradmai na normo in podobnim... Ko je na dopustu torej potem vsi ti dodatki odpadejo in potem delavec nima več 100 % plačanega dopusta ampak samo recimo 50 %.

Zato so uzakonili, da se dopust obračunava na pretekli mesec oz. na povprečje zadnjih treh mesecev če je tako določeno v internih aktih. Če imate fikno izplačilo na gibljivo številko fonda ur potem je za vas verjetno bolj primerno izplačilo na povpečje zadnjih treh mesecev in sicer je osnovabruto izplačilo brez nadur.

meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

Re: Letni dopust

Odgovor Napisal/-a meurs » 07 Avg 2012, 08:47

ampak saj je Alno omenil, da je glede na urno postavko prejšnjega meseca. Nikjer ni omenil, da se tam prišteje stimulacija ali kakšne druge postavke plače...

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: Letni dopust

Odgovor Napisal/-a MG » 07 Avg 2012, 10:29

V zakonu je osnova zan obračun dopusta bruto izplačilo za polni delovni čas in ne le osnovna plača. Kdor za osnovo dopusta jemlje osnovno plačo dela narobe in je delavec upravičen do izplačila razlike.

alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

Re: Letni dopust

Odgovor Napisal/-a alno » 08 Avg 2012, 00:44

Ja res je, da je moja plača sestavljena iz osnovna plača + stimulacija + še nekakšen dodatek na zahtevnost (vsaki mesec je fiksen) + delovna doba.

Če imam dopust je potem osnovna plača nekaj višja je pa nižja stimulacija in dodatek na delovno dobo, dodatek na zahtevnost je pa vedno enak. A zaradi simulacije torej nam obračunajo dopust glede na prejšnji mesec? Potem je tako pravilno, čeprav je malo smešno :) ?

alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

Re: Letni dopust

Odgovor Napisal/-a alno » 23 Apr 2013, 01:43

A mi lahko kdo razloži kako se to izračuna v primeru dopusta? Na kaj morem biti pozoren?

Ni mi jasno, da vcasih je plača v primeru dopusta skoraj enaka, včasih malo manjša, včasih pa celo kakšen € večja. Kateri parametri uplivajo na izračun v primeru dopusta?

Hvala vsem za pomoč.

alno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 94
Pridružen: 07 Dec 2007, 17:40

Re: Letni dopust

Odgovor Napisal/-a alno » 24 Apr 2013, 08:35

A ne zna nobeden razložiti na primeru? Npr. 1000€ je fiksna bruto plača, 200€ fiksen dodatek, 400€ varjabilnega dodatka in 100€ dodatek za delovno dobo.
Če sem brez dopusta bi imel torej 1700€ bruto plače.
Koliko bi imel pa plače, če bi bil 5 dni na dopustu?
Vem, da bi se fiksna bruto plača nekaj zvišala, fiksni dodatek ostane enak, varjabilni del in dodatek na delovno dobo se pa znižata. Pri varjabilnem dodatku in dodatku na delovno dobo vem, da se ta dva ne upoštevata za tiste dneve, ko sem na dopustu zato sta manjša. Ne znam pa izračunati za koliko se zviša fiksna osnovna plača, kateri parametri se upoštevajo? Kaj morem upoštevati od prejšnjega meseca, da lahko izračunam plačo za mesec, ko imam dopust?

Hvala

Odgovori