s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a meurs » 22 Avg 2013, 10:48

Pozdravljeni,
s.p. se odloča ali naj postane ddv zavezanec ali ne. Letni prihodki ne bodo presegli 50 tisoč eur, račune za svoje storitve (fotografske) bo izstavljal predvsem v tujino (EU).

Če postane ddv zavezanec - ali mora izstaviti račune z ddv ali ne?

Če ne postane ddv zavezanec - ali se mora registrirati za malega davčnega zavezanca? Ali je res potrebno vsak posel posebej poročati na durs?

Hvala za vsak odgovor.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Avg 2013, 11:19

meurs napisal/-a:Če postane ddv zavezanec - ali mora izstaviti račune z ddv ali ne?
Pri prodaji doma bo na računu obračunal DDV.. pri dobavi fotografskih storitev davčnim zavezancem znotraj Skupnosti EU bo navedel obrnjeno davčno breme (kraj obdavčitev storitev med davčnimi zavezanci je tam, kjer je sedež naročnika - poglejte 25. člen ZDDV).
meurs napisal/-a:Če ne postane ddv zavezanec - ali se mora registrirati za malega davčnega zavezanca? Ali je res potrebno vsak posel posebej poročati na durs?
Pri storitvah znotraj skupnosti (dobava in/ali pridobitev) mora tudi "mali davčni zavezanec iz 94. člena ZDDV", pridobiti identifikacijsko številko za ta namen, če posluje z davčnimi zavezanci iz EU. Za tovrstno opravljanje prometa mora do 20. v mesecu za pretekli mesec, predložiti rekapitulacijsko poročilo (RP-O) in DDV-O - samo opravljen promet v okviru EU. V tem primeru nima pravice do odbitka DDV-ja.
Zakaj pa bi poročal vsak posel DURS-u? In kaj bi poročal?
DDV poroča mesečno; rezultate opravljanja dejavnosti pa letno, ko predloži davčni obračun s.p.-ja.....

lp

lp

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a lelika » 22 Avg 2013, 13:06

Eno vprašanje:

Če si pridobi davčno številko le za namen poslovanja v EU, potem tukaj ne zaračunava DDV in prav tako si ga ne odbija?
Samo izdaja po 25. členu za EU, ter poroča v skladu z zakonom DURS-u, tukaj pa nima nič z DDV?

Prav razumem?

hvala
lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Avg 2013, 13:22

Če pridobi davčno številko le za namen dobave/pridobitve STORITEV v/iz skupnosti, potem to velja le za ta namen: poročanje DURS-u.
Promet opravljen v Sloveniji je v okviru tistega iz 94. člena, na računih se ne izkazuje DDV-ja in od prejetih računov nima pravice do odbitka.

lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 09 Feb 2014, 23:46

slovan napisal/-a:Pri storitvah znotraj skupnosti (dobava in/ali pridobitev) mora tudi "mali davčni zavezanec iz 94. člena ZDDV", pridobiti identifikacijsko številko za ta namen, če posluje z davčnimi zavezanci iz EU. Za tovrstno opravljanje prometa mora do 20. v mesecu za pretekli mesec, predložiti rekapitulacijsko poročilo (RP-O) in DDV-O - samo opravljen promet v okviru EU. V tem primeru nima pravice do odbitka DDV-ja.
Zakaj pa bi poročal vsak posel DURS-u? In kaj bi poročal?
DDV poroča mesečno; rezultate opravljanja dejavnosti pa letno, ko predloži davčni obračun s.p.-ja.....
Ojojoj!!!

Tole mi je pa kot strela z jasnega.
Pred začetkom opravljanja dejavnosti sem preučila relevantne predpise in se po različnih poteh pozanimala glede svojih obveznosti vendar nikjer nisem zasledila ali razumela, da bi se kot mali davčni zavezanec morala registrirati za namen DDV (pridobiti ID številko) in poročati DURS-u ker bom kdaj nabavila kaj tudi izven Slovenije (v EU). Niti mi to na noben način ni logično (da za namen DDV neregistriran mali davčni zavezanec ne bi smel ničesar kupiti izven meja Slovenije, tako kakor to lahko storijo fizične osebe).

Tako že dve leti nabavljlalam razne materiale v EU (tudi uvažam izven EU), brez da bi bila registrirana za DDV in brez kakršnegakoli poročanja DURS-u. Dobaviteljem iz EU sem vselej povedala, da nisem zavezanec za DDV in tako mi blago obračunajo z vključenim davkom (kot končnim potrošnikom-fizičnim osebam), ki ga seveda ne odbijam.

Če je to kot kaže prekršek, lepo prosim za mnenje kako sedaj, ko sem to ugotovila, postopati (predevidevam, da bi naj izvedla postopek samoprijave DURS-u). Zanima me tudi, če ima kdo kakršnekoli izkušnje ali informacije glede tega, kaj me lahko v tem primeru doleti.

Sodim sicer, da moje ravnanje ni imelo nikakršnega finančnega učinka (nisem se izognila plačilu kakršnihkoli finančnih obveznosti - finančno je vse enako), a me vsekakor skrbi če sem kršila 'pravila igre'.

Z letošnjim letom sem se sicer prostovoljno vključila v sistem DDV in tako moram v tem mesecu poročati DURS-U.
Je rok za poročanje še vedno do 20. v mesecu za pretekli mesec? Se oba obrazca RP-O in DDV-O oddata vsak mesec ne glede na opravljen promet oziroma nabavo (jaz zaenkrat sicer le nabavljam iz EU in tudi uvažam-izven EU). Nekje sem zasledila, da se RP-O oddaja na tri mesece - ali to drži?

Prosim za nasvet.

Lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Feb 2014, 07:36

Iry7 napisal/-a:Tako že dve leti nabavljlalam razne materiale v EU (tudi uvažam izven EU), brez da bi bila registrirana za DDV in brez kakršnegakoli poročanja DURS-u. Dobaviteljem iz EU sem vselej povedala, da nisem zavezanec za DDV in tako mi blago obračunajo z vključenim davkom (kot končnim potrošnikom-fizičnim osebam), ki ga seveda ne odbijam.
Če bi pozorno prebrali tako vprašanje kot tudi odgovore in navajanje členov iz Zakona o davku na dodano vrednost, potem bi ugotovili, da se vse nanaša na STORITVE in NE na BLAGO.

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Feb 2014, 10:45

slovan napisal/-a:Je rok za poročanje še vedno do 20. v mesecu za pretekli mesec? Se oba obrazca RP-O in DDV-O oddata vsak mesec ne glede na opravljen promet oziroma nabavo (jaz zaenkrat sicer le nabavljam iz EU in tudi uvažam-izven EU). Nekje sem zasledila, da se RP-O oddaja na tri mesece - ali to drži?
Najprej zakonodaja: Zakon o davku na dodano vrednost
89. člen
(davčno obdobje)
(1) Če ni s tem zakonom drugače določeno, je davčno obdobje koledarski mesec.
(2) Za davčnega zavezanca, ki je v preteklem koledarskem letu dosegel obdavčljiv promet blaga oziroma storitev v vrednosti do vključno 210.000 eurov, je davčno obdobje koledarsko trimesečje, razen če opravlja transakcije znotraj Unije in je dolžan predložiti rekapitulacijsko poročilo iz 90. člena tega zakona.
(3) Za davčnega zavezanca, ki pridobi identifikacijsko številko za DDV je, ne glede na vrednost pričakovanega prometa, prvih 12 mesecev davčno obdobje koledarski mesec.
92. člen
(obdobje poročanja in predložitev rekapitulacijskega poročila)
(1) Rekapitulacijsko poročilo se sestavi za koledarski mesec. Davčni zavezanec predloži rekapitulacijsko poročilo za koledarski mesec, v katerem je opravil transakcijo znotraj Unije ali v katerem mora izvršiti popravek za pretekla obdobja poročanja.
(2) Poročilo iz prejšnjega odstavka mora davčni zavezanec predložiti davčnemu organu do 20. dne naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja.
(3) Rekapitulacijsko poročilo davčni zavezanec predloži v elektronski obliki oziroma z elektronskim prenosom datoteke.


Davčno obdobje je za vas koledarski mesec (DDV-O). RPO se sestavi za tisti mesec, ko imate pridobitve znotraj unije. V tistem obdobju oddate tako DDV-O kot RPO do 20. v mesecu za pretekli mesec.
V mesecu, ki niste imeli transakcij znotraj unije (tu ne gre za transakcije iz tretjih držav), oddate DDV-O do zadnjega dne v koledarskem mesecu za pretekli mesec, saj vam ni potrebno sestaviti RP-O poročila.

lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 10 Feb 2014, 12:35

Uf! Sedaj se mi je pa odvalila skala od srca.
Ja, očitno sem bila ob zasleditvi vašega prispevka tako šokirana, da nisem obračala pozornisti na dejstvo, da govori le o storitvah (pravzaprav si nisem mislila, da bi za storitve veljalo drugače kot za material in blago).

Najlepše se vam zahvaljujem za vsa pojasnila in vas lepo pozdravljam.

dk05
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 01 Sep 2011, 02:13

Re: s.p. - davčni zavezanec ali mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a dk05 » 08 Feb 2015, 05:19

Da ne odpiram nove teme bi dodal še moj "problem",
Sem mali davčni zavezanec oziroma DDV nezavezanec in nisem podal vloge za pridobitev ID za DDV pri FURSu .

Pri mojih izdanih računih nimam težav, saj upoštevam pravilnik, da DDV ne obračunavam in napišem klavzulo o oprostitvi.

Problem imam na področju prejemanja računov in sklenjeni pogodbi od prodajalcev (kateri so DDV zavezanci ) saj navajajo poleg mojega naziva firme še vsakič različno kombinacijo glede davčne številke, kot primer:
"IŠ za DDV:XXXXXX"
ali
"ID za DDV:SIXXXXX"
ali
"ID za DDV:XXXXXX"

Vrednost računa z DDV-jem pa v enem slučaju je tudi do 25.000 eur v primeru nakupa novega vozila v Sloveniji.
Kot izgovor dobavitelja/prodajalca pa vglavnem krivi računalniškega programerja.

Vsekakor pa se trudim da mi napišejo sledeče kot je pravilno "Davčna številka:XXXXX" brez predpone SI ,kot piše na AJPESU/Poslovnem Registru Slovenije vendar vedno mi ne uspe uspešno.

1.)Kaj je pravilno?
2.)Kako naj se dogovorim z prodajalcem od katerega prejmem račun (za vozilo/gorivo/ material),vkolikor ne more zapisati nič drugo kot "IŠ za DDV" ali" ID za DDV"?
3.)kako na to mojo situacijo gleda inšpekcija?
4.)Na podlagi katerega pravilnika temelji vaš odgovor?

Legenda
XXXXXX - davčna številka

Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor, lep pozdrav.

Odgovori