Normiranci in računi za tujino

Moderator: Mirko Zbačnik

mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 24 Apr 2012, 23:19

Kot sam razumem celotno zadevo, je takole:
1. Ker poslujem s poslovnim subjektom iz tujine (opravljam storitev računalniškega programiranja), potem moram na podlagi 4. odstavka 78. člena ZDDV-1 pridobiti ID za DDV.
2. Ker v zadnjih 12 mesecih (in tudi v tem letu) moj promet ne bo presegel 25000 EUR, potem mi na podlagi 1. odstavka 94. člena ZDDV-1 DDV-ja ni potrebno obračunavati.
3. Ne glede na to, kar je zapisano v prejšnji točki, bi se lahko prostovoljno odločil za obračunavanje DDV-ja, kar je definirano v 3. odstavku 94. člena ZDDV-1. V tem primeru bi moral tako ureditev uporabljati vsaj 60 mesecev.

Na DURS sem že oddal obrazec DDV-P2 za izdajo ID-ja za DDV. Na tem obrazcu je treba v 4. poglavju izbrati določene možnosti, in sicer:
16 Prostovoljna vključitev po 94. členu ZDDV-1
17 Prostovoljna vključitev po četrtem odstavku 4. člena ZDDV-1
18 Skupni znesek pridobitev v tekočem koledarskem letu preseže 10.000 EUR
19 Opravljanje in/ali prejem storitev po četrtem odstavku 78. člena ZDDV-1

Jaz sem izbral samo točko 19. Glede na to, da točke 16 nisem označil in se tako nisem odločil za prostovoljno vključitev po 94. členu, sklepam, da mi DDV-ja še vedno ni treba obračunavati, saj se nisem vključil v sistem obračunavanja DDV-ja (kot je zapisano zgoraj v 3. točki). A lahko to kdo potrdi?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Apr 2012, 07:25

Tako je. Identifikacija za DDV se pri vas nanaša zgolj na obveznost vključevanja zaradi opravljanja storitev med članicami unije (opravljanje ali prejem). Vse ostalo ostane nespremenjeno: kot davčni zavezanec iz 94. člena ne obračunate DDV-ja zavezancem v Sloveniji, dokler ne dosežete praga za vključevanje (25.000€) v sistem.

lp

mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 25 Apr 2012, 11:30

A na podlagi tega člena DDV-ja ne obračunam tudi zavezancem iz tujine? Ali moram v tem primeru upoštevati direktivo 2006/112/ES? Na hitro sem preletel vsebino direktive, vendar pa nisem našel ustreznega člena, na podlagi katerega mi DDV-ja ne bi bilo treba obračunati. Prej je bila omenjena samoobdavčitev prejemnika storitve iz tujine - a samoobdavčitev je še vedno aktualna, čeprav DDV ni obračunan?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Apr 2012, 16:04

Kot zavezanec iz 94. člena zakona ne obračunate DDV-ja zavezancem v Sloveniji. Ta člen velja le za Slovenijo, ne pa za tujino.

Pri opravljanju storitev ali prejemanju storitev znotraj Skupnosti, pa se morate registrirati za ta namen (78.člen zakona o DDV). Pri izdaji računa upoštevate 82. člen zakona in se sklicujete na 25. člen zakona/splošna ureditev: storitev je obdavčena glede na sedež naročnika. Sklicujete se lahko na naš 25. člen zakona o DDV ali pa na direktivo. Direktiva, ki jo omenjate je bila spremenjena z Direktivo sveta 2008/8/ES in se nanaša predvsem na spremembe kraja opravljanja storitev.
Povezava:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 022:SL:PDF

Če opravljate storitve davčnemu zavezancu v drugi državi Skupnosti (znotraj skupnosti) potem ni obračunanega našega DDV-ja in naročnik opravi samoobdavčitev. Davčnemu organu ste dolžni predložiti DDV-O in RP-O (rekapitulacijsko poročila) do 20. v mesecu za pretekli mesec.
Glede na vašo specifičnost (morda so tudi elektronske storitve), si oglejte gornjo direktivo in pa seveda tudi naš zakon, ki govori o tem).

lp

mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 26 Apr 2012, 11:26

Hvala za pomoč, nisem si mislil, kako komplicirano je lahko poslovanje z EU. Na račun bom napisal sledečo klavzulo: VAT reverse charge under Paragraph 1 Article 25 of the Value Added Tax Act of the Repulic of Slovenia (ZDDV-1).

A to pomeni, da moram na računu navesti tudi stopnjo DDV-ja (20%) in znesek DDV-ja? A skupni znesek storitve, kar se mi nakaže na TRR, pa prikažem brez DDV-ja, glede na to, da ga plača prejemnik?

maj21
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 09 Mar 2009, 21:32

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a maj21 » 26 Apr 2012, 12:25

Na računu ne izkažete zneska in stopnje DDV-ja. Ker DDV-ja ne izkažete se sklicujete na 25. člen ali na direktivo. Izkazana vrednost storitve = znesek za nakazilo. (vaš naročnik bo plačal DDV v državi, kjer ima sedež in ne slovenskega DDV)

mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 26 Apr 2012, 13:12

Ok, zdaj sem pa opremljen z vsemi informacijami, da lahko izdam račun. Hvala vsem za pomoč.

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 13 Jun 2013, 17:19

Bi imel samo eno vprašanje, ko je že ravno tukaj tematika identifikacije za DDV-EU...

Ali ima vrednost dobav v EU kaj veze z identifikacijo za DDV v SLO... Se pravi, če si identificiran po 78.čl (4), in če je npr. tega prometa 100.000€ - verjetno to ne vpliva na to, da bi potem postal zavezanec za DDV tudi v Slo...?

Hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Jun 2013, 18:46

Obdavčljiv promet se potem sešteva: tisti, za katerega nimate ID (npr. 94. člen) in vrednost obdavčljivih storitev, opravljenih v drugih članicah EU. Ko presežete prag (skupni promet) se morate identificirati za DDV.

lp

andycat
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 10 Feb 2014, 18:11

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a andycat » 10 Feb 2014, 18:14

Pozdravljeni
Mene pa zanima kako ravnati, če se izda račun podjetju znotraj EU, ki pa ni davčni zavezanec? Mu moram zaračunati DDV? (sem zavezanec za poročanje)

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a capa1 » 28 Dec 2016, 11:08

Prosim za pomoč:
prejeli smo račun za računalniški program in pripadajoče šolanje, podjetje registrirano v Ljubljani, d.o.o.. Pri davčni številko nimajo SI, je pa na računu napisano, da je davčni zavezanec po 78. členu ZDDV-1. DDV ni obračunan in je nič.

Ali je sploh prav tako izstavljen račun in ali moram narediti samoobdavčitev za to storitev?
hvala za kakršnokoli pomoč.
LP

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a rupert » 28 Dec 2016, 17:46

Domnevam, da so hoteli sporočiti, da so mali d. zavezanec iz 94. člena

/morda 78.čl. ...(2) Obveznost predložitve zahtevka za izdajo identifikacijske številke za DDV iz prejšnjega odstavka se ne nanaša na:

a) davčnega zavezanca iz prvega odstavka 94. člena tega zakona , ki utemeljeno pričakuje, da v obdobju 12 mesecev ne bo presegel prometa v znesku 50.000 eurov;/.

ali moram narediti samoobdavčitev za to storitev : ne.

Odgovori