potni stroški


Moderator: Mirko Zbačnik

lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a lauren » 26 Feb 2014, 17:14

ok, s tem delom sem se zdaj sprijaznila.
kako pa to potem izgleda na plačilni listi?
recimo kilometrine je bilo 100eur, dnevnic 200eur, prenočišče (plačalo podjetje dobavitelju) 150eur. se pravi imam skupaj stroškov službenega potovanja 450eur, od tega delavcu dejansko povrnem le 300eur, 150 eur pa le razknjižim?

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a helianthus » 26 Feb 2014, 21:55

Bpp in slovan, hvala za vajino razlago. Zdaj so tudi meni nekatere stvari bolj jasne, čeprav še vedno rabim nekaj časa, da vse skupaj prežvečim. :?

Torej, če povzamem, kakor jaz razumem:

1.) Potni nalogi oziroma obračuni potnih stroškov za posameznega delavca morajo vsebovati
a) obračun kilometrine in dnevnic, ki jih dobijo delavci povrnjene (plačane na svoj TRR ob izplačilu plač), knjiženje pri plači (povračila*)
in
b) podatke o stroških za nočitve, vstopnice, karte za javni prevoz... za vsakega delavca posebej, ki jih podjetje plača direktno dobaviteljem teh storitev, knjiženje računov 255/220. Račun za nočitev sedmih delavcev je treba razdeliti na 7 delov in v vsak obračun potnih stroškov posameznega delavca všteti pripadajoči del.

2.) Delavcem pri obračunu plač obračunam kilometrino in dnevnice . To dvoje dobijo prikazano na plačilni listi poleg plače in povračil stroškov za prehrano in prevoz na delo ter z dela, in vse to tudi dobijo izplačano na svoj TRR (torej neto plačo, prehrano, prevoz na delo, kilometrino za službeno pot in dnevnice za služb. pot). Poleg tega gre vse, kar je na plačilnih listah, na obrazec REK-1, vrsta dohodka 1001 - plača in nadomestila plače. Kilometrina in dnevnice grejo pod oznako B06. Knjiženje povračil* 414/255, knjiženje neto plače 47/251.

3.) Nato še enkrat obračunam plače (2. del) tako, da v obračun zajamem samo tiste stroške službenih poti, ki jih ne izplačam delavcem, in sicer: nočitve, vstopnice, karte javnih prevozov... ki so plačane s poslovno kartico ali s TRR-ja podjetja direktno dobaviteljem teh storitev... Vse to, kar je na tem 2. delu obračuna plač, gre na obrazec REK-1, vrsta dohodka 1190 - dohodek in delovnega razmerja, ki se ne všteva v davčno osnovo, in sicer pod oznako B06. Knjiženje 419/255.

Bi bilo tako v redu, ali vidi kdo v tem kakšno napako, pomanjkljivost...?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a slovan » 27 Feb 2014, 09:40

helianthus napisal/-a: Bi bilo tako v redu, ali vidi kdo v tem kakšno napako, pomanjkljivost...?
V odvisnosti od računalniške obdelave podatkov (ali pa tudi ročnega zbiranja) si vsak posameznik podatke uredi na svoj način. Vaš način je sprejemljiv za vas in vzdrži zahteve po poročanju. Le tisti konto 419 mi ni "najbolj všeč". V kontnem načrtu je konto 414: povračila stroškov zaposlenih v zvezi z delom (službena potovanja). Na tem kontu se evidentirajo vsa povračila povezana s službenimi potovanji: dnevnice, kilometrina, prevoz na službenem potovanju (javni prevoz); prenočišče....

lp

lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a lauren » 27 Feb 2014, 14:07

pomeni, boste rek-1 poročali 2x? 1x vrsta dohodka 1101 in 1x 1190?

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a helianthus » 27 Feb 2014, 18:59

Ga. slovan, jaz imam navado dajati na konto 414 samo tiste stroške, ki so dejansko povračila stroškov zaposlenih v denarju, torej dnevnice, kilometrino... Na konto 419 pa dajem cestnine, parkirnine, nočitve na službenih poteh, torej vse tiste potne stroške, ki jih podjetje plača direktno dobavitelju s poslovno kartico ali na TRR. Zaposleni imajo običajno s sabo poslovno kartico podjetja, tako da te stroške plačujejo s kartico in ne zalagajo svojega denarja, pa tudi avansov ne prejemajo. Ne vem, če je tako knjiženje čisto pravilno, ampak dosti narobe ne more biti, saj je na koncu vse na 41 - stroški storitev.

Ga. lauren, ja, REK-1 bom poročala 2x, oziroma sem ga za januar že 2x. Sicer sem obakrat izbrala vrsto dohodka 1001, a sem kasneje nekje prebrala, da se za potne stroške, ki se jih ne poroča skupaj s plačami, izbere vrsto dohodka 1190. V vsakem primeru mi bo 2-kratno poročanje delalo manj sivih las, ker nekatera podjetja izplačajo plačo še predno sploh dobim račune za nočitve in druge potne stroške, tako da je te stroške nemogoče vključiti k 1. del obračuna plač - pa tudi nesmiselno se mi zdi, da bi bili prikazani na plačilnih listah delavcev, ko pa ne gre za dejanska povračila v denarju. Tako bodo ti stroški na 2. delu obračuna plač, delavci pa teh plačilnih listov ne bodo dobili, ker se jih ne tičejo. Rok za poročanje o potnih stroških je itak zadnji dan v mesecu, v katerem so bili plačani, ... o plačah pa moramo poročati na dan izplačila plač, torej prej.

Če ima kdo boljšo idejo, kar na dan z njo. Pomagajmo si komplicirane zadeve čim bolj poenostaviti. :lol:

lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a lauren » 27 Feb 2014, 19:29

jaz se bom vsekakor morala pogovorit še s programerjem, sploh za dva obračuna. bi pa raje naredila enega, če bo le možno. bom vidla jutri, kako opcijo mi še da programer, pa javim če bo kaj "pametnega"

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a helianthus » 27 Feb 2014, 19:33

Tudi jaz ne morem narediti 2 obračuna plač na isti dan, na primer na 31.1.2014.
Lahko pa naredim enega na 30.1.2014 (n.pr. za potne stroške), drugega pa na 31.1.2014 (n.pr. za plače).
No, počakajmo še na kakšno opcijo.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a slovan » 27 Feb 2014, 19:59

helianthus napisal/-a:Ga. slovan, jaz imam navado dajati na konto 414 samo tiste stroške, ki so dejansko povračila stroškov zaposlenih v denarju
Pri evidentiranju poslovnih dogodkov gre za temeljno računovodsko pravilo: VSEBINA pred obliko. Tudi stroški prenočišč med službenim potovanjem so povračilo stroškov ne glede na to ali ste jih poravnali direktno delavcu ali pa drugemu podjetju. Strošek je nastal zaradi službenega potovanja delavca.
Res je, da je tudi ta konto v okviru skupine 41-storitve, vendar kolikor uporabljate priporočen kontni načrt, potem je potrebno dogodke vsebinsko "grupirati" tako, da ustreza vsebini, ki izhaja iz naziva samega konta. Hkrati pa nam vodenje stroškov po vsebini koristi tudi za razne analize: če upravo/lastnika zanima koliko je bilo povračil stroškov povezanih s službenimi potovanji - je to stanje na točno določenem kontu, sicer pa morate brskati med konti in izločati postavke, ki ustrezajo temu pojmu.

lp

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a helianthus » 27 Feb 2014, 21:34

Saj ravno za to gre - nikakor ne morem povračila stroškov zaposlenim povezati s stroški, ki jih povzročijo zaposleni s svojim potovanjem. Vedno se mi je zdelo, da povračilo pomeni nekaj, kar se nekomu povrne. A očitno bom morala določenim slovenskim izrazom, ki jih poznam iz drugih področij, v računovodstvu spremeniti pomen.

Tudi amortizacija službenega vozila nastane zaradi službenih potovanj delavcev, saj če teh potovanj ne bi bilo, tudi službenega vozila ne bi potrebovali in amortizacija ne bi bila upravičen strošek. Pa vseeno amortizacija ni povračilo stroškov zaposlenim.
Enako je z drugimi stroški: podjetje nabavi računalniški program, ker ga zaposleni potrebuje za opravljanje svojega dela, pa vendar ta strošek ni povračilo zaposlenemu.
Skratka, čisto vsi stroški podjetja bi lahko bili povračila stroškov zaposlenih v zvezi z delom. Ne najdem nobenega, ki po tej logiki nikakor ne bi bil. Vsak upravičen strošek nastane zato, da z njegovo potrošnjo pridemo do poslovnih rezultatov. Tudi material in stroje nabavimo zato, da bo zaposleni iz materiala in s pomočjo stroja ali orodja izdelal predmete, ki jih bo drugi zaposleni prodal.

Ampak očitno so v računovodski praksi samo potni stroški tisti, ki jih povzroči zaposleni oz. so posledica njegovega dela, to je dela na terenu, na obisku poslovnega partnerja, na izobraževanju v drugem kraju... in zato se samo te stroške šteje za povračilo stroškov zaposlenim v zvezi z delom. :roll:

No, saj pravim, da moram zadevo malo prežvečiti... :wink:

lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a lauren » 28 Feb 2014, 10:51

bolj iščem, bolj se mi ne mudi, bolj ne najdem...
je že bilo zapisano kje, kako se poročajo povračila potnih stroškov za direktorje, ki niso zaposleni na podjetju temveč drugje?
hvala...

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Feb 2014, 10:58

2. Ali je treba poročati tudi o povračilih stroškov in drugih dohodkih, ki se ne vštevajo v davčno osnovo dohodka, ki so izplačani lastnikom podjetij za poslovodenje?

Da. Poroča se o dohodkih, ki se ne vštevajo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. Dohodki lastnikov podjetij za poslovodenje se štejejo za dohodke iz delovnega razmerja, zato se poroča tudi o povračilih in drugih dohodkih, ki jih prejme lastnik podjetja.


lp

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: potni stroški

Odgovor Napisal/-a bobek » 08 Mar 2014, 12:02

kaj pa v tem primeru, če zaposlenemu izplačamo samo en del potnih stroškov (kilometrina) zraven plače, drugi del pa izplačamo pri naslednji plači? plačilo se izvede samo en del, zaradi pomanjkanja sredstev!Obračun potnih stroškov naredim za mesec februar, plačilo enega dela izvedem pri plači februar (14.3), drugi del pa pri plači marec (15.04.) Poročam samo dejansko izplačano, ne pa obračunano? Obračun knjižim v celoti pod februar?

Odgovori