Izračun dnevnic za večdnevno potovanje v Sloveniji


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Izračun dnevnic za večdnevno potovanje v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a helianthus » 03 Dec 2014, 20:18

Ali se pri dnevnicah za službene poti, ki trajajo več dni, ugotavlja število in vrsto dnevnic za Slovenijo na enak način kot število in vrsto dnevnic za tujino, ali je kakšna razlika?

Vem, da se za potovanja v tujini sešteje vse ure od pričetka do konca potovanja, nato pa se seštevek deli s 24. Tako dobljeno število predstavlja število celih dnevnic za državo, kjer potovanje poteka, preostanek ur pa se upošteva tako:
- če ostane nad 14 ur, je cela dnevnica,
- če ostane nad 8 ur, je 75% dnevnice,
- če pa ostane nad 6 ur, je 25% dnevnice,
- če ostane manj kot 6 ur, ni dnevnice.

Bega pa me, ker sem slišala, da se dnevnice za potovanja v Sloveniji računa drugače, a ne najdem zakonske podlage ali pojasnila za to trditev. Zato sprašujem tukaj, če to drži, in kje v Zakonu je to zapisano. Izračun za dnevnice v Sloveniji naj bi bil po mojih informacijah takšen:
- 1. dan potovanja: od ure pričetka potovanja do 24:00 (upoštevana cela, polovična ali znižana dnevnica, odvisno od števila ur),
- 2. dan potovanja: od 00:00 do 24:00 (upoštevana cela dnevnica),
- 3. dan potovanja: od 00:00 do 24:00 (upoštevana cela dnevnica), ...
- itd ...,
- zadnji dan potovanja: od 00:00 do ure konca potovanja(upoštevana cela, polovična ali znižana dnevnica, odvisno od števila ur).
Ali to glede računanja dnevnic za Slovenijo drži, ali se tudi te dnevnice računa po zgornjem modelu (torej enako kot dnevnice za tujino)?

V naprej najlepša hvala za odgovor.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izračun dnevnic za večdnevno potovanje v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Dec 2014, 21:02

Preprosteje:
- izračunam ure od začetka potovanja do iste ure naslednjega dne: 24 ur ali en dan
- in zopet od konca prejšnjega dne do iste ure naslednjega dne: 24 ur
- in na koncu še preostanek ur.
Primer:
- potovanje v tujini: od 3.11. ob 12 uri do 8.11. do 20 ure: 3.11. on 12 uri do 8.11. ob 12 uri = 5 dni (5 celih dnevnic); od 8.11. ob 12 uri do 8.11. do 20 ure = 8 ur; to pa je 25% dnevnice (nad 6 do 8 ur).
- če uporabim iste podatke za domače dnevnice= 5 celih dnevnic in preostanek dnevnica nad 6 ur do 8 ur= 7.45€.

Skratka število dnevnic se izračuna po enakem postopku, paziti pa je treba le pri celi dnevnice, ki je pri dnevnici za tujino omejena nad 14 do 24 ur in nad 8 do 14 ur pri naslednji; pri domači dnevnici pa nad 12 do 24 ur in naslednja nad 8 do 12 ur.

lp

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: Izračun dnevnic za večdnevno potovanje v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a helianthus » 03 Dec 2014, 21:18

Slovan, hvala za odgovor. Torej ne drži izračun, ki sem ga slišala in navedla zgoraj za dnevnice v Sloveniji, ampak se za vse računa enako. Glede ur cele dnevnice pa vem, da je razlika med dnevnicami za Slovenijo in tujino.

Hvala in lep pozdrav.

Odgovori