E-RAČUN PO 1.1.15

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a bobek » 03 Nov 2014, 10:26

Pozdravljeni!

Majhen s.p. izdaja račune v programu word. Na mesec izstavi 3 račune. Ker je en račun mesečno poslan javni upravi, to pomeni, da bo moral po novem pošiljati v e-obliki račun. Zanima me, če je kakšna možnost izstavljanja takšnih računov, da ne bi kupoval dragih programov in bi vseeno lahko izstavljal e-račune? Digitalno potrdilo ima (sigenco) za potrebe oddajanja poročil (edavki)

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a Nina » 03 Nov 2014, 11:36

http://www.ujp.gov.si/dokumenti/dokument.asp?id=258
Pravne in fizične osebe lahko pošiljajo eRačune proračunskim uporabnikom prek:
  • bank vključenih v medbančno izmenjavo eRačunov prek procesorja Bankart;
  • ponudnikov elektronske poti s katerimi ima UJP sklenjene pogodbe;
  • portala UJP eRačun prek katerega bodo lahko izdajatelji pošiljali eRačune neposredno proračunskim uporabnikom. Portal bo podpiral pošiljanje eRačunov za manjše izdajatelje, ki v javni sektor oziroma proračunskim uporabnikom na letni ravni posredujejo manjše število eRačunov. Portal bo omogočal ročni vnos eRačunov in bo dostopen prek spletne strani UJP od 1. 1. 2015 dalje.

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a helena » 03 Nov 2014, 12:04

Podjetnik, ki izstavi manj kot pet računov na mesec, bo preko UJP (uprave za javna plačila) lahko izstavil eračun javnemu sektorju, tako da poglejte spletno stran UJP

erujsoft
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 10 Avg 2009, 23:48

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a erujsoft » 01 Dec 2014, 11:53

Sem pogledal na spletno stran UJP. Rad bi se kot s.p. prijavil za izdajo e-računov občini, pa mi ni jasno, katero vlogo je treba izpolniti. Na izbiro sta sicer dve vlogi, pa mi nobena ne deluje, da bi bilo to namenjeno prijavi s.p. za izdajo računa. Se je kdo že prijavljal? Lp, Jure

erujsoft
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 10 Avg 2009, 23:48

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a erujsoft » 01 Dec 2014, 13:56

Sem že našel odgovor in ga kar v celoti posredujem:

----------------------------

Pozdravljeni,

Uprava Republike Slovenije za javna plačila bo vzpostavila portal UJPeRačun prek katerega bodo lahko izdajatelji pošiljali eRačune neposredno proračunskim uporabnikom. Portal bo podpiral pošiljanje eRačunov za manjše izdajatelje, ki v javni sektor oziroma proračunskim uporabnikom na letni ravni posredujejo manjše število eRačunov (največ 5 eRačunov na mesec).

Portal UJPeRačun je spletna aplikacija do katere bo mogoče dostopati s kvalificiranim digitalnim potrdilom enega od slovenskih izdajateljev (AC NLB, HALCOM-CA, POŠTA®CA, SIGEN-CA ali, SIGOV-CA) ter prek katere bo možno pripraviti eRačun (ročni vnos eRačuna) in ga poslati proračunskemu uporabniku. Prek portala UJPeRačun bo mogoče e-račune pošiljati proračunskim uporabnikom od 1. 1. 2015 dalje.
Do 1.1.2015 je na voljo testna verzija portala UJPeRačun.

Za vključitev v testno verzijo portala UJPeRačun je potrebno na vstopni strani oddati Vlogo za novega uporabnika, in sicer se vpiše davčna številka poslovnega subjekta (za zavezance DDV se vpiše davčna številka s predpono SI). Vpiše se tudi ime in priimek uporabnika ter e-naslov, na katerega bo posredovano geslo za dostop. Vlogo je potrebno natisniti ter posredovati na naslov Uprava Republike Slovenije za javna plačila, Pristaniška 10, 6000 Koper ali skenirano na e-naslov portal.eracun(at)ujp.gov.si.

Posebnosti uporabe testne verzije portala UJPeRačun:
· Fizične osebe lahko testirajo oziroma oddajo Vlogo za novega uporabnika s testno davčno številko 99999994 (od 1. 1. 2015 dalje bo fizičnim osebam omogočeno prijavljanje z njihovimi davčnimi številkami).
· V testni verziji je mogoče pošiljati eRačune prejemniku Uprava Republike Slovenije za javna plačila, Dunajska 48, 1000 Ljubljana, davčna številka 10641424.
Uporaba portala UJP eRačun je brezplačna.

Navodila za uporabo testne verzije portala UJPeRačun: http://www.ujp.gov.si/DocDir/e-racuni/U ... 12014.docx

Testna verzija portala UJPeRačun - VSTOP: https://betaeracuni.ujp.gov.si/


Kontakt in pomoč uporabnikom:

e-naslov: portal.eracun(at)ujp.gov.si
telefon: 05 61 21 040

ajnos
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 577
Pridružen: 20 Sep 2004, 16:19
Kraj: Ljubljana

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a ajnos » 01 Dec 2014, 14:00

tole z e-računi spet SLo inovacija, ki bo padla, tako kot je padel člen DDVja o pravici do odbitka, šele po plačilu dobavitelju. Zakaj? Zato, ker je v nasprotju z Direktivo EU (2014/55/EU in 206/112/ES), ki opredeljuje elektronski račun, kot račun brez uporabe dodatne progr opreme, elektronskega podpisa in brez dodatnih stroškov za uporabnike. Naši pa so si zmislili e-Račun in kasiranje bande Banke&IT. Po parih mesecih nas bo EU pozvala, da odpravimo neskladje in po 12 mesecih bo to ukinjeno. Še pomnite kolegi?

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a Gitara » 06 Jan 2015, 15:34

Pa je prišel čas obveznega izdajanja e-računov proračunskim uporabnikom.
Sedaj tole študiram in ne razumem povsem. Prek UJP portala lahko izdaš račun, e-hramba računa pa je zagotovljena 1 mesec. Kaj sedaj to pomeni? Kje potem zagotoviš hrambo računov 10 let - ali lahko na papirju?

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a bobek » 06 Jan 2015, 18:58

Sem majhen s.p. in na mesec izdam cca 2 računa proračunskemu uporabniku. Na ujp strani sem aktivirala testno verzijo izdajanja e-računov. Sedaj moram na novo poslati vlogo, da bom pošiljala e-račune proračunskim uporabnikom. Zanima me katera vloga je pravilna. Malo sem zmedena, ali moram dobiti pooblastilo od stanke s katero poslujemo (proračunski uporabnik)? Ali mi lahko kdo pošlje likn, katera vloga je pravilna in kje vstopam v program? Hvala

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a Gitara » 06 Jan 2015, 19:10

Pošiljam link, kjer je kar dobro vse razloženo:

http://www.ujp.gov.si/DocDir/e-racuni/n ... 122014.pdf

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: E-RAČUN PO 1.1.15

Odgovor Napisal/-a vesnak » 13 Maj 2015, 19:05

jaz pa nikakor ne najdem kje je možno narediti pooblastilo za računovodski servis, da oddaja v imenu svoje stranke njegove račune preko ujp?

Odgovori