DDV in tujina


Moderator: Mirko Zbačnik

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 04 Maj 2014, 18:08

prosim za mnenje, ali je spodaj napisano pravilno (gre za podjetje, ki opravlja storitve doma in v EU):
Sama sem pridobila ID za DDV izključno za namen poslovanja z naročniki iz EU, torej mi ni bilo treba postati zavezanec za DDV v Sloveniji.
- Moje vprašanje: moram odvajati DDV, ne?

Ne, ni ti ga treba. Na račun moraš napisati, da v skladu z X členom Y zakona nisi zavezanec za DDV. Obrazci, ki jih oddajaš, pa so samo neka birokratska zadeva. Če sem odkrita, sploh ne vem točno, kako to vse poteka. Vem samo, da sem jaz pred enim letom po navodilih računovodkinje naredila tako, kot sem napisala, in me do danes še nihče ni za nič terjal. Paziti moraš le, da pri izpolnjevanju obrazca DDV-P2 izbereš pravi razlog za vstop v sistem DDV (poslovanje s tujino in ne prostovoljna vključitev v sistem DDV in podobno), da se slučajno ne bi res prijavila v sistem DDV, ker bi potem morala odvajati DDV. .
ali to drži in ali je to vključitev v sistem po 4. odstavku 78. člena ZDDV?
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Maj 2014, 19:13

Predpostavljamo, da omenjena oseba (s.p. ali d.o.o):
- ni zavezanec za DDV po 94. členu za storitve opravljene v Sloveniji (sklepam lahko, da opravlja storitve tudi doma??): od tega prometa ne plačuje DDV;
- je zavezanec za identifikacijo za opravljene storitve v okviru unije ali prejete storitve iz unije (glede na to, da navaja, da je pridobila identifikacijo izključno za poslovanje s strankami iz unije... sicer ni navedla za kaj: ali storitve ali kaj??).

Če gre za storitve velja:
Opravljene storitve v tujini (ID po 78. členu): DDV-O in RP... storitve opravljene po 1. odstavku 25. člena ZDDV: obrnjeno davčno breme. Kraj obdavčitve je kraj kjer ima naročnik svoj sedež (torej unija).
Prejete storitve iz unije (registracija po 78. členu): je zopet obrnjeno davčno breme; storitev je obdavčena v Sloveniji, kar pomeni, da se DDV plača v Sloveniji.

Vse to velja dokler skupni promet ne preseže 50.000€..nato redna registracija za ves promet.

lp

medi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 Maj 2014, 00:46

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a medi » 05 Maj 2014, 00:55

Živjo,

Jaz imam povezano vprašanje (nisem 100% glede na napisano zgoraj):
- zato da izdam račun za storitev podjetju v EU rabim ID za DDV?
- kateri obrazec v tem primeru izpolnim?
- ali so kakšni mesečni obrazci?

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Maj 2014, 07:54

medi napisal/-a:Jaz imam povezano vprašanje (nisem 100% glede na napisano zgoraj
Za opravljanje in /ali prejem storitev iz držav unije (prav tako za prejem storitev iz tretjih držav) davčnim zavezancem, morate pridobiti identifikacijsko številko za DDV po 4. odstavku 78. člena ZDDV-1 - ta številka je samo za ta namen/storitve.
Zahtevek za izdajo - povezava na DURS, kjer je tudi obrazec in navodilo:
http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis ... ke_za_ddv/

Mesečni obrazci:
- DDV-O : obračun davka na dodano vrednost za mesec..... (v mesecu, ko ste dolžni oddati tudi RPO obrazec je rok 20. v mesecu, sicer je do zadnjega v mesecu). Za prejete storitve iz EU/ali tretjih držav ste dolžni vi plačati DDV: obrazec do zadnjega v mesecu; plačilo DDV do zadnjega delovnega dne v mesecu.
- če izdate račun za opravljeno storitev v EU: rekapitulacijsko poročilo (RPO) do 20. v mescu za pretekli mesec.

lp

mimika
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 Feb 2010, 12:45

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a mimika » 13 Maj 2014, 13:10

Pozdravljeni,

kaj pa storite v primeru, ko dobite račun iz EU za storitev (konkretno: cestnina) in je na njem obračunan 20% Ust. Tega lahko zahtevam nazaj, to že, ampak ali moramo v Sloveniji vseeno napraviti samoobdavčitev?

mimika
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 Feb 2010, 12:45

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a mimika » 14 Maj 2014, 06:35

Ima kdo kakšne izkušnje s tem?

mimika
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 Feb 2010, 12:45

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a mimika » 16 Maj 2014, 09:41

A je to res tako osamljen primer ali tako neumno sprašujem?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Maj 2014, 12:19

mimika napisal/-a:kaj pa storite v primeru, ko dobite račun iz EU za storitev (konkretno: cestnina) in je na njem obračunan 20% Ust. Tega lahko zahtevam nazaj, to že, ampak ali moramo v Sloveniji vseeno napraviti samoobdavčitev?
Omenjeni davek je obračunan v smislu našega 27. člena ZDDV_1: kraj obdavčitve nepremičnin je kraj kjer nepremičnina leži. Ceste (nepremičnina) so v drugi državi EU, zato imajo te države pravico do obračuna DDV.
Račun ne gre v davčne knjige in zato tudi ni samoobdavčitve. Za zaračunan davek pa vzpostavite terjatev, ampak le, če bi bili tudi po naši zakonodaji upravičeni do odbitka DDV: npr. če je cestnina plačana pri uporabi osebnega vozila, tudi pri nas nimate pravice do odbitka.

lp

mimika
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 Feb 2010, 12:45

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a mimika » 16 Maj 2014, 13:10

Res hvala slovan za vaš prispevek.

Lep dan želim,

mimika

SabiSab
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 Jun 2014, 13:41

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a SabiSab » 18 Jun 2014, 13:50

Pozdravljeni,

Morda je že kje napisano pa najbrž ne znam raztolmačiti. Postavljam vprašanje, ki je direktno vezano na moj primer.

S pravno osebo v tujini (Nemčija, GmbH) podpisujem pogodbo o skupnem sodelovanju. Jaz osebno bom v njihovem imenu oziroma za njih opravljal nadzorno funkcijo v različnih državah EU. To ne pomeni, da imam tam pisarno in da bo tam cele tedne. Gre za podporo, svetovanje in nadzor pri vspostavljanju proizvodnje... Določeno delo opravljam doma, torej v Sloveniji.

Ali izstavljam račune podjetju v Nemčiji z DDV ali brez? Sem s.p., davčni zavezanec. Po nekaterih trditvah gre za samoobdavčitev in tega davka ne računam in ne prikazujem. Ali je to res?

V naprej hvala za odgovor(e).

asanovic100
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 19 Mar 2011, 12:22

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a asanovic100 » 25 Jun 2014, 12:42

Živjo,

imama eno vprašanje oziroma bolj nasvet. DDV zaveznik, ki bo v Sloveniji izdajal račune za svoje storitve (storitvena dejavnost, ni vstopnih stroškov) in prejemal račun za določene storitve izključno iz hrvaške. Kako je z dvojno obdajčitvijo oziroma ali iz hrvaške prejmem račun z ddv?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV in tujina

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Jun 2014, 15:23

Zopet je vprašanje postavljeno preveč nepopolno:
- ali je hrvaški poslovni partner zavezanec za DDV (PDV) v svoji državi;
- vrsta prejete storitve;

lp

Odgovori